Dárkové adventní kalendáře se mezi dětmi těší velké oblibě. Vždyť skrývají velké množství dárků, i když třeba jen drobných. Obvykle jich obsahují 24 a rozbalují se během prosince až do Štědrého dne.

Kalendář z krabiček od sirek

 1. 24 krabiček od sirek, případně tolik, kolik dní má aktuální advent
 2. látku
 3. lepidlo
 4. jutový pás
 5. akrylovou barvu
 6. štětec
 7. nůžky
 8. Z látky nastříháme obdélníčky o rozměru obvodu krabičky od sirek.
 9. Na každou krabičku naneseme lepidlo, omotáme ji látkou a přitlačíme. Můžeme použít i silnější balicí papír různých motivů.
 10. Krabičky očíslujeme a na přeskáčku je nalepíme na 2–4 pásy z juty. Vnitřky „šuplíků“ naplníme drobnými dárečky, bonbony a čokoládou. Hotový kalendář připevníme napínáčkem na zeď a dozdobíme.

Malé slečny můžete potěšit jedním speciálním dárečkem, který se do krabičky sice nevejde, ale lístek s jeho názvem to spraví.

Ramínko s andělíčkem

 • ramínko
 • krepový papír
 • čtvrtku
 • tavnou pistoli
 • třpytivé šňůrky
 • štěteček
 • nůžky
 1. Ramínko natřeme dvakrát bílou akrylovou barvou. Na čtvrtku nakreslíme andělíčka a vybarvíme ho. Lze použít i šablonu z knihy.
 2. Andělíčka nalepíme tavnou pistolí na ramínko.
 3. Do obdélníků z krepového papíru vložíme dobrůtky a vzniklý pytlíček zavážeme třpytivou nití. Jednotlivé pytlíčky očíslujeme – stačí akrylová barva a štěteček.
 4. Komu se zdá andělíček smutný, dolepí zářivé vlásky ze zlatého krepového papíru.
 5. Na oba konce nalepíme hvězdičky. Základ tvoří čtvrtka omotaná zlatožlutou nitkou. Hotového andělíčka pověsíme na okno, hřebíček nebo záclonu…

Délka adventu, církevního období rozjímání a pokání před oslavami příchodu Ježíše Krista, se však rok od roku liší.

Advent začíná čtvrtou neděli před Božím hodem vánočním − slavností Narození Páně (25. 12.). Může tedy trvat 22 až 28 dní a začátek připadnout na neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem.

Veronika Pilařová, foto autorka