obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Adventní výzdoba na poslední chvíli – floristická inspirace, pomůcky a triky

Adventní věnce, svícny nebo další dekorace můžete koupit už hotové. Pokud rádi tvoříte, prozradíme vám několik triků, jak si snadno vánoční dekorace zhotovíte sami.

Vlastnoručně vytvořené dekorace snadněji sladíte s interiérem. Kromě výhody originální výzdoby nemalou výhodu představují finanční úspory. Nejvíce ušetří ti, kteří si část rostlinného materiálu nastříhají ve vlastní zahradě či nasbírají v přírodě. Květinářství, zahradní centra i hobby markety nabízejí množství floristických pomůcek a potřeb. Představíme vám ty, které se vám mohou hodit nejvíc a práci s nimi snadno zvládne i začátečník.

floristické pomůckyfloristické pomůckyAutor: Archiv ireceptar.cz

základ – korpusy na výrobu věnců se prodávají v různých průměrech (nejčastěji 20, 25 a 30 cm). Volit můžete mezi slámou, proutím, polystyrenem.

obrázek z archivu ireceptar.czslaměný korpus adventního věnceAutor: Archiv ireceptar.cz

vázacím drátem snadno připevníme větvičky nebo jmelívázacím drátem snadno připevníme větvičky nebo jmelíAutor: Archiv ireceptar.cz

aranžerské (floristické) dráty – bývají nejčastěji v zelené nebo černé barvě namotané na dřívku. Mívají průměr 0,65 mm a dlouhé jsou přibližně 35 metrů. Výhodou je jejich snadná ohebnost. Tímto drátem výborně přichytíte větvičky k základu věnce. Koupit můžete i floristický drát dlouhý 40 cm, který se nabízí v různých tloušťkách. Těmito drátky snadno připevníte drobné ozdoby, které mají očko nebo šišky či jiné vhodné přírodniny. Volný konec drátu zapíchnete na požadované místo. Výhodou je snadné tvarování a možnost opravy, pokud se nám výsledek úplně nelíbí.

gutaperčová páska – prodává se obvykle v šířce 13 či 26 mm (světle a tmavě zelená, bílá). Touto páskou snadno omotáte vše, co toužíte zakrýt (např. stonky, drátky). Použít ji můžete nejen na suchý materiál, ale i na živé rostliny. Důležité je pásku namotávat tak, aby se částečně (stačí 2 mm) překrývala.

omotávání gutaperčovou páskouomotávání gutaperčovou páskouAutor: Archiv ireceptar.cz

tavná lepicí pistole - pistole roztaví lepicí hmotu, kterou nanesete na povrch, který chcete spojit. Hmota po krátké době vytuhne. Tavnou pistoli oceníte zvlášť při přidávání drobnějších ozdob, které není možné přichytit drátem.

tavná pistole se hodí na přichycení drobnějších ozdobtavná pistole se hodí na přichycení drobnějších ozdobAutor: Archiv ireceptar.cz

Tip redakce: Techniku uchycení zvolte podle použitého materiálu, ale také s ohledem na finální umístění dekorace. Pro venkovní prostor je lépe předejít vrtochům počasí (vítr, vlhkost) a vše důkladně připevnit drátkem.

Inspirujte se u profíků

obrázek z archivu ireceptar.czadventní věnec, Autor - Jana Třasáková, SEMPRA PRAHA a.s., stř.HoliceAutor: Archiv ireceptar.cz

Při vytváření adventní výzdoby se můžete inspirovat u profesionálních floristů a aranžérů. Možná budete překvapeni, kolik zajímavých detailů může adventní věnec osvěžit. Všímejte si rozmístění svíček, použití přízdob (mašle a další drobnossti), kombinace barev a tvarů zeleně. A jak vidíte na snímku, nemusíte se bát sáhnout ani po sukulentu. Ve fotogalerii najdete ještě další inspirativní fotografie advetních věnců, za které děkujeme Janě Třasákové (SEMPRA PRAHA a.s., stř.Holice).

Akční letáky