Věnec jako od královské floristky

Říká se o ní, že je jako Audrey Hepburnová mezi květinářkami a každý, kdo si vzpomene na My Fair Lady tuší, jak to všechno pasuje dohromady. Hepburnová v adaptaci vyhlášeného muzikálu ztvárnila nejen dívku prodávající květiny, ale také ženu krásnou, elegantní a přesto prostou.

Také Philippa Craddocková začínala od píky, respektive vlastního stolu a sama se vypracovala až k tvorbě výzdoby nejen královských svateb, ale také výkladních skříní světoznámých značek. U nás výkladní skříně obchodů rozhodně nepoutají takovou pozornost, ale v Británii a Americe je to disciplína, která si vždy na Vánoce získává obdiv nejen kolemjdoucích, ale také médií, a tak i celého národa.

Věnec, jehož přípravu královská floristka představila na stránkách online magazínu House & Garden, je tradiční až staromilský. Nebudete potřebovat vánoční ozdoby, řetězy, světýlka ani barevné pentle. Autorka si úplně vystačila s mechovým základem, který je bohatě zdobený zelení, drobnými šiškami, svazky roliček celé skořice a dekorací podobné lampionku z pomerančové kůry. Tento tradiční věnec je také doplněn několika malými vánočními ozdobami, které jsou však zabalené v proužcích rustikálního textilu. Působí tedy velmi starobyle.

Jak uvázat adventní věnec plný zeleně a přírodních ozdob?

Kostrou věnce je obruč z drátu, respektive jedna menší a druhá větší, mezi které je třeba vazačským drátkem nebo provázkem upevnit dostatečné množství mechové hmoty. Ta vytvoří základ, do kterého bude možné dobře zapichovat větvičky. Je to sice funkční technika, ale určitě se nic nestane, pokud si pomůžete a ulehčíte práci použitím klasického korpusu. Ten může být zcela jistě proutěný, ale také slaměný nebo polystyrenový. Korpus nebude vidět a záleží jen na vás, jaký zvolíte.

Věnec tvoří převážně bohaté spektrum veškeré možné zeleně. Mohou to být jak jehličnany, tak větvičky ze stálezelených keřů i nějaké jemné holé větvičky bez lístků. Důležitá je pestrost tvarů. Nebojte se použít zdánlivě velmi odlišné materiály, věnec má být v základu velmi bohatý a zelený. Větvičky je potřeba postupně přikládat hustě v jednom směru a postupovat dokola. Jednotlivé druhy míchejte a střídejte. Na závěr zkontrolujte tvar a případně nůžkami nebo jinak upravte pěkně kulatý, ale také mírně střapatý věnec.

Přírodní i ekologické zdobení adventního věnce

Posledním krokem je nazdobení šiškami, ozdobami ze sušených celých citrusů a svazky skořice, případně i ozdobami balenými ve lněných nebo jutových pruzích. Vždy rozmístěte jeden typ ozdob souměrně na celý věnec. Dekorace můžete připevnit na drátek a vpíchnout do věnce, přivázat provázkem nebo vlepit. Poslední varianta je sice nejrychlejší, ale také nejméně kvalitní.

Můžete si všimnout, že citrusy mají zvláštní tvar podobný lampionku. Jsou to dehydratované celé pomeranče, které se v poslední době dostaly na trh jako krásná, přírodní, ekologická a především nezvyklá ozdoba. Citrusy můžete ale také usušit nakrájené na plátky, z kůry vystřihnout hvězdy nebo ji srolovat do růže. Každé zpracování je něčím zajímavé.

Související články

Zdroje: houseandgarden.co.uk, bhg.com, philippacraddock.com