Ta čerň, kterou vidíte mezi dlaždicemi nebo obkládačkami, je způsobena plísní. Nejde tedy jen o estetický problém, ale také hygienický. Plísním se v koupelně bohužel obecně daří, protože jde o místnost s vysokou vlhkostí, kde dochází k prudkým změnám teploty. Zbavte se nečistot včas. Poradíme vám, jak na to.

Možnost 1 - vyčištění parním čističem

Méně pracnou metodou je čištění. A na to je nejlepší parní čistič. Pokud ho ještě nemáte, zvažte koupi. E-shop SANITINO nabízí hned několik parních čističů, v různých velikostech a s různým objemem. V podstatě záleží na tom, jak velké máte prostory a jak často plánujete úklid. Pojízdný parní čistič, jaký vidíme v průmyslových halách, asi nepotřebujete. Stačí lehký parní čistič podobný vysavači nebo jen ruční přístroj.

Parní čističe jsou trendem českých domácností. Jsou všestranné, použijete je také na čištění umyvadel, sprchových koutů, případně na úklid koberců, zvířecích pelíšků nebo vašeho auta. Čističe pracují na principu páry a vysokého tlaku, který nečistoty odstraní. Čím je skvrna čerstvější, tím jednodušší je ji odstranit.

Možnost 2 - vyčištění s pomocí "babských rad"

Jednorázově lze problém vyřešit i bez parního čističe. Dokonce ani nemusíte chodit do drogerie a kupovat drahé čisticí prostředky. Vystačíte si i s tím, co najdete ve spižírně. Nasypte kypřící prášek do malé misky a přidejte vanilkový pudink. Dále nalijte do této směsi trochu vody a jedlé sody a míchejte. Vytvoříte tak speciální čisticí kašičku, kterou do spár vnášejte s pomocí kartáčku. A pak jen drhněte, drhněte a drhněte. Je to docela náročná práce. Aby vám to šlo lépe od ruky, pusťte si k tomu nějaký seriál nebo vaši oblíbenou hudbu. Tato metoda je skoro zadarmo, ale žádá si hodně fyzické námahy.

Jiným účinným prostředkem je křída. Konkrétně nastrouhaná na nějakém starém struhadle. Opět ji rozmíchejte v misce s trochou vody. A opět musíte vyhledat nějaký starší kartáček a drhnout ze všech sil. Někteří lidé také velebí metodu jádrového mýdla naneseného na malém kartáčku na boty. Jak budete čistit spáry, bude se tvořit špinavá pěna. Tu musíte odstranit vlhkým hadrem.

Pokud přece jen upřednostňujete čisticí prostředky, i zde bychom vás odkázali na e-shop SANITINO, kde je široký výběr.

Možnost 3 - vytvoření nových spár

Pokud jsou spáry již hodně poškozené, je nutné je kompletně odstranit a vytvořit nové spáry. To lze provést pomocí ostrého nože. Skuliny následně musíte vyčistit od prachu a plísní. Nové spáry můžete vyplnit spárovací maltou, která má dlouhou životnost. Ale do rohů místnosti použijte raději pružný silikon. Po aplikaci silikonu je důležité zajistit jeho rovnoměrné rozložení a vyhlazení pomocí houbičky nebo plastového hladítka.

Silikon obsahuje fungicidní složky, které pomáhají zabránit tvorbě plísní. Je důležité vědět, že tyto fungicidní látky mohou po několika letech ztratit účinnost. Proto je důležité pravidelně monitorovat stav spár a případně je opravovat, aby se plísně zase nerozšířily.