Je to trochu paradoxní. Hlavním posláním skrytých zárubní je nebýt vidět, přesto se řadí k základním prvkům moderního interiéru. Budeme upřímní, nehodí se úplně všude. Například v rustikálních interiérech vypadají daleko lépe dveře klasické s jasnými reliéfy. V moderně laděných domovech nebo dřevostavbách se však skryté zárubně neztratí. Nebo tedy vlastně ztratí, téměř si jich nevšimnete. Rádi bychom vám ale připomněli, že neexistuje jedno ideální řešení. Do každého interiéru se hodí něco jiného.

Na co se dívat při výběru ideálních dveří?

Vysnít si nějaký typ dveří a chtít ho domů za každou cenu, určitě není správný přístup. Nejdříve byste se měli zamyslet nad tím, co se do vašich prostor hodí. A ne, nemáme na mysli jen materiál a barvu, i když ty jsou určitě důležité. Popřemýšlejte především nad tím, kam dveře umístíte. Bude tam dostatek místa na otevírání? Nebo potřebujete ušetřit prostor posuvnými dveřmi? Chcete, aby vám dveře tlumily hluk, nebo musí odolávat vlhkosti v koupelně? Toto jsou otázky, které byste si měli položit úplně na začátku.

Obecně platí, že do malých či úzkých prostor se hodí posuvné dveře. Vhod přijdou zejména ve chvíli, kdy v místnosti není dostatek prostoru pro otevírání dveří. Existují i reverzní dveře, tedy takové, co se otevírají proti běžné logice – od sebe do zárubně. I ty jsou řešením třeba pro záchod a koupelnu. V menších bytech ovšem možná nemáte ani dostatečně velkou chodbu, kam by se dveře mohli otevírat. Pak jsou stavební pouzdra pro posuvné dveře jasnou volbou.

Kdy zvážit skryté zárubně?

Samozřejmě tehdy, když se vám esteticky líbí. Pokud jde o funkčnost, velmi nápomocné jsou v malých místnostech. Zárubně by zbytečně ubíraly prostor, skryté zárubně pomohou místnost opticky zvětšit. Jsou designově čisté, nenarušují prostor a také cena je příznivá.

Zvolíte-li skryté zárubně a bezfalcové dveře, dveře budou v jedné linii se stěnou. Pokud použijete stejnou barvu (například stejnou tapetu jako na stěně), dveře budou na první pohled neviditelné, tedy s výjimkou kliky na dveře. Neviditelné zůstávají dokonce i panty a zámek, při bližším prozkoumání vidíte pouze tenkou mezeru mezi dveřmi a zdí. Architekti si s těmito možnostmi dokáží nesmírně vyhrát. Velmi efektní jsou například skryté zárubně u dveří, které jsou vysoké od podlahy až ke stropu. Perfektně to vypadá v podkrovních prostorách se zkoseným stropem. Dveře se skrytými zárubněmi se dají také záměrně zvýraznit jinou barvou, než má zeď. Fantazii se meze nekladou.

A ještě jednu značnou výhodu mají. Skryté zárubně znamenají, že nemusíte trávit čas čištěním a údržbou zárubní. Skvělá zpráva to je nejen pro ty, kdo chtějí ušetřit čas, ale i pro alergiky.

Je možné mít skrytou zárubeň v sádrokartonu?

Ano. Skryté zárubně se dají instalovat jak do zdiva, tak do sádrokartonu. Instalují se už při hrubé stavbě, než se nanáší hrubá omítka. U sádrokartonových příček předtím, než se dokončí opláštění sádrokartonu. Stavební otvor by měl mít z obou stran na šířku o 1 cm více, než je šířka zárubně, je tedy nutné mít zárubeň vybranou předem, abyste znali šířku.

Dále je třeba myslet na budoucí podlahu. Každá zárubeň musí být pečlivě usazena, u té skryté je obzvlášť důležité, aby seděla přímo na podlaze. Je tedy nutné znát výšku budoucí dokončené podlahy – zárubeň se instaluje ve chvíli, kdy podlaha ještě nemusí být hotová. Mezera mezi podlahou a dveřmi by narušovala celkový dojem. Vždy je ale lepší osazovat zárubeň po vylití hrubých podlah.

Tip: Pro skryté zárubně se hodí dřevěné či vinylové podlahy. U nich se totiž nedělá dilatační spára, nepoužívají se přechodové lišty mezi místnostmi a celkový výsledek je minimalističtější.

Nezapomeňte, že výběr dveří a zárubní byste měli řešit s dostatečným předstihem, ať na ně pak nemusíte zbytečně čekat. Doba dodání se liší podle konkrétního dodavatele, tak si zjistěte, jak to chodí u vámi preferované firmy.

Neváhejte se spojit s odborníky

Skryté zárubně k nám přišly ze západu, progresivní čeští architekti s nimi ale umí pracovat velmi dobře. Možností, jak z nich udělat přednost vašeho interiéru, je opravdu spousta, a tak se určitě neváhejte obrátit na architekta či aspoň interiérového designéra. Ti zajistí, že bude vše vizuálně působivé.

Jestli si chcete vše vybírat a zařizovat sami, spojte se aspoň s šikovnými prodejci dveřních systémů. Skvělá doporučení má rodinná firma Battente, která se snaží Čechům představovat moderní trendy v oblasti dveří. Ve své nabídce má dveře, bezobložková pouzdra, skryté zárubně i stavební pouzdra pro posuvné dveře. Během 15 let své existence dodali už spoustu dveřních systémů do různých interiérů, i oni vám tedy dokáží poradit s vhodným výběrem. Nezajišťují pouze prodej, nýbrž i montáž dveřních systémů.

Battente nenabízí obyčejné produkty, dbá na design a luxusní provedení. Příkladem je třeba Kolekce 40 z dílny Battente, na níž spolupracovali designéři Francesco Valentini a Lorenzo Ponzelli. Vytvořili neobyčejnou zárubeň, kdy se kovový rám naklání pod úhlem 40 stupňů. Pokud toužíte po něčem neotřelém, po detailu, co pozvedne dveřní systémy ve vašem interiéru na novou úroveň, tady jste správně.