rodinný dům Čelákovice
Zdroj: Jan Kroupa

Nejčastější mýty o dřevostavbách, kterých se nemusíte bát

Myslíte si, že jsou dřevostavby architektonicky nezajímavé stavby, že mají nízkou životnost, rychle shoří nebo nesplňují parametry akustiky? Všechno to jsou nejčastěji skloňované mýty, které mezi lidmi stále kolují. Odborníci ze společnosti Rigips vše uvádí na pravou míru a mýty vyvrací.

1. nepravda: Architektonicky nezajímavé stavby

Naopak. V nápadech na způsob a provedení dřevostavby se meze nekladou. Architekti se dřevem velice rádi pracují, protože existuje neomezené množství možností, jak lze stavbu po této stránce pojmout. I zde může mít originalita mnoho tváří. Přesvědčit se můžeme u rodinného domu v Čelákovicích, kam společnost Rigips dodávala stavební materiál. „Novostavba rodinného domu je velmi zdařilá, a to jak exteriér, tak interiér. Těžko lze poznat, že konstrukční systém objektu je dřevostavební tzn. vytvořený dřevěnými sloupky opláštěnými konstrukčními deskami RigiStabil. Interiér je vkusně řešen kombinací bílých ploch a různých dřevěných materiálů,“ dodává Vladimír Kaňka, vedoucí regionu Praha-východ ze společnosti Rigips.

Velkou zajímavostí je v rodinném domě například vybudování vyvýšeného atria za pomoci dřevěných OSB nosníků, celodřevěná kuchyň, které dominuje nasvícený dřevěný strop, celodřevěná koupelna a schodiště do patra, které je vyplněno provazy jako doplňkem. Se dřevem se určitě při stavbě svého domu nespletete. Nejenže je to recyklovatelný a znovu opracovatelný materiál, ale dokáže vytvořit i architektonicky zajímavou stavbu, která harmonicky splyne s krajinou.

rodinný dům Čelákovice rodinný dům Čelákovice Zdroj: Jan Kroupa

2. nepravda: Dřevostavba má nízkou životnost

Dřevostavby mají při správné údržbě dlouhou životnost, jsou energeticky velmi úsporné a mají dobré mechanické vlastnosti. „Pokročilé technologie u nových staveb zajišťují životnost dřevěné konstrukce okolo 100 let, fasádní prvky pak vydrží zhruba 50 let. To je srovnatelné s klasickými cihlovými domy,“ uvádí Ing. Zdeněk Černošek, produktový manažer společnosti Rigips. Navíc je nutné si uvědomit, že s každou generací se mění životní styl a s ním i nároky na bydlení. V praxi to znamená, že další generace už nebude chtít bydlet jako ta stávající. Dřevostavba má ale nesmírnou výhodu oproti zděným materiálům v tom, že její modernizace není tak náročná.

Dá se tedy říct, že kvalitně postavené dřevostavby, jsou co do životnosti rovnocenným partnerem tradičně zděných domů. Ať už je ale dům zděný nebo ze dřeva, vždy záleží na kvalitě provedení stavby a následném chování majitelů. Postupem času každý dům ohrožují různé okolní vlivy a rizikové faktory (počasí, nekvalitní údržba atd.). A nezapomeňme, že množství použitého dřeva v klasickém zděném domě není zanedbatelné, např. krov. Kolem něj se ale tyto otázky na životnost neobjevují.

rodinný dům Čelákovice rodinný dům Čelákovice Zdroj: Jan Kroupa

3. nepravda: Dřevostavba rychle shoří

Dřevostavba musí splňovat protipožární předpisy stejně tak, jako domy postavené z tradičních stavebních materiálů. „Například v případě roubenky či srubu jsou stěny tvořeny kulatinou nebo hraněným dřevem, které má velký průřez a zbytkovou vlhkost. Ta se při hoření musí nejprve odpařit a tím hoření zpomaluje. Oheň navíc v případě masivních kusů proniká pouze do vrchní části a postupně uhasíná. Uhlíková „krusta“, která se vytvoří na povrchu, totiž zabrání přísunu vzduchu. Dřevo nepoškozené ohněm si zachovává pevnost a tuhost, takže konstrukce jsou i po uhašení požáru stabilnější než ty z ocele či železobetonu, které mají při velkých teplotách velkou roztažnost a sníženou nosnost,“ dodává Ing. Zdeněk Černošek.

Dobré vlastnosti při případném požáru vykazují také tzv. sendvičové konstrukce na bázi dřeva. Nosná konstrukce je opláštěná většinou materiály, které jsou nehořlavé (sádrokarton, sádrovláknité desky, minerální tepelná izolace a podobně). Mnohem nebezpečnější je pro obyvatele dřevostavby vzplanutí interiéru, tedy nábytku, textilu a spotřebičů.

rodinný dům Čelákovice rodinný dům Čelákovice Zdroj: Jan Kroupa

4. nepravda: Dřevostavba je akusticky nekomfortní

Dřevo je obstojným akustickým prvkem, který dokáže pohltit zvukové vlny. Jde ale pouze o materiál a záleží na architektovi, jakou roli a funkci využitelnému materiálu přiřadí. Je nezbytné se zaměřit na správná opatření a vsadit na zkušené odborníky, kteří konstrukci dřevostavby přesně definují. „Zajistit si zvukovou izolaci je snadné, ale je potřeba na to myslet už při návrhu a stavbě domu. Základem je zvolit správnou skladbu konstrukce. Dřevěný základ je dobré opláštit sádrokartonovými deskami, které také napomáhají ke zlepšení akustiky a používají se i ve zděných domech, nejčastěji ve formě podhledů a předstěn,“ vysvětluje Ing. Zdeněk Černošek ze společnosti Rigips.

Více informací naleznete na www.rigips.cz.
 

Značka Rigips úspěšně působí na českém stavebním trhu více než 25 let. Za tu dobu se společnost Rigips stala synonymem kvality, pokroku a inovací v oblasti suché vnitřní výstavby. Společnost nabízí nejen dlouholetou praxí prověřený stavební materiál, ale také dokonalý konstrukční systém. Díky svému přístupu k práci se značka Rigips stala dobrým partnerem jak velkým stavebním firmám, tak i jednotlivým zákazníkům. Všechny produkty prvotřídní kvality – od sádrokartonových desek přes spárovací tmely až po sádrové omítky – jsou vyráběny z ekologicky nezávadných surovin. Jsou plně recyklovatelné a ani jako odpad nezatěžují životní prostředí.

Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Rigips, je členem koncernu Saint-Gobain. Ten působí na světových trzích již od roku 1665 a je jednou z nejstarších firem na světě. Patří mezi globální TOP 100 průmyslových podniků světa a je dnes díky svým zkušenostem a schopnosti neustále inovovat světovým lídrem na trzích udržitelného bydlení a stavebních materiálů. V České republice firma působí od roku 1992 a aktuálně do ní patří 4 společnosti spravující 14 výrobních závodů, 9 značek a více než 4 000 zaměstnanců.

Součástí divize Rigips je také Škola suché výstavby, která nabízí množství odborně zaměřených kurzů (výstavba příčky, výstavba podhledu, opláštění podkroví, pokládání suché podlahy aj.) pro laiky i profesionály, kteří se chtějí zdokonalit v práci se sádrokartonem, suchými podlahami a podhledovými systémy. Seznam aktuálních kurzů je k dispozici na webové stránce www.skolasuchevystavby.cz. Podrobné informace týkající se produktů společnosti Rigips i jejích workshopů vám rádi poskytnou pracovníci Centra obchodní a technické podpory (tel. 220 406 606, 724 600 800, ctp@rigips.cz).

 

Akční letáky