Článků o tom, jak si najít levnějšího dodavatele energií už bylo napsáno mnoho. Pojďme se zaměřit na situaci, kdy změna už není možná, nebo jakýkoli jiný dodavatel energií nedokáže nabídnout levnější variantu, než jakou už máte zajištěnou. A protože se blíží zima, která podle aktuálních předpovědí nebude zrovna mírná, je na místě prozkoumat možnosti, jak na vytápění ušetřit bez investic do zateplení domu či bytu.

Jednou z možností je najít alternativní zdroj topení, nicméně ne všechna řešení jsou vhodná. Přitápění například grilem nebo lihovým topením v malých prostorách je spíše nebezpečnou volnou. Oheň spotřebovává kyslík, a z paliva se do vzduchu dostávají výpary, které jsou ve velkém množství člověku nebezpečné. Takže bez kvalitního větrání nebo odvodu kouře a splodin, může tento nápad končit velmi nešťastně. A to buď vyhořením bytu, nebo případnou otravou jeho obyvatel. A pokud některou z těchto variant své vytápění plánujete řešit, je dobré zkontrolovat své pojištění domácnosti, zda počítá i s těmito možnostmi. V opačném případě byste mohli být nepříjemně překvapeni, že při případném požáru vám vaše pojišťovna nic nevyplatí.

Jak tedy snížit náklady na topnou sezónu, a mít při tom co nejmenší investice?

Snížení nákladů na vytápění

  1. V obývacím pokoji teplo, v ložnici zima. Už naši předci věděli, že vytopit celý dům není legrace. Topilo se tedy převážně v místnostech, ve kterých se přes den lidé zdržovali. Ložnice vytápěné obvykle nebyly. I proto do každé výbavy správné hospodyňky patřily peřiny s husím peřím, které skvěle udržují teplo a do nohou postelí se standartně vkládaly ohřívací lahve. I pokud nemáte peřiny, zvažte, zda je nezbytné v ložnici topit. Není sice příjemné jít spát do studené místnosti, ale vaše tělo vám poděkuje, a vaše peněženka také.
  2. Závěsy do oken. Pořiďte si do oken izolační závěsy, které zachytí teplo. Čím těžší a silnější látka, tím více tepla udrží uvnitř, i bez zaizolovaných oken. Přes den pak v místnostech, do kterých svítí slunce, závěsy s klidem roztáhněte a nechte si místnost vyhřát od sluníčka.
  3. Praskliny kolem dveří a parapetů zakryjte ideálně sadou pro těsnění oken. Najdete ji v každém hobbymarketu a lze ji také zakoupit v železářství.
  4. Elektrické ohřívače nebo bojler? Některé moderní elektrické ohřívače, neboli "teplomety" mají paradoxně nižší spotřebu energie, než váš bojler nebo plynové topení. Jeden elektrický ohřívač nevytopí sice celý dům, ale s kuchyní nebo obývacím pokojem si hravě poradí. Pokud váš bojler před zimou vypoví službu, je pořízení nového celkem finančně náročná záležitost. Nicméně pokud máte dobře nastavené pojištění, nemusí to finančně bolet vás. Jak na tom jste si můžete ověřit při srovnání pojištění.
  5. Přidejte vrstvy do svého nábytku. Flanelové prostěradlo, koberečky v koupelně, huňatá deka na sedačce, to vše vás také pomůže udržet v teple, pokud se rozhodnete stáhnout teplotu domácího termostatu na úroveň, která pro vás už není příjemná.
  6. Snižte, ale nevypínejte termostat. U mnoha topných systémů platí, že pokud jste přes den doma, je nejlepší udržovat nejnižší komfortní teplotu; často doporučené nastavení je 19°C. Když však spíte nebo jste pryč několik hodin, má smysl snížit termostat o několik stupňů. Nedoporučuje se ale termostat vypínat, pokud v místnosti plánujete do několika hodin opět topit. Výkon, který je potřeba na vyhřátí vymrzlé místnosti je mnohem vyšší než udržování nižší teploty.