Jak vzniklo uhlí?

Uhlí je hořlavá hornina, která je tvořena z převážné části prvkem jménem uhlík. Před mnoha miliony let vzniklo nahromaděním rostlinné hmoty v bažinách u velkých jezer. Postupně se z kmenů stromů stalo pevné palivo s vysokou výhřevností. Hlavní vliv na tuto přeměnu mělo teplo a tlak z nadložních hornin. Podle stáří a množství uhlíku rozeznáváme dva druhy, které jsou pro zatápění v domácnostech nejdůležitější. Jsou to mladší hnědé a starší černé uhlí. Dalo by se říct, že zakoupením fosilního paliva topíte dřevem z dávných časů.

Hnědé uhlí ořech 2 pro automaty

Pro přehlednost má hořlavá hornina speciální názvy, které popisují jeho velikost. Nejmenšími rozměry se může pochlubit hnědé uhlí ořech 2. Jsou to fragmenty do velikosti 2,5 cm. Používá se například v hybridních automatických kotlích, kde se doplňuje s dřevěnými peletami. Ty mají podobnou výhřevnost, proto jsou obě paliva pro majitele speciálních automatů vhodnou alternativou. Černé uhlí nenese označení ořech 2, ale tato velikost se nazývá hrášek.

Ořech 1 a uhlí kostka

Prostřední velikost s rozměry 2,5 až 4 cm se jmenuje ořech 1. Název platí pro oba druhy uhlí. Používá se v krbových nebo klasických kamnech s roštem.

Do velkých kotlů patří nejrozměrnější varianta obou druhů s pojmenováním kostka. Střední a velké kusy pevného fosilního paliva jsou dostatečně velké, aby jen tak lehce nepropadly roštem. Přes ten se do odděleného popelníku dostanou pouze vyhořelé zbytky. Zabezpečí to dostatečný přísun kyslíku ke stále hořícímu uhlí.

Které uhlí ořech je nejlepší?

Hnědé uhlí ořech 1 a 2 můžete zakoupit ve dvou variantách s rozdílnými vlastnostmi. Jsou to mostecké a ledvické neboli bílinské uhlí. Surovina z blízkosti města Most má vysokou výhřevnost doprovázenou vyšší popelnatostí. Fosilní palivo z velkolomu u Bíliny produkuje méně tepla, ale zůstává po něm méně popela. Zvolte vždy podle tepelné odolnosti topeniště a svých preferencí na vynášení odpadu. Stejná kritéria platí i pro výběr uhlí ořech 2 určený pro automatické kotle.

Kde si pořídíte nejen uhlí ořech?

Potřebujete si zakoupit uhlí? V nabídce e-shopu Uhli-pytlovane.cz naleznete bohatou nabídku - hnědé a černé uhlí v nejvyšší kvalitě. Potřebujete se před nákupem poradit, abyste měli jistotu toho nejlepšího výběru? Na infolince se vždy dozvíte dobré rady. Doprava je po celé České republice zdarma.