Výstava Flora Olomouc, která je už celá desetiletí známá jako největší svátek květin, začíná ve čtvrtek 20. dubna v 9 hodin. Na 10. hodinu je naplánované Slavnostní zahájení, na němž za účasti VIP hostů vystoupí smyčcové kvarteto Kafe Kvartet.

V pátek 21. dubna se ve 20 hodin uskuteční exkluzivní Večerní prohlídka se speciálním nasvícením expozice, hudebním vystoupením a komentovanou procházkou expozicí s její autorkou.

„Návštěvníci budou moci vstoupit do Království barev a stát se jeho součástí. Vedle možnosti usednout na pětimetrový trůn mohou v expozici strávit příjemné chvíle nad dobrou kávou či u sklenky vína a nechat se unášet hrou barev za zvuku padající vody uprostřed tajemného kruhu menhirů,“ uvedla Klára Franc Vavříková, jež je i místopředsedkyní Svazu květinářů a floristů ČR.

Do hlavní expozice se svými spolupracovníky vložila téměř 25 tisíc květin. Jde například o tulipány, narcisy, dřepčíky, kokoříky, plaménky, kaliny a také lilie, ostrožky, kalokvěty, hortenzie, orchideje anebo toulitky.

Vše z hlavní expozice je možné zrecyklovat či zkompostovat

Letošní hlavní expozice klade v míře doposud nevídané důraz na ekologickou udržitelnost. Nevyprodukuje proto nic, co se nedá zkompostovat anebo znovu využít. Oproti předcházejícím letům tak například při aranži květin nebude využita aranžovací hmota florex, květiny budou usazeny ve skleněných lahvích s vodou.

Pro návštěvníky jarní výstavy bude v pavilonu A připravena také expozice Českého zahrádkářského svazu pojmenovaná Královny jarního bálu s oblíbenou pěstitelskou poradnou a posezením u vína.

Na oblíbené Zahradnické trhy přijede přes 250 prodejců

Součástí jarní výstavy jsou také tradiční velké Zahradnické trhy, tento rok na ně dorazí více než 250 prodejců. Bezmála polovina z nich bude nabízet zahradnické nářadí, skleníky, mechanizaci či materiál jako například přísady, sazenice, konifery, semena, stromky, osivo, květiny, kaktusy a sukulenty.

Zdroj: Výstaviště Flora Olomouc