Státní svátky a ostatní svátky jsou dny pracovního klidu, které „mají připomínat občanům tradice, ušlechtilé cíle a dějinné zvraty, na nichž je budována česká státnost“. Obecně je státní svátek České republiky označení, které některým dnům přiřazuje zákon č. 245/2000 Sb. Dohromady slavíme sedm státních a sedm ostatních svátků, plus patnáct významných dnů. Minimální počet volných dní v roce může být díky státním svátkům osm, maximální jedenáct.

Vánoce 2021

Od 1. října 2016 začal platit zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Zákon nařizuje, že obchody, jež mají nad 200 metrů čtverečních, musejí mít během některých svátků zavřeno. Na dodržení tohoto zákona dohlíží Česká obchodní inspekce. Počítejte s tím, že na Štědrý den nakoupíte pouze do 12:00. 25. 12. 2021 - na 1. svátek vánoční a 26. 12. 2021 - na 2. svátek vánoční, tedy v sobotu a v neděli, bude zavřeno.

Jaké obchody mohou mít otevřeno?

Omezení otevírací doby se netýká všech provozoven. Zapomenutý cukr, léky nebo drogerii nakoupíte v prodejnách, jejichž plocha nepřesahuje 200 metrů čtverečních. Otevřeno mají také lékárny, čerpací stanice, prodejny na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích. Výjimku tvoří také prodejny ve zdravotnických zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav. Pro čerstvé informace však nezapomeňte sledovat aktuální opatření v rámci Covid-19.

Související články

Státní svátky v roce 2022

Na kolik dnů volna se můžeme těšit v nadcházejícím roce plného dvojek? V roce 2022 budeme mít bohužel volno minimální možný počet dní, tedy osm. Nový rok spadá na sobotu, Svátek práce, který se slaví 1. 5., na neděli, stejně tak i Den vítězství, jež je vyhlášen na 8. května. Štědrý den a 1. svátek vánoční spadají v roce 2022 na víkend. Termíny podzimních svátků ale vycházejí na všední dny. Den české státnosti, slavený na konci září (28. 9.), spadá na středu a Den boje za svobodu a demokracii na čtvrtek 17. 11. 2022.

Prodloužené víkendy

Mnoho z nás listuje toužebně kalendářem a hledá volné pátky nebo pondělí, aby se co nejvíce ušetřila dovolená. Klasicky vychází prodloužený víkend na velikonoční svátky. Velký pátek oslavíme 15. 4. a Velikonoční pondělí 18. 4. Volno bude také v pátek 28. 10., tedy v den, kdy vzpomínáme na Vznik samostatného Československa. Dobře vychází červencový termín. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. 7. 2022) a Den upálení mistra Jana Husa vycházejí na úterý a na středu. Na klasickou týdenní dovolenou tak budete moci vyčerpat jen tři dny.

Zdroj: www.psp.cz, www.e15.cz, www.kurzy.cz