Zdroj: KNAUF

Pár centimetrů, které vám změní život

Někdy i malé kroky vedou v k výrazným změnám. Zcela běžná je situace, kdy lidé nemohou spokojeně žít ve svém vlastním bytě v důsledku hluku přicházejícího od sousedů. Na vině nemusí být nepřizpůsobivost souseda, ale špatné akustické vlastnosti mezibytových stěn. Ideální je na tento fakt pamatovat již při výstavbě, ale kdo se při koupi bytu ptá, kolik dB dokáží pohltit mezibytové stěny? A kolik lidí si pod vyřčenou hodnotou představí konkrétní zvuk? Zvláště, když developer mávne nad touto informací rukou, že daná stavba splňuje všechny normy. V tomto ohledu ale norma nestačí a hluk od sousedů k nám bolestivě dolehne až po nastěhování.

Naštěstí existují snadná a účinná řešení, která nejsou nijak finančně náročná. Doslova pár centimetrů předsazené sádrokartonové stěny dokáže divy. Normou udávaná hodnota zvukové neprůzvučnosti u mezibytových příček je 53 dB a u příček v rámci jednoho bytu 42 dB. Pokud si však představíte, že běžný hovor dosahuje hodnot cca 50 - 60 dB, není těžké odhadnout, že stěna splňující normu nás před slabšími zvuky ochrání, už ale ne před rámusem hlučnějších spotřebičů, hlasitěji puštěnou televizí, nemluvě o štěkotu páníčkem opuštěného psa. Okolní hluk nás může trápit zejména v noci, kdy jsme vůči němu vnímavější a dá se říci i zranitelnější.

Modrá stěna oslní výkonem i cenou

Kvalitní zvukovou izolaci a na míru navržené akustické řešení nabízí například společnost Knauf, která je naším předním výrobcem sádrokartonových produktů a speciálních akustických desek. V portfoliu značky naleznete celou řadu konstrukčních prvků a systémů, které zlepšují akustický komfort v moderním interiéru. Aktuální novinkou v sortimentu výrobce je modrá akustická sádrokartonová deska BLUE AKUSTIK, jejíž hlukový útlum v některých konstrukčních řešení činí až 73 dB. Vhodné dimenzovaní předsazené stěny z modrých desek BLUE AKUSTIK dokáže účinně pohltit hluk z většiny běžného domácího provozu z interiéru k sousedním bytovým jednotkám a naopak. Pro představu, běžná pórobetonová příčka o tloušťce 17,5 cm absorbuje pouhých cca 38 dB zvuku. Pokud přidáte 65 mm předsazené stěny na bázi desek Knauf Blue Akustik, zlepšíte neprůzvučnost původní stěny až o cca 20 dB. Přidáním ještě jedné vrstvy modré desky zlepšíte zvukovou neprůzvučnost o další pár dB.

Zdroj: KNAUF

Stěna na principu tlumiče u aut

Samotné desky BLUE AKUSTIK mají tloušťku 1,25 cm. Nejčastěji se používají ve formě sendviče, kdy se mezi dvě desky, případně původní stěnu a předsazenou sádrokartonovou stěnu, vkládá profil a izolace. Sádrokarton společně s minerální izolací představuje pružnou konstrukci, která funguje podobně jako tlumiče u aut – akustickou energii pohltí, resp. vybije v neznatelných kmitech. Výsledná hodnota akustického útlumu pak záleží na tloušťce příčky, resp. celého sendviče. Např. Sárdrokartonová příčka o síle 20,5 cm má útlum 71 dB. Pro ilustraci stěna z pevných materiálů musí být cca 2x tak široká pro stejný zvukový útlum. Takto dimenzované příčky se považují za ideální pro klidové zóny v interiéru (ložnice apod.). Předsazená stěna se využívá pro zlepšení hodnot stávajících stěn a jak již bylo výše řečeno, již pár centimetrů dokáže výrazně zlepšit podmínky pro život.

Zdroj: KNAUF

Cihla versus sádrokarton

Sádrokartonové stěny jsou výhodné i z jiných důvodů, než jen kvůli jejich vynikajícím zvukově izolačním vlastnostem. Oproti klasickému zdivu je výhodou montovaných příček nízká hmotnost (výsledná stěna může být až 5krát lehčí, než vyzděná příčka o stejné tloušťce), snadná montáž bez mokrých procesů, vysoká požární odolnost, ale také variabilita řešení. Akustický komfort můžete zlepšit o pár centimetrů větší tloušťkou stěny nebo použitým typem akustické desky: Špičkovými parametry disponuje z portfolia značky Knauf akustická deska Knauf Silentboard s útlumem až 76 dB. Druhou nejlepší v řadě je Knauf Diamant, která kromě skvělých akustických vlastností (hlukový útlum až 74 dB) nabízí také vysokou pevnost a tuhost, tvrdost povrchu a odolnost vůči požáru. Pro splnění standardních akustických požadavků za nejpříznivější cenu se naopak hodí červená deska Knauf RED Piano. Parametry nové modré desky BLUE AKUSTIK se z pohledu zvukového útlumu pohybují mezi DIAMANTEM A RED Pianem a tento výrobek se tak chlubí nejlepším poměrem cena/výkon.

Zdroj: KNAUF

Akční letáky