Jak na řasy v zahradním jezírku.
Zdroj: Adobe Stock

Trápí vás řasy v zahradním jezírku? Poradíme, jak s nimi zatočit

Se zahradním jezírkem se na českých zahradách setkáte poměrně často, neboť se jedná o příjemné zpestření zahradního ekosystému a vhodné místo pro odpočinek či posezení s přáteli. Majitelé zahradních jezírek nám však jistě dají za pravdu, že bez pravidelné údržby to zkrátka nejde. O jezírko je třeba pečovat celoročně, a obzvláště pak v teplých měsících, kdy se ve vodě s prvními slunečními paprsky začínají objevovat řasy a voda postupně mění barvu na zelenou.

Řasy v zahradním jezírku se snadno přemnoží

Řasy patří mezi velmi staré a poměrně jednoduché organismy, které se dokážou snadno přizpůsobit jakémukoliv prostředí. Vodní řasy jako takové však riziko nepředstavují, naopak jsou velmi prospěšné, protože se mimo jiné podílejí na zlepšování kvality vody či snižování obsahu škodlivin.

Problém nastává ve chvíli, kdy se začnou řasy v jezírku nekontrolovaně rozrůstat, což může mít na vaši vodní plochu celou řadu nepříznivých dopadů. Namátkou můžeme zmínit například kolísání pH, nadměrnou spotřebu kyslíku, uvolňování amoniaku či vznik prostředí, v němž se daří rybím parazitům.

Vhodnou prevencí můžeme předcházet přemožení a likvidaci řas v zahradním jezírku. Vhodnou prevencí můžeme předcházet přemožení a likvidaci řas v zahradním jezírku. Zdroj: Adobe Stock

Na tyto řasy můžete narazit v zahradním jezírku

V zahradním jezírku se můžete setkat zejména se dvěma druhy řas. Prvním druhem je tzv. řasa vláknitá, se kterou se majitelé jezírek potýkají poměrně často. Jedná se totiž o řasu, která je součástí vodního ekosystému odjakživa. V případě jejího přemnožení riskujete nejen nepříjemný zelený kal, ale v ohrožení mohou být také ryby, a to ať už kvůli zmíněným výkyvům pH či nevhodné distribuci kyslíku. Vláknitá řasa se vyskytuje v mnoha druzích a barevných variantách.

Nazelenalá, zhnědlá či zakalená voda v zahradním jezírku vzniká rovněž přemnožením kokální (jednobuněčné) řasy nebo sinic, k čemuž dochází vinou vysokého obsahu živin ve vodě. Nadměrný výskyt jednobuněčných řas může v krajním případě vést až k usmrcení ryb v jezírku.

Likvidace řas v zahradním jezírku

Na každou řasu platí trošku něco jiného. Tak například vláknitou řasu je třeba likvidovat mechanicky, zatímco s tzv. zelenou vodou vám pomůže spíše speciální UV lampa, jejíž záření narušuje buněčnou stěnu řas.

S řasami je možné bojovat také s pomocí bakterií proti řasám – jedná se o vybrané bakteriální kultury, které omezují tvorbu řas a vodního květu na principu fermentačního rozkladu živin. Tyto přípravky se mimo jiné starají o rovnováhu vodního biotopu a napomáhají omezit výskyt fekálních bakterií.

Přemnožení řasy v zahradním jezírku je nebezpečné i pro ryby. Přemnožení řasy v zahradním jezírku je nebezpečné i pro ryby. Zdroj: Adobe Stock

Jak na řasy v zahradním jezírku? Základem je prevence

V ideálním případě byste však přemnožení řas v jezírku měli předcházet. A to například pořízením dostatečně kvalitní filtrace, jejíž součástí je biologická i mechanická složka. Biologická složka slouží k množení startovacích bakterií, zatímco ta mechanická se stará o záchyt nečistot.

Chcete-li se vydat spíše přírodní cestou, můžete do jezírka nasypat vulkanický minerál zeolit, který díky své pórovité struktuře umožňuje výměnu nežádoucích amonných iontů za ionty vápenaté, hořečnaté a sodné. V praxi to znamená, že pohlcuje nečistoty a zápach, vyrovnává hladinu pH a působí zároveň jako dezinfekce i okrasný prvek.

I malé zahradní jezírko může zkrášlit vaši zahradu, je však potřeba pravidelná údržba. I malé zahradní jezírko může zkrášlit vaši zahradu, je však potřeba pravidelná údržba. Zdroj: Adobe Stock

Obecná rada zní, že zahradní jezírko je třeba pravidelně udržovat v čistotě. To obnáší například pravidelný výlov nečistot a listů z vodní hladiny – nejlépe s pomocí hladinového sběrače nečistot – tzv. skimmeru. Stejně jako o hladinu byste měli dbát také o čistotu dna, kde se drží různé usazeniny či rybí výměšky – k tomuto účelu slouží například jezírkový vysavač.

Pozor na vodu ze studny i sluneční paprsky

Výslednou čistotu ovlivňuje také kvalita vody, kterou jezírko dopouštíte. Voda ze studny totiž může obsahovat zbytky splašků či hnojiv. V ideálním případě byste proto měli jezírko dopouštět vodou z vodovodního řádu.

Na kvalitě vody v jezírku se podílí také vnější vlivy. Patří mezi ně například sluneční paprsky, které nadměrně zahřívají vodu, čímž vytvářejí vhodné prostřední pro množení řas, kterým se v teplém prostředí nadmíru daří. Zahradní jezírko proto umísťujte do stínu či polostínu, jinými slovy se vyhněte těm částem zahrady, na které celý den svítí slunce.

Zdroj: VENTURA - VENKOV

Akční letáky