Tahání za tkaničky, kroucení šroubků či cvakání vypínačem děti neodolatelně vábí. Co může být lepšího, než si vyzkoušet všechny ty tajemné věci, které dospělí používají každý den. Activity board je plná drobných předmětů denní potřeby, které jsou upraveny pro bezpečné používání dětmi. Není divu, že ji často děti zbožňují víc, než drahé interaktivní hračky a stráví u ní dlouhé hodiny.
Zaneprázdněná tabule
Activity board je hračka ve tvaru tabule, ale klidně i kostky, která obsahuje hodně předmětů běžně dostupných v domácnosti. Někdy bývá označována také jako busy board (doslova zaneprázdněná tabule) nebo sensory board (smyslová tabule). Děti totiž hraní s ní naprosto pohltí a zaměstná nejrůznější smysly. Oko bude zkoumat rozmanitý vzhled, barvy a pohyb předmětů, hmat otestuje povrch a tvar, sluch se bude zaobírat zvoněním, cvakáním a boucháním. Během hry děti procvičí jemnou motoriku a koordinaci pohybů, rozvíjí fantazii a logické myšlení, navíc podpoří svou vytrvalost a trpělivost. Výroba activity board je přitom snadná a levná, mnoho věcí použitelných na tvorbu posbíráte doma.
Nekonečné možnosti
Na začátku procesu musíte vybrat desku, na kterou všechny možná hejblátka, točítka a šmodrchátka připevníte. Podklad musí být určitě začištěný, bez ostrých hran a rohů nebo loupající se barvy. Pro začátek si vystačíte s deskou velkou 40 x 40 cm, ale může být samozřejmě i větší. Záleží jen na vás, jaké rozměry zvolíte, pustit se můžete i do komplikovanějších tvarů jako je krychle či domeček. U větších konstrukcí však nezapomeňte na náležité upevnění, aby se deska nepřeklopila a neskřípla zvídavé ručičky. Pak už stačí řádně prošmejdit dům, komory i krabice s nářadím, případně zajít do železářství či hračkářství. Na desku lze připevnit prakticky cokoli, vždycky ale zvažte, zda věc není ostrá či jinak nebezpečná. Vyberte jen několik aktivit, nejlepší je střídat ty co svítí či vydávají zvuk s jednoduchými manuálními úkoly jako je rozepínání zipu či točení ozubenými kolečky. Nebojte se veselých barev, doplňků ve formě zvířátkových magnetů, barevných střapců apod.
Na výrobu desky se hodí například:
- vypínače
- zvonky
- zipy
- petlice
- karabiny
- klakson
- píšťalka
- ozubená kolečka (popřípadě spinner)
- zavazovací tkaničky
- provázky
- různé úchytky
- silný drát a korálky
- zasouvací řetízek na dveře
- malá dvířka na pant
- kousky látek různých materiálů
- kuchyňská minutka
- počítadlo
- zámek a klíč
- starý telefon se sluchátkem
- nepotřebná kalkulačka
Vybrané segmenty rozvrhněte na desku a dobře upevněte, nejlépe pomocí šroubů nebo silného lepidla. Nezapomeňte, že za všechny části se bude tahat, se vším se bude lomcovat a cloumat. Proto každou drobnost opatřete uchycením, aby se neztratila nebo ji dítě nestrkalo, kam nemá. Inspiraci jsme pro vás připravili také na naší nástěnce na Pinterestu: