Insolvence neboli insolvenční řízení je proces oddlužení, který dokáže řešit beznadějnou finanční situaci. Člověk, který nezvládá splácet své pohledávky, může vyhlásit osobní bankrot a požádat o insolvenci. To znamená, že po dobu pěti let jdou téměř všechny příjmy dlužníka na vyrovnávání dluhů a zůstává mu jen nezabavitelné minimum.

V průběhu insolvenčního řízení není možné sjednávat nové úvěry. Půjčka v insolvenci by znamenala ukončení insolvence a prodej majetku dlužníka v konkurzu. Nabídka typu expres půjčka bez doložení příjmu v insolvenci je tedy velmi nebezpečná a může dlužníka extrémně poškodit. Myslitelná je teprve půjčka po skončení insolvence.

Půjčka po insolvenci

Insolvenční řízení končí zpravidla po pěti letech a dlužník by měl během této doby vyrovnat podstatnou část svých dluhů. Ukončení procesu oddlužení však ještě neznamená čistý štít. Po skončení insolvence zůstává jméno dlužníka dalších pět let v insolvenčním rejstříku a každý potenciální věřitel lehce ověří jeho finanční minulost.

Těchto pět let po skončení insolvence je prakticky nemožné získat úvěr u klasické bankovní instituce. Banky se řídí striktními pravidly a důsledně ověřují bonitu a úvěruschopnost žadatele. Samozřejmostí je kontrola registru dlužníků. Člověk, jehož jméno figuruje v insolvenčním rejstříku, v klasické bance nepochodí.

Teprve po pěti letech od skončení insolvence je jméno z rejstříku definitivně vymazáno a člověka přestávají tížit staré dluhy. Až v tuto chvíli má člověk šanci na schválení bankovního úvěru.

Nebankovní společnosti jsou benevolentní

Člověk, který prošel insolvenčním řízením, je obvykle opatrnější a tuto zkušenost nemíní opakovat. Často se snaží vyhýbat dalším půjčkám a finanční situaci řeší jinými způsoby. Přesto se může dostat do situace, kdy půjčku nutně potřebuje. Řešení nabízí nebankovní poskytovatelé.

Nebankovní společnosti jsou vyhlášené rychlým a jednoduchým schvalováním úvěrů, při kterém vyžadují jen minimum dokladů a potvrzení. Expres půjčka bez doložení příjmů či rychlá půjčka bez nahlížení do registrů patří mezi běžné produkty nebankovek. Půjčku po skončení insolvence zde dostane i klient, jehož jméno stále figuruje v insolvenčním rejstříku.

Užitečné informace a rady ohledně bankovních i nebankovních půjček poskytuje webový portál https://www.navigatoruveru.cz/.

Pozor na úroky a nevýhodné podmínky

Získat nebankovní půjčku je neuvěřitelně snadné a rychlé, to se však nedá říct o splácení. Nebankovní poskytovatelé mají zpravidla velmi vysoké úroky, kterými si kompenzují riziko. U insolventních klientů hrozí, že své pohledávky zkrátka nesplatí.

Půjčky často doprovází nejrůznější poplatky, kvůli kterým se úvěr prodraží. Nebankovní půjčka pro dlužníky je krajním řešením a může vést do další dluhové pasti. Lidé, kteří prošli insolvencí, by se jim měli obloukem vyhnout a hledat jiná východiska.