Co budete potřebovat

Než se pustíte do díla, připravte si menší dřevěnou bedýnku, 4 malá dřevěná pojízdná kolečka a 5 kulatých tyčí – jednu tlustší (průměr asi 3 cm) a čtyři tenčí (asi 1,5 cm). Kolečka jsou k dostání na internetu, nebo je můžete odmontovat třeba ze starého nábytku či rozbitých dětských hraček. Dále budete potřebovat lepidlo na dřevo, brusnou houbu, metr, ruční pilku, vruty a vrtačku se speciálním nástavcem zvaným sukovník (vel. 14 mm). Na natírání pak tenkovrstvou lazuru Dixol (odstín dub), univerzální krycí barvu Balakryl UNI, plochý štětec (vel. 2,5″), menší lazurovací štětec (vel. 1,5″) a pracovní rukavice.

Jednoduchý trik na upevnění koleček

Na delších stranách bedýnky si vyznačte vždy dvě místa na kolečka, a to přibližně 3 cm ode dna bedýnky. V těchto místech pomocí sukovníku vyvrtejte 4 otvory, které následně omeťte a zahlaďte pomocí brusné houby. Vyvrtanými otvory provlékněte dvě tenčí tyče, které pilkou zkraťte na šířku bedýnky a jejich hrany opět zbruste. Později na ně připevníte kolečka.

Z tyčí vyrobte rukojeť

Kulatou tyč o průměru asi 3 cm nejprve pomocí pilky zkraťte, aby byla cca o 6–8 cm delší, než je šířka budoucího kočárku. Z obou stran si asi 3 cm od kraje vyznačte křížek. V těchto místech pak opět sukovníkem vyvrtejte 1 cm hluboké otvory, do kterých naneste lepidlo a vložte zbylé dvě kulaté tyče. Ty si předtím zkraťte na takovou délku, aby se kočárek dětem pohodlně vozil.

Bedýnku natřete krycí barvou

Nyní přichází na řadu natírání jednotlivých částí kočárku. Bedýnku omeťte a dle potřeby očistěte. Před aplikací nátěru musí být suchá a zbavená prachu, mastnoty a dalších nečistot. Krycí barvu Balakryl UNI důkladně promíchejte a naneste ze všech stran. Nechte zaschnout přibližně 2 hodiny. Poté povrch lehce zbruste a aplikujte druhou vrstvu.

Vodou ředitelná krycí barva Balakryl UNI má atest na dětské hračky. Navíc se snadno aplikuje, nezapáchá, rychle schne a výborně kryje. Barvu si můžete nechat natónovat až do 20 000 odstínů. My jsme se rozhodli pro pastelový baby blue (PPG1233-4). Můžete ale použít i více barev a kočárek dozdobit třeba puntíky nebo jinými vzorem.

Na kolečka a rukojeť použijte lazuru

Během toho, co bude krycí barva schnout, natřete rukojeť kočárku, dřevěná kolečka i spojnice mezi nimi. Lazuru Balakryl Dixol opatrně rozmíchejte tak, aby se do ní nevmíchaly vzduchové bubliny. Aplikujte ji neředěnou ve 2 vrstvách, mezi kterými nechte odstup alespoň 2 hodiny. Před natíráním každé vrstvy nátěr jemně zbruste. Tato tenkovrstvá lazura s atestem na dětské hračky zvýrazní kresbu dřeva, prodlouží jeho životnost a poskytne mu hloubkovou ochranu před povětrnostními vlivy i slunečním zářením.

Pusťte se do sestavování

Jakmile nátěr na všech dílech kočárku zaschne, můžete se pustit do jeho smontování. Rukojeť pomocí dvou vrutů připevněte k boční stěně bedýnky tak, aby se tenčí tyč dotýkala jejího dna a směrovala do přilehlého rohu. Stejným způsobem rukojeť přišroubujte i z druhé strany. Pak přimontujte kolečka. První z nich upevněte na konec spojnicové tyče. Tu pak provlékněte připravenými otvory v bedýnce a přišroubujte druhé kolečko. Postup opakujte i se dvěma zbylými kolečky.

A máte hotovo! Holky i kluci mohou v kočárku ustlat svým oblíbeným panenkám, plyšákům, nebo dokonce domácím mazlíčkům. Najdou pro něj ale zaručeně i mnohé další využití. Poslouží třeba i k převážení různých nákladů – od autíček, kostek stavebnice až po knížky.  

Více se dozvíte na www.balakryl.cz. Balakryl najdete i na sociálních sítích Facebook, Instagram, YouTube, Pinterest a TikTok.