Balkonové zahrady jsou často desítky metrů nad zemí, kde rostliny čelí silnému větru, žhnoucímu slunci a nepřízni počasí. Klíčem k úspěchu při pěstování na balkóně jsou tedy pečlivé plánování a správný výběr rostlin. Neobejdete se bez vhodného pěstebního substrátu, velkých venkovních květináčů a kvalitních hnojiv.
Než začnete s pěstováním na balkóně, posuďte, jak moc je vystaven slunečnímu záření a větru. Některé druhy rostlin vyžadují přímé slunce, jiným se daří lépe v polostínu.
Slunný nebo stinný balkón: Jaké druhy pěstovat
Rajčata, chilli papričky a bylinky (rozmarýn, levandule, šalvěj, petržel, bazalka) vyžadují alespoň 6–8 hodin přímého slunečního svitu denně. Na slunných místech se také skvěle daří malým stromkům nebo keřům (túje, cesmíny). Nevýhodou prosluněných balkónů je, že v horkém létě půda rychle proschne a rostliny bude potřeba zalévat i vícekrát denně.
Pro balkonovou zahrádku, kam až tolik slunce nesvítí, jsou vhodné choulostivé druhy milující stín. Pokud do vaší zahrady svítí méně intenzivní sluneční paprsky v chladnější části dne, dejte šanci muškátům a rododendronům, jemným bylinkám (bazalka, oregáno) nebo salátům.
V případě, že je váš balkón většinu dne ponořen do stínu, jsou vaše možnosti pěstování omezenější. Máte-li k dispozici alespoň tří hodiny slunečního svitu denně, zkuste si vypěstovat špenát nebo saláty. Ve stínu se daří také mátě. Pro okrasné účely využijte odolné trvalky, jako jsou kapradiny nebo břečťany. Kaládie a koleus dodají vaší balkónové zahrádce barvu.
Připravte se na vítr
Jedním z největších problémů při pěstování ve velké výšce bývá silný vítr. Mírný vánek rostlinám svědčí, protože posiluje jejich stonky a kořeny, ale silný vítr je může naopak poškodit a přispívá k rychlému vysychání substrátu.
Stonky vzrostlejších rostlin podepřete pomocí opěrných tyčí anebo podpůrnými sítěmi. Pokud máte k dispozici dost prostoru, můžete ochránit choulostivější rostliny před větrem pomocí živého plotu z odolných druhů, jako jsou zimostráz, cesmína nebo rozmarýn. Pro zasazení těchto rostlin použijte objemné textilní květináče, které se méně převracejí.
Zvolte odpovídající pěstební nádoby a substrát
Největší chybou začínajících zahradníků bývá, že při pěstování na balkóně zvolí příliš malé květináče, které rychle vysychají a snadno se převrátí. Pro pěstování na balkóně použijte o něco větší pěstební nádoby než obvykle. Venkovní květináče z bílého plastu chrání kořeny rostlin před horkem lépe než klasické černé. Ve studii s provedené vědci byly teploty substrátu nejnižší u bílých květináčů a nejvyšší u černých květináčů.
Substráty vhodné pro pěstování na balkónech jsou těžké a s vysokou schopností zadržovat vodu. Při výběru substrátu také zohledněte konkrétní potřeby rostlin. Mezi oblíbené pěstební substráty pro pěstování na balkónech patří:
BioBizz All-Mix je předhnojený pěstební substrát vhodný pro venkovní květináče i truhlíky na bylinky. Směs napodobuje bohatou venkovní půdu a udržuje bujný růst po několik týdnů bez potřeby dodatečného hnojení.
Canna Bio Terra je organický kokosový substrát ze 100 % přírodních materiálů, který je vhodný pro ekologické zemědělství. Obsahuje vysoce kvalitní suroviny, jako jsou bílá rašelina nejvyšší kvality a drcená kůra stromů s přírodními protiplísňovými vlastnostmi. Substrát obsahuje pouze organická hnojiva rostlinného původu, která se uvolňují podle potřeb rostlin pro optimální příjem živin.
Jak pečovat o rostliny na balkóně
Aby se rostlinám dobře dařilo, budou potřebovat dostatek vody a živin. Zalévejte ráno nebo večer a jen tehdy, když je povrch půdy na omak suchý. Předejdete tím hnilobě kořenů. Zejména v horkém létě může být nutné zalévat rostliny ráno a večer. Pokud nemáte dost času, zvažte pořízení automatického závlahového systému.
Každých několik týdnů dodejte rostlinám živiny pomocí sypkého organického hnojiva s vyváženým obsahem živin, jako jePlagron Bat Guano. Výhodou sypkých organických směsí je pomalé uvolňování a vysoký obsah prospěšných půdních organismů.
Při pěstování na balkóně nepotřebujete mnoho zahradního nářadí. Vystačíte si s ostrými zahradnickými nůžkami. Zahradními nůžkami pravidelně odstraňujte odumřelé nebo přerostlé části rostlin. Rostliny také můžete tvarovat pomocí vázacího drátu nebo ohýbacích plastových půlměsíců. Pamatujte, že ve stinných místech se daří plísním. Snažte se zahrádku udržovat tak, aby sluneční svit dopadal na co nejvíce plochy.