Zdroj: unsplash

Kozel zahradníkem? 6 tipů, na co si dát pozor, pokud se zahradničením začínáte

Češi jsou národem zahrádkářů. Platí to i o vás? Pokud se zahradničením teprve začínáte, nebo se vám v minulosti nedařilo, nevěšte hlavu. Péče o zahradu není úplně jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Stačí ale trošku praxe a může se vám stát koníčkem a skvělým relaxem! Stačí se řídit několika pravidly a pokud ve svém úsilí vytrváte, budete doslova sklízet plody své práce.

Základem je plán

Než se pustíte do práce samotné, rozmyslete si, jak má vaše zahrada vypadat a k čemu by měla sloužit. Chcete mít zahradu spíše okrasnou nebo na pěstování zeleniny či ovoce? Důležité je si také říct, kolik máte na zahradničení času. Každý den, jednou týdně nebo jste adepti na pěstování kaktusů? Každá květina potřebuje jinou péči, zaměřte se tedy na náročnost jejich pěstování. Doporučujeme si zahradu také rozvrhnout na papíře, abyste ji nepřeplnili. Před výsadbou si zjistěte, kolik prostoru každá rostlina potřebuje a tomu přizpůsobte samotnou velikost záhonů. 

Zdroj: www.escube.eu

I zahrada má svá pravidla

Při plánování zahrady bychom neměli zapomínat na pravidlo, kdy na jednotlivých záhonech každý rok měníme různé plodiny,” radí profesor Josef Jančář výrobce bio podpůrného půdního prostředku Escube. „Pěstování stále stejného druhu na jednom místě může vést k postupnému zhoršování kvality půdy. Každý druh potřebují jiné živiny a půda tak dostává možnost se regenerovat,” přibližuje Jančář.

I v plánování květinového záhonku je důležité mít systém. Nezapomínejte na tři věci: vyšší rostliny by neměly stínit těm nižším; kombinujte barvy květu, které spolu ladí a myslete na to, aby se období kvetení navzájem překrývala a postupně na sebe navazovala. Díky těmto třem jednoduchým pravidlům dosáhnete toho, že budete mít krásnou zahradu po celý rok.

Zachovejte kvalitní půdu

Ať už se rozhodnete pěstovat cokoliv, základem úspěchu je vždy kvalitní a zdravá půda. Rostliny z ní čerpají veškerou energii a živiny potřebné pro jejich růst. Ne všude je však půdu kvalitní a je potřeba se o ni pořádně starat. „Při pěstování se z půdy živiny postupně odčerpávají, ta ztrácí kvalitu a požadované vlastnosti. Půdu je proto potřeba pravidelně dohnojovat, abychom měli vždy bohatou úrodu. Některá hnojiva na trhu ale půdě spíš škodí. Ta minerální sice fungují rychle a rostlinám dodávají nezbytné živiny, ale půdu z dlouhodobého hlediska zatěžují,” vysvětluje Jančář ze společnosti Escube.

Zdroj: www.escube.eu

Živiny jsou nepostradatelné

Základem každé zahrady by měl být kompost, který vás zbaví odpadu a zároveň zahradě vrací nepostradatelné živiny. Kompostem hnojíme zahradu většinou na jaře a na podzim. Pokud ale nemáte prostor pro jeho založení, nebo jste s kompostováním ještě nezačali, řešení mohou představovat jiná organická hnojiva a půdní přípravky. „Dlouhodobě udržitelnou cestu ke snižování množství minerálních hnojiv představuje využití BIO pomocných půdních prostředků obsahujících přírodní biostimulanty. Ty přispívají k efektivnějšímu příjmu a zpracování živin rostlinami i k regeneraci kvality půdy a navíc mohou pozitivně ovlivňovat koloběh vody v půdě. Tyto BIO prostředky tak nepůsobí jen na rostliny, ale také „vyživují" samotnou půdu,” říká prof. Jančář, který stojí za vývojem českého patentovaného multifunkčního půdního prostředku Escube. Ten v sobě pojí hned několik funkcí: zvyšuje vitalitu rostlin i za sucha a pozitivně ovlivňuje kvalitu půdy.

Vsaďte na nenáročné rostliny

V jednoduchosti je krása. Využijte první rok k tomu, abyste se seznámili se zahradou a zjistili, co je ve vašich silách.  Než získáte potřebné zkušenosti, je vhodné vybírat spíše nenáročné druhy. Při volbě je dobré vzít v úvahu podmínky, ve kterých budete pěstovat. V českém prostředí se daří zejména mrkvi, rajčatům červené řepě, petrželi nebo cibuli.

Z okrasných květin vsaďte na trvalky, které bývají velmi odolné, přizpůsobivé a dodají vaší zahradě kouzlo, i když na ně nebudete mít moc času. Jednou z nejkrásnějších dlouhověkých rostlin jsou pivoňky, které krásně kvetou hlavně na slunečných místech. Velmi oblíbené jsou také pomněnky nebo mečíky.

Rada na závěr

Nejste si jistí? Poraďte se s babičkou nebo sousedkou. Osobní zkušenosti nic nenahradí!

O ESCUBE:

ESCUBE je multifunkční přípravek pro vitalitu rostlin i půdy, na kterém se pod vedením týmu SCITEG, a.s. podíleli vědci i praktici na výživu rostlin z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně a odborníci na management vody v půdě z Water for Food Institute (USA). Firma ESCUBE požádala Biokont o certifikaci svých prostředků pro potvrzení možnosti používat je pro pěstování biopotraviny a ekologické zemědělství.

Akční letáky