Okna v našich domovech už dávno nejsou pouze prvky zajišťující nám přirozené světlo v místnostech. Jejich dynamicky se vyvíjející technologie nabízejí stále více vlastností, které pomáhají k vyšší bezpečnosti, úsporám za vytápění nebo k omezení hlučnosti z okolí domu.

„Veletrh FOR ARCH je jediným místem v Česku, kde se sejdou současně výrobci a dodavatelé produktů a technologií z několika zemí Evropy, odborníci z více stavebních odvětví i poradci pro tematiku dotačních titulů a jejich možností. Návštěvníkům umožníme i letos získat bezplatně informace a rady a seznámit s nabídkou trhu. Okna, dveře, stínicí technika a další s nimi související odvětví budou významnou součástí letošního ročníku,“ řekla ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová.

Od září se spustila nová etapa programu Státního fondu životního prostředí ČR Nová zelená úsporám, který slibuje výhodnější podporu úsporných opatření a jednodušší administraci žádostí. Nabídka podporovaných oblastí se rozšíří o výměnu starých plynových kotlů za tepelné čerpadlo, navýší se podpora zateplení i dalších úsporných opatření. Do kategorie zateplení v případě udělování dotací spadají také výměny oken, vstupních a balkonových dveří a jiných stavebních otvorů. Taková obměna je výraznou úsporou nákladů, která může dosáhnout až 30 procent. Je potřeba ale správně vybrat a nešetřit na instalaci.

Jak vyvětrat

S čím také odborníci na veletrhu FOR ARCH poradí? Například jak svůj domov s novými okny správně a účinně větrat, aby bylo domácí klima optimální. Okna s izolačními trojskly jsou totiž mnohem těsnější než okna starších typů, a proto se domácnost regulovaně nevětrá.

Ve dnech 19. až 23. září se v Letňanech budou prezentovat také obory elektroniky a zabezpečení, stavby, dřevostaveb, fotovoltaiky či bazénů a vytápění. Nebudou chybět poradenská centra pro různé obory i doprovodný program pro odborníky i širokou veřejnost. V souběhu s veletrhem FOR ARCH se bude konat také veletrh FOR INTERIOR, který představí všechny druhy nábytku a bytového vybavení. Více na www.forarch.cz.