Jenže jak na to? Vyznat se v moři společností může být pro neinformovaného člověka velkou neznámou. Proto nejprve využijte některý z internetových srovnávačů. Relevantní dodavatel elektřiny se vyfiltrujte z nabídek. Máte to? Skvělé. Nyní je třeba zaměřit se na několik aspektů.

Jak se pozná spolehlivý dodavatel elektřiny

Určitě vás nejprve bude zajímat cena. Srovnání cen energií je určitě slibným začátkem. A pochopitelným. Nicméně vždy musíte brát v potaz také spolehlivost a férovost. Proto svou pozornost směřujte na:

 1. počet klientů dodavatele
 2. možnost smlouvu upravovat
 3. dobu jejího trvání
 4. podmínky odstoupení
 5. srozumitelné a čtivé podmínky
 6. možnost samoodečtu
 7. vlastní aplikaci dodavatele
 8. dobu fungování samotné společnosti

Tento seznam můžete během rozhodování projít bod po bodu. V případě, že má firma vysoký počet klientů, na trhu operuje už nějaký ten pátek a k tomu vás nechá do smlouvy mluvit, dost pravděpodobně jste narazili na kvalitního dodavatele elektřiny.

Jak na změnu dodavatele elektřiny

Nejčastějším motivem, proč domácnosti váhají přejít k jinému dodavateli, spočívá ve strachu z administrativy. Tato zdráhavost ale není nijak překvapivá. Avšak spolehliví poskytovatelé energie vám mohou usnadnit převod smlouvy tím, že za vás veškeré nepříjemnosti převezmou. Postačí udělit plnou moc a o další formality se nemusíte starat.

Jako příklad změny vše vykreslíme na dodavateli energií SPP:

 1. Začneme tím, že firma provede srovnání vašich stávajících plateb.
 2. Následně provede úpravy na základě vašich připomínek.
 3. Jakmile máte smlouvu přizpůsobenou svým potřebám, přichází čas na samotný převod.
 4. Udělíte poskytovateli plnou moc.
 5. A už berete elektřinu od nového dodavatele.

Zní to příliš jednoduše? Ono ale opravdu je. Akorát vždy pečlivě vybírejte partnera, abyste se vyhnuli případným pokutám. Dejte si tu práci a porovnejte si ceny co nejdříve – možná zjistíte, že byste mohli platit méně. A pokud se ceny budou v příštím roce hýbat, může to být to nejlepší rozhodnutí, které učiníte.