Zdroj: COMPO

Není substrát jako substrát, aneb jak poznat ten kvalitní

Správný pěstební substrát je nejdůležitějším předpokladem pro zdravý růst Vašich rostlin, a proto by se jeho výběru měla věnovat dostatečná pozornost. Jak poznáte, který je zrovna pro Vaše rostliny ten nejvhodnější a proč není substrát jako substrát?

Jelikož má každá rostlina své individuální potřeby, i každý druh pěstebního substrátu obsahuje pokaždé jinou směs surovin. V důsledku toho mohou mít substráty velmi odlišné vlastnosti.

Fyzikální a biologické vlastnosti, jako je kyprá struktura a dobrá stabilita, schopnost zadržovat vodu či zabránit přemokření, absence škůdců a semen plevelů, jsou dány základem substrátu. Tím může být například zelený a kůrový kompost nebo rašelina. Přidáním dalších látek, jako jsou jílové minerály, křemičitý písek nebo perlit, lze vlastnosti dále jemně upravovat a přizpůsobit potřebám různých rostlin.

Na receptuře závisí také chemické vlastnosti. Vápenec tak například upravuje pH, zatímco hnojivo dlouhodobě zásobuje rostliny živinami.

Zdroj: COMPO

Proč je výběr správného substrátu vlastně tak důležitý?

Substrát je pro vaši rostlinu něco jako „domov". A co potřebujete Vy k tomu, abyste se mezi svými čtyřmi stěnami cítili dobře?  Je potřeba dostatek prostoru a možností odpočinku. Kromě toho by zde nemělo být příliš chladno ani příliš teplo. Totéž platí i pro substráty: mají poskytovat podporu kořenům, a zajišťovat tak dobrou stabilitu rostliny. Současně mají zadržovat vodu a živiny a být dostatečně kypré pro zajištění přísunu vzduchu ke kořenům.

Zdroj: COMPO

Podle čeho poznám kvalitní substrát?

Dobrý substrát obsahuje dostatek živin uzpůsobených přímo danému druhu rostlin a základní hnojivo, kterým pokrývá požadavky rostlin během prvních týdnů. Dalším kvalitativním znakem je hodnota pH: Pouze při správné hodnotě pH mohou totiž rostliny přijímat živiny obsažené v půdě. Dbejte také na konzistenci substrátu: kvalitní substráty jsou rovnoměrně promísené a při dotyku se rozpadají na kypré, ale přesto stabilní částice. V neposlední řadě může pomoci i „pachový test" – dobrý substrát má vůni lesní půdy a rozhodně by neměl zapáchat hnilobně nebo zatuchle. Pokud najdete v substrátu bílé kuličky vzdáleně podobné polystyrenu, vězte, že se jedná o perlit získaný z přírodních vulkanických hornin, který dokáže obzvláště dobře pojímat vodu a zároveň zajišťuje vzdušnou strukturu substrátu a je tak důležitým znakem kvalitního pěstebního substrátu.

Tip

Většina rostlin upřednostňuje půdu s hodnotou pH mezi 5,5 a 6,5. Ovšem kyselomilným rostlinám (brusinky, hortenzie, rododendron apod.) se daří pouze na záhonu nebo v květináči s kyselou půdou (hodnota pH 4 až 5).

Zdroj: COMPO

Co speciálního nabízejí substráty COMPO?

Složení substrátů COMPO je přesně přizpůsobeno potřebám rostlin a obsahuje vše, co je nezbytné pro jejich zdravý růst. Díky vylepšeným recepturám a speciální směsi mikroživin tyto substráty zásobují rostliny živinami až po dobu dvanácti týdnů. Přísné kontroly prostřednictvím nezávislého výzkumného ústavu (LUFA) a řízení kvality certifikovaného podle DIN ISO zajišťují trvale vysokou kvalitu substrátů COMPO.

Zdroj: COMPO

Jak se lze na zahradě obejít bez rašeliny?

Kdo by chtěl místo substrátů obsahujících rašelinu využít jiných alternativ, může tak v dnešní době s čistým svědomím učinit. Cenný podíl rašeliny, který je obsažen ve většině substrátů, nahrazujeme naším kůrovým a zeleným kompostem, kokosovými a dřevními vlákny. Tyto přírodní suroviny zajišťují výborné předpoklady růst rostlin.

Akční letáky