obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Adventní aranžmá ze smrkové kůry a králičího pletiva

Advent je pro všechny obdobím očekávání. Neoddělitelnou součástí této předvánoční doby je i výroba nejrůznějších dekorací nesoucích čtyři svíčky, symbol čtyř nedělí, které zbývají do Štědrého dne. Ne vždy musí mít kruhový tvar. Méně standardní varianty mohou mít tvar parteru, to je dlouhé dekorace určené především ke zdobení středu slavnostního stolu.

Potřeby k tvorbě aranžmá

Co budeme potřebovat k výrobě adventního aranžmá z kůry. Co budeme potřebovat k výrobě adventního aranžmá z kůry. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Aranžmá, které si dnes společně připravíme, vzniklo na základně z králičího pletiva. Dalšími potřebnými doplňky jsou 4 červené svíčky nižšího válcovitého tvaru, 4 podložky pod ně, ideálně s trnem na zapíchnutí, sada umělých červených minijablíček, dva svazky malých umělých bobulí v červené barvě, cca 30 šišek z modřínu, dostatečné množství loupané smrkové kůry (výhodu mají ti, kteří topí dřevem - snadno jí získají dostatečné množství), větvička jalovce, několik kousků skořice a dostatečné množství lepicích tyčinek do tavné pistole. Jedná se o lepené aranžmá, tudíž se neobejdete ani bez tavné pistole. Příprava adventní dekorace tohoto typu vám zabere asi 3 hodiny času.

Kostru vytvoříte z pletiva

Začínáme přípravou materiálu. Z králičího pletiva si ustřihneme obdélník o rozměrech 100 x 60 cm. Obdélník přeložíme na polovinu a potom znovu na polovinu tak, že z něj vznikne pruh o rozměru 100 x 15 cm. Ten nyní vytvarujeme tak, aby nám vznikly na pletivu dva oblouky, jeden větší a jeden menší. Pletivo ve čtyřech vrstvách je natolik pevné, že se oblouky nezploští ani při zatížení nalepenou kůrou ani s přidanými svíčkami.

Složené a následně vytvarované králičí pletivo Složené a následně vytvarované králičí pletivo Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Přišel čas nalámat kůru

Jakmile máme vytvořenou základnu, pustíme se do práce se smrkovou kůrou. Při lámání kousků nasbírané kůry postupujeme tak, aby nám vznikaly proužky o délce, která překryje šířku základny z pletiva. Tudíž by jeden proužek kůry měl mít přibližné rozměry mezi 3x15 cm až 4x16 cm. Proužky z kůry následně lepíme na základnu z pletiva vždy jedním směrem, a to kolmo na délku celého vzniklého pásu. Máme-li kůry dostatek, můžeme ji lepit na sebe i ve více vrstvách. Jednotlivé proužky kůry by se vzájemně měly vždy alespoň trochu překrývat.

Svíčky umístíme na zápichy

Nyní přišel čas uložit na aranžmá 4 svíčky. Pomocí zápichů, které chrání aranžmá před odkapáváním vosku, uložíme v jedné rovině 3 zápichy do většího oblouku a jeden zápich do malého oblouku na pletivu. Svíčky umístíme na zápichy až na samotný závěr, abychom je při práci na dekoraci nepoškodili.

Hotový výrobek je záležitostí přibližně 3 hodin vašeho času. Hotový výrobek je záležitostí přibližně 3 hodin vašeho času. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Modřínové šišky, červená jablíčka a skořice

Potřebovat budeme cca 30 modřínových šišek, které budeme lepit k podkladu, to je na kůru středem celého pruhu. Lepení šišek střídáme s lepením červených dekoračních jablíček. Neustále se držíme středu celého aranžmá a nezapomínáme ani na prostor mezi zápichy na svíčky. V nepravidelné vzdálenosti přilepíme i několik tyčinek skořice, opět ve směru kolmém na délku celé dekorace.

Advent 2018 přivítejte originální dekoraci ze smrkové kůry. Advent 2018 přivítejte originální dekoraci ze smrkové kůry. Zdroj: Zuzana Bohdalová / Foto

Aranžmá přizdobíme větvičkami jalovce  

Závěrečné dozdobení celé dekorace obstará jalovec, či spíše kousky jeho větviček, které lepíme mezi šišky a dekorační jablíčka. Do vzniklých proluk, které by neměly být velké, vlepujeme ještě miniaturní umělé na červeno barvené bobule. Dekorace by měla souvisle pokrývat celý střední pruh na základně z králičího pletiva. Jakmile máme dekoraci hotovou, umístíme na zápichy 4 červené svíčky a je to.

Tomuto adventnímu aranžmá bude slušet umístění uprostřed slavnostního svátečního stolu.

Akční letáky