Ať už vás čeká nový projekt či pouze renovace stávající dlažby, jedná se nejen o ne zcela zanedbatelnou investici, ale především o rozhodnutí, které bude následující roky ovlivňovat dojmy a náladu, jakou na vás bude zahrada působit.

Základní pravidla, která by se při výběru venkovní dlažby měla dodržet

Rozhodující směr udává, zda preferujete spíše modernu či rustikální styl. Modernímu stylu bydlení obecně více sluší velkoformátová dlažba s rovnou hranou, např. Citytop Grande kombi, jejíž design zajistí jedinečný dojem z okolí domu a zároveň nechá vyniknout linie jednotlivých sektorů zahrady. Naopak u rustikálních staveb je vhodné vybírat vzory a nepravidelné hrany podporující přirozený charakter domu, např. Bradstone Old Town v teplém pískovém tónu nebo ve studeném odstínu šedého melíru Appia antica s nepravidelnou hranou a vzorovaným povrchem imitujícím starobylou dlažbu.

Barvy a vzory pro letošní rok

Sektor venkovních dlažeb nepodléhá často změně trendů. Což je vcelku samozřejmé, jelikož si tento prvek pořizujeme na dlouhodobý horizont. Velmi podobně jako v loňském roce hrají stále prim imitace přírodních struktur, jako je kámen a dřevo. Což koneckonců potvrdil i prestižní veletrh Cersaie v italské Bologni. Dlažbě Semmelrock umožní dosáhnout přesné reprodukce přírodních struktur v každém detailu časově velmi náročná výrobní technologie Wetcast, která vyžaduje zařazení ruční práce. Pro letošní sezónu se přeci jen o něco více začala skloňovat imitace kamene travertinu, jehož nenápadnou eleganci s harmonickými odstíny nabízí Semmelrock v řadě Lusso Tivoli.

Nejste si jisti? Vytvořte si vlastní vizualizaci!

Často si týdny lámeme hlavu, jak asi bude zahrada s novou dlažbou vypadat. Váháme mezi dvěma odstíny či formáty, obcházíme podobné projekty po okolí a stále ne a ne se finálně rozhodnout. Semmelrock vytvořil aplikaci GardenVisions, do které jednoduše nahrajete fotografii úseku pozemku, který chcete dláždit a můžete si výsledný efekt namodelovat. Filtr umožní volit podle účelu a zatížený ze vhodných produktů. Na výběr je z více než 100 realistických barev, formátů či povrchů dlažby, a navíc je možné volit i barvu spárovací hmoty. Aplikace Semmelrock GardenVisions je ke stažení zdarma na Google Play i v App Store.

Video: Aplikace GardenVisions (wienerberger.cz)