Tvorba a extrakce

Prvním přírodním zdrojem je sůl, která se získává z moří a solných jezer světa. Těžba z mořské vody je nejstarší technikou, ale dnes představuje jen asi třetinu světové produkce. Mořská sůl, se získává nasměrováním slané vody do solných pánví tzv. salin. Pak se využije síly větru a slunce. Voda se odpařuje a zvyšuje se koncentrace soli a ta začíná krystalizovat. Mořská sůl je velmi populární a v závislosti na svém původu, ať už z moře nebo slaného jezera, získává svou jedinečnou chuť.

Ošetření mořské soli

Převážná většina jedlé soli je chemicky a mechanicky zpracována předtím, než se dostane do obchodu. Stolní sůl se čistí, mísí s dalšími látkami, jako je jód nebo protispékavé látky. Kromě toho se bělí tak, aby krystaly soli vypadaly jasně bílé.

Přírodní ložiska soli

Na druhé straně je výroba soli z kamene a hor. Jak se sůl získává? V solných dolech se ze zasolených vrstev těží tzv. kamenná sůl. Kamenná sůl dnes tvoří dvě třetiny světové produkce soli. Při pohledu na těžbu soli ve světě lze pozorovat, že největší producentské země se nacházejí na severní polokouli. Evropa, severní Rusko, Severní Amerika, Indie, Čína, Kazachstán a Írán patří mezi země s největší produkcí soli na světě.

Posypová sůl

Všechny popsané postupy pro čištění a zpracování soli se ale týkají soli kuchyňské. Posypová sůl, kterou používají silničáři, nebo správci objektů pro lepší sjízdnost silnic a schůdnost chodníků se nemusí tak pracně čistit. Tato tzv. technická sůl obsahuje jako hlavní přísadu protispékavé látky, aby nehrudkovala a zůstala co nejdéle sypká.

Přírodní kamenná sůl – nevyčerpatelná surovina

Dvě třetiny světové soli se těží v solných dolech. Věděli jste, že kamennou sůl najdete v horách po celém světě? Odborníci odhadují, že na rozdíl od jiných surovin, jako je ropa nebo uhlí, je kamenná sůl nevyčerpatelným zdrojem, který bude lidem k dispozici ještě dlouho.

Veškerá sůl pochází původně z moře

Sůl z hor má svůj původ také v moři. Před miliony let existovala jezera a moře, která byla oddělena od oceánů, a tyto zbytky lze nalézt ve skalách. Jsou to tedy pozůstatky vyschlých moří a slaných jezer. Ložiska soli z bývalých moří se nyní těží právě v podzemních solných dolech. Jeden z nejstarších solných dolů je v Polsku již od 16. století.