Zdroj: www.caterings.cz

Nejznámější sýry, které si rádi dopřáváme

Sýry patří mezi oblíbené pochoutky, které si Češi dopřávají čím dál častěji. V současné době v průměru za jeden rok každý z nás zkonzumuje 17 kilogramů sýra. Mezi nejoblíbenější patří Hermelín, Niva, Olomoucké tvarůžky a Eidam. Oblibu si však získávají i zahraniční sýry.

Nebyli by to Češi, kdyby si neudělali věci po svém. Díky tomu si tedy pochutnáváme na našich obdobách francouzských sýrů, bez kterých si však už nedokážeme představit sýrovou mísu nebo snídani.

Hermelín

Český Hermelín je obdobou francouzského Camembertu. To je zrající sýr s bílou ušlechtilou plísní na povrchu. Je vám to povědomé? Aby ne, krátce po 2. Světové válce ho vyrobili v závodě Pribina a pojmenovali ho podle hermelínového pláště z bílých hranostajů, který nosili králové.

V současné době si pochutnáváme na grilovaných, smažených i nakládaných hermelínech. Hermelín je tak oblíbený, že vznikají i kuchařky, kde hraje hlavní roli.

Niva

Podobně to je i s Nivou, ani ta nemá svou původní domovinu v naší zemi. Poprvé ji, ve 40. letech minulého století, vyrobili v závodě Madeta. Jejím předobrazem je francouzský sýr s modrou plísní Roquefort. Na rozdíl od něj se však nevyrábí z ovčího ale z kravského mléka. Svůj název má Niva díky svému vzhledu, modrozelená plíseň totiž připomíná úrodnou louku – nivu.

Olomoucké tvarůžky

Typicky český, tedy spíš moravský sýr, který má typickou barvu, chuť i aroma. První zmínky o něm pocházejí z 15. století. Olomoucké se tvarůžkům říká, protože se tam prodávaly, ale jejich výroba je spojená s obcí Loštice. Vyrábí se z odstředěného mléka, obsahují tedy poměrně málo tuku. Daly by se tedy označit za dietní, ale vzhledem k tomu, že se nejčastěji podávají na chlebu s máslem a k pivu, dietáři si je asi raději odpustí. Syrečky, jak se jim lidově říká, se často podávají i smažené v trojobalu či naložené.

Eidam

Ani v tuzemsku tolik oblíbený Eidam není český vynález. Nasládlý polotvrdý sýr, který si Češi strouhají na špagety, obalují ho i snídají na chlebu s máslem, pochází z Nizozemska. Oblíbený je proto, že má jemnou chuť a je bez výrazného zápachu.

Typické sýrové recepty

Sýry jsou hned vedle uzenin jednou z nejčastějších potravin, které se skládají na mísy či prkénka na rautech. Ze sýrů se však připravují i lahůdky, které se hodí i jako hlavní chod.

Nakládaný hermelín

Klasika, kterou si můžete dát v každé české hospodě. Receptů je nespočet a každý gurmán tvrdí, že umí ten nejlepší. Pokud se vám nechce sýr nakládat doma, můžete si ho nechat připravit na svou akci od profesionálních kuchařů a pochutnat si na něm.

Smažený sýr

Smažák nechybí snad na žádném jídelním lístku v bistrech i hospodách. Je to velmi oblíbené jídlo, které si však doma moc často nepřipravujeme. Možná se to nezdá, ale opravdu dobrý smažený sýr nezvládne každý. Často se stane, že sýr vyteče, aby se to nestalo, musíte dodržet daný postup. Trik je v tom, že sýr musíte obalit v trojobalu hned 2x a při smažení ho otočit pouze jednou. 

Sýrové mísy, speciality i další pochoutky však stejně vždycky chutnají lépe, když je pro vás někdo připraví. Nechte si na oslavu připravit sýrové pohoštění, které vás prostě nenechá odejít od stolu.

Akční letáky