Zdroj: Gorenje

Výhody sušiček prádla. 7 tipů, jak je správně využít

V dnešní době jsou domácí spotřebiče takovou samozřejmostí, že málokoho by napadlo, zařizovat si novou kuchyň bez trouby, myčky nebo rychlovarné konvice. Snad ještě šílenější představa je koupelna bez pračky. A není žádným překvapením, že si čím dál tím více lidí k pračce pořizuje i sušičku. Díky sušičce se prádlo zbavuje prachu, pylů, roztočů, je jemné a voňavé, zachovává si své barvy, minimalizuje potřebu žehlení, a navíc nás zbaví sušáku, který zbytečně zabírá místo. Jak ale sušičku používat, abychom šetřili své prádlo, čas a energie? S moderní sušičkou je to velmi jednoduché a my vám nyní nabídneme hned 7 tipů, jak na to.

1) Sušičku nepřeplňujte a nedávejte sušit špatně vyždímané prádlo

Ačkoliv sušičky nejsou žádnými drobky a jejich bubny pojmou několik kil prádla, není dobré je plnit po okraj. Naplňte ji pouze mírně nad jednu polovinu bubnu. Před tím, než prádlo do sušičky vložíte, protřepte jej a smíchejte malé a velké kusy. Přeplněná sušička totiž suší déle a tím pádem spotřebuje více energie. Nejen objem prádla může způsobit problém. Ideální není ani příliš mokré prádlo. Proto si při praní nastavte ždímání na minimálně 800 otáček, aby následné sušení bylo efektivní a nespotřebovalo příliš energie.

2) Jak na objemné prádlo

Sušička při správném postupu dokáže vysušit prostěradla a ložní prádlo tak, že je krásně nadýchané a není třeba je žehlit. Postup, jak na to, je velmi snadný a jednoduchý. Před vložením prostěradla nebo povlečení do bubnu, prádlo natřepejte, pak jej vezměte uprostřed a vložte do bubnu. Překládáním jej postupně celé složte a vyberte program určený na sušení objemného nebo ložního prádla. Výsledek vás určitě překvapí.

3) Jak sušit košile bez žehlení

Dalším lákadlem moderních sušiček je díky speciálnímu programu a technologii jejich schopnost vysušit košile tak, že už se nemusí žehlit. Tomu odolá málokdo. Základem je malé množství kusů při jednom sušení. Do sušičky dejte jen 3-5 kusů košil a vyberte program určený právě k jejich sušení a nastavte sušení párou. Po pouhých 30 minutách vytáhnete košile ze sušičky suché a „vyžehlené“.

TIP: Sušičky od Gorenje mají pro „žehlení“ košil párou speciální program SteamDry.

snadné žehlení snadné žehlení Zdroj: Gorenje

4) Jak na oděvy z jemných materiálů

Ani jemný materiál už pro dnešní sušičky není žádným problémem a dokáže si s ním poradit tak, že oblečení vysuší, ale nepoškodí. Důležité ale je, abyste takové oblečení dali do pytlíků na prádlo a sušili je pouze v nich. Vyberte program určený pro materiály, které jsou citlivé na teploty. Nižší teplota sušení a také tepelné čerpadlo vaše jemné prádlo ochrání.

5) Jak prádlo do sušičky třídit

Když třídíme prádlo do pračky, už povětšinou respektujeme to, že bychom spolu měli prát podobné barvy a stejné materiály. Vzhledem k tomu, že prádlo sušíme hned poté, co jej vypereme, je jasné, že stejná pravidla budou platit i u sušení. I když v tomto případě je důležitější sušit společně hlavně podobné látky. Tím totiž dosáhneme kratšího času sušení. Je také dobré zaměřit se na tloušťku oděvů a snažit se kusy s odlišnou tloušťkou sušit zvlášť. Dobrým tříděním můžete nejen ušetřit čas a energii, ale také dosáhnete lepších výsledků.

6) Jak u sušičky docílit voňavého prádla

Existují sušičky, které jsou schopné sušit na bázi páry. A právě pro takovou sušičku není voňavé prádlo žádným problémem. Naplňte sušičku prádlem a vyberte program, který dokáže prádlo osvěžit (u Gorenje SteamRefresh). Jak již bylo řečeno, sušení probíhá na bázi páry, a tak je třeba mít v parním generátoru dostatek vody. Pokud je v něm vody málo, sušička vás sama upozorní, abyste vodu doplnili. Do vody přidejte několik kapek svého oblíbeného esenciálního oleje. Pak již jen stačí zahájit sušení a následně si užívat voňavého prádla.

voňavé prádlo voňavé prádlo Zdroj: Gorenje

7) Sušičku pravidelně čistěte

Sušičky mají systémy filtrů, kde se právě nečistoty odstraňované z prádla zachycují. Filtr v bubnu sušičky je třeba čistit po každém sušení. Nejprve odstraňte žmolky a špínu, poté filtr opatrně přetřete hadříkem z mikrovlákna. Po každém minimálně pátém cyklu je třeba vyčistit i ostatní filtry. Filtr tepelného čerpadla vyjměte a odstraňte velké částice. K čištění použijte vysavač. Pěnový filtr také nejprve vysajte a poté umyjte pod tekoucí vodou a dobře vysušte, než jej vrátíte zpět na své místo. Vysavačem pečlivě vyčistěte i tepelné těleso. Senzor vlhkosti očistěte navlhčeným hadříkem. Pravidelné čištění je velmi důležité, protože jen udržovaná a opečovávaná sušička dokáže podávat ty nejlepší výkony a pomůže vám šetřit energii i čas.

 

Akční letáky