Potřeby k tvorbě aranžmá

Aranžmá, které si dnes společně připravíme, vzniklo na základně z králičího pletiva. Dalšími potřebnými doplňky jsou 4 červené svíčky nižšího válcovitého tvaru, 4 podložky pod ně, ideálně s trnem na zapíchnutí, sada umělých červených minijablíček, dva svazky malých umělých bobulí v červené barvě, cca 30 šišek z modřínu, dostatečné množství loupané smrkové kůry (výhodu mají ti, kteří topí dřevem - snadno jí získají dostatečné množství), větvička jalovce, několik kousků skořice a dostatečné množství lepicích tyčinek do tavné pistole. Jedná se o lepené aranžmá, tudíž se neobejdete ani bez tavné pistole. Příprava adventní dekorace tohoto typu vám zabere asi 3 hodiny času.

Kostru vytvoříte z pletiva

Začínáme přípravou materiálu. Z králičího pletiva si ustřihneme obdélník o rozměrech 100 x 60 cm. Obdélník přeložíme na polovinu a potom znovu na polovinu tak, že z něj vznikne pruh o rozměru 100 x 15 cm. Ten nyní vytvarujeme tak, aby nám vznikly na pletivu dva oblouky, jeden větší a jeden menší. Pletivo ve čtyřech vrstvách je natolik pevné, že se oblouky nezploští ani při zatížení nalepenou kůrou ani s přidanými svíčkami.

Přišel čas nalámat kůru

Jakmile máme vytvořenou základnu, pustíme se do práce se smrkovou kůrou. Při lámání kousků nasbírané kůry postupujeme tak, aby nám vznikaly proužky o délce, která překryje šířku základny z pletiva. Tudíž by jeden proužek kůry měl mít přibližné rozměry mezi 3x15 cm až 4x16 cm. Proužky z kůry následně lepíme na základnu z pletiva vždy jedním směrem, a to kolmo na délku celého vzniklého pásu. Máme-li kůry dostatek, můžeme ji lepit na sebe i ve více vrstvách. Jednotlivé proužky kůry by se vzájemně měly vždy alespoň trochu překrývat.

Svíčky umístíme na zápichy

Nyní přišel čas uložit na aranžmá 4 svíčky. Pomocí zápichů, které chrání aranžmá před odkapáváním vosku, uložíme v jedné rovině 3 zápichy do většího oblouku a jeden zápich do malého oblouku na pletivu. Svíčky umístíme na zápichy až na samotný závěr, abychom je při práci na dekoraci nepoškodili.

Modřínové šišky, červená jablíčka a skořice

Potřebovat budeme cca 30 modřínových šišek, které budeme lepit k podkladu, to je na kůru středem celého pruhu. Lepení šišek střídáme s lepením červených dekoračních jablíček. Neustále se držíme středu celého aranžmá a nezapomínáme ani na prostor mezi zápichy na svíčky. V nepravidelné vzdálenosti přilepíme i několik tyčinek skořice, opět ve směru kolmém na délku celé dekorace.

Aranžmá přizdobíme větvičkami jalovce

Závěrečné dozdobení celé dekorace obstará jalovec, či spíše kousky jeho větviček, které lepíme mezi šišky a dekorační jablíčka. Do vzniklých proluk, které by neměly být velké, vlepujeme ještě miniaturní umělé na červeno barvené bobule. Dekorace by měla souvisle pokrývat celý střední pruh na základně z králičího pletiva. Jakmile máme dekoraci hotovou, umístíme na zápichy 4 červené svíčky a je to.

Tomuto adventnímu aranžmá bude slušet umístění uprostřed slavnostního svátečního stolu.