Zdroj: Wiki Commons

Tam, kde i ty nejstarší tradice přežívají. Co musíte vidět v moravském Slovácku?

Oblast plná vinohradů, cimbálové muziky, starodávných poutních míst a stále živých lidových obyčejů. O jejich dochování v podobě krojů, písní, tanečků nebo výtečné kuchyně se zasloužily minulé generace, ty současné je ale neustále oživují.

Valašsko

Ve stráních sevřených horami se tiše pasou ovce a na stromech zrají trnky na letošní slivovici. Místo, které střeží Radegast, je plné úchvatných tradic, pozoruhodných řemesel a typické kuchyně. Během návštěvy byste neměli vynechat Valašské muzeum v přírodě, které si vás získá svojí přirozeností a něžností, a malé dřevěné chaloupky, kostelíček, vodní mlýn, paseky s malebnými lidovými domky a roztomilé ovečky tu potkáte snad na každém kroku. Během putování po Valašsku si nenechte ujít ani výstup na Pustevny a odměňte se překrásným výhledem do něžného údolí. Litovat nebudete ani návštěvy malebných turistických chat Maměnka a Libušín, které byly postaveny ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce. Na výzdobě interiéru Libušína se navíc podílel český malíř Mikoláš Aleš. Pěkné roubené domečky jistě najdete i v nabídce ubytování na Valašsku.

Dolňácko

Tradiční slovácký region, jehož domy ‚jsou zdobeny tradiční fasádou s modrým obrovnáním i charakteristickým lidovým ornamentem. K oblasti Dolňácka neodmyslitelně patří dřevěné hračky, malované velikonoční kraslice, figurky z kukuřičného šustí, ručně tkané oděvy a výšivky. Navštívit byste určitě měli Hluk, město, které proslavily Dolňácké slavnosti s Jízdou králů. Město ze všech stran chrání poslední výběžky Bílých Karpat, lákadlem pro výletníky je zejména pěkná goticko-renesanční tvrz, která se tyčí uprostřed města. Skutečnou zajímavostí jsou také památkové domky v uličce Rajčovňa, které byly postaveny z nepálených cihel s malou expozicí krojů, výšivek a hospodářského nářadí. Nabídka ubytování v Hluku navíc vyhoví jednotlivcům, párům i rodinám s dětmi.

Horňácko

V tradičním slováckém regionu Horňácko díky bohaté lidové kultuře a náboženské tradici život pokračoval pomalejším tempem a tradice a zvyky jsou zde stále dochované. Unikátním příkladem tradičních řemesel je horňácké tkalcovství, které zde stále udržuje několik zručných tkalců a tkadlen. S tradicemi rázovité oblasti vás nejlépe seznámí Velká nad Veličkou, ve které si užijete letní folklorní slavnosti, prohlídku starého větrného mlýna a výlet do svahů Bílých Karpat, třeba až na jejich nejvyšší vrchol Velkou Javořinu. Obec se nachází na jižní Moravě v údolí říčky Veličky a je centrem národopisné oblasti. Zdejší nářečí, kroje, lidové umění a řemesla nejlépe poznáte každoročně v červenci, kdy se konají Horňácké slavnosti. Chystáte-li se na východní Moravu především za tradicí, ubytování ve Velké nad Veličkou je pro vás to pravé.

Akční letáky