Jelikož má každá rostlina své individuální potřeby, i každý druh pěstebního substrátu obsahuje pokaždé jinou směs surovin. V důsledku toho mohou mít substráty velmi odlišné vlastnosti.

Fyzikální a biologické vlastnosti, jako je kyprá struktura a dobrá stabilita, schopnost zadržovat vodu či zabránit přemokření, absence škůdců a semen plevelů, jsou dány základem substrátu. Tím může být například zelený a kůrový kompost nebo rašelina. Přidáním dalších látek, jako jsou jílové minerály, křemičitý písek nebo perlit, lze vlastnosti dále jemně upravovat a přizpůsobit potřebám různých rostlin.

Na receptuře závisí také chemické vlastnosti. Vápenec tak například upravuje pH, zatímco hnojivo dlouhodobě zásobuje rostliny živinami.

Proč je výběr správného substrátu vlastně tak důležitý?

Substrát je pro vaši rostlinu něco jako „domov". A co potřebujete Vy k tomu, abyste se mezi svými čtyřmi stěnami cítili dobře? Je potřeba dostatek prostoru a možností odpočinku. Kromě toho by zde nemělo být příliš chladno ani příliš teplo. Totéž platí i pro substráty: mají poskytovat podporu kořenům, a zajišťovat tak dobrou stabilitu rostliny. Současně mají zadržovat vodu a živiny a být dostatečně kypré pro zajištění přísunu vzduchu ke kořenům.

Podle čeho poznám kvalitní substrát?

Dobrý substrát obsahuje dostatek živin uzpůsobených přímo danému druhu rostlin a základní hnojivo, kterým pokrývá požadavky rostlin během prvních týdnů. Dalším kvalitativním znakem je hodnota pH: Pouze při správné hodnotě pH mohou totiž rostliny přijímat živiny obsažené v půdě. Dbejte také na konzistenci substrátu: kvalitní substráty jsou rovnoměrně promísené a při dotyku se rozpadají na kypré, ale přesto stabilní částice. V neposlední řadě může pomoci i „pachový test" – dobrý substrát má vůni lesní půdy a rozhodně by neměl zapáchat hnilobně nebo zatuchle. Pokud najdete v substrátu bílé kuličky vzdáleně podobné polystyrenu, vězte, že se jedná o perlit získaný z přírodních vulkanických hornin, který dokáže obzvláště dobře pojímat vodu a zároveň zajišťuje vzdušnou strukturu substrátu a je tak důležitým znakem kvalitního pěstebního substrátu.

Tip

Většina rostlin upřednostňuje půdu s hodnotou pH mezi 5,5 a 6,5. Ovšem kyselomilným rostlinám (brusinky, hortenzie, rododendron apod.) se daří pouze na záhonu nebo v květináči s kyselou půdou (hodnota pH 4 až 5).

Co speciálního nabízejí substráty COMPO?

Složení substrátů COMPO je přesně přizpůsobeno potřebám rostlin a obsahuje vše, co je nezbytné pro jejich zdravý růst. Díky vylepšeným recepturám a speciální směsi mikroživin tyto substráty zásobují rostliny živinami až po dobu dvanácti týdnů. Přísné kontroly prostřednictvím nezávislého výzkumného ústavu (LUFA) a řízení kvality certifikovaného podle DIN ISO zajišťují trvale vysokou kvalitu substrátů COMPO.

Jak se lze na zahradě obejít bez rašeliny?

Kdo by chtěl místo substrátů obsahujících rašelinu využít jiných alternativ, může tak v dnešní době s čistým svědomím učinit. Cenný podíl rašeliny, který je obsažen ve většině substrátů, nahrazujeme naším kůrovým a zeleným kompostem, kokosovými a dřevními vlákny. Tyto přírodní suroviny zajišťují výborné předpoklady růst rostlin.