Vlastnoručně vytvořené dekorace snadněji sladíte s interiérem. Kromě výhody originální výzdoby nemalou výhodu představují finanční úspory. Nejvíce ušetří ti, kteří si část rostlinného materiálu nastříhají ve vlastní zahradě či nasbírají v přírodě. Květinářství, zahradní centra i hobby markety nabízejí množství floristických pomůcek a potřeb. Představíme vám ty, které se vám mohou hodit nejvíc a práci s nimi snadno zvládne i začátečník.

základ – korpusy na výrobu věnců se prodávají v různých průměrech (nejčastěji 20, 25 a 30 cm). Volit můžete mezi slámou, proutím, polystyrenem.

aranžerské (floristické) dráty – bývají nejčastěji v zelené nebo černé barvě namotané na dřívku. Mívají průměr 0,65 mm a dlouhé jsou přibližně 35 metrů. Výhodou je jejich snadná ohebnost. Tímto drátem výborně přichytíte větvičky k základu věnce. Koupit můžete i floristický drát dlouhý 40 cm, který se nabízí v různých tloušťkách. Těmito drátky snadno připevníte drobné ozdoby, které mají očko nebo šišky či jiné vhodné přírodniny. Volný konec drátu zapíchnete na požadované místo. Výhodou je snadné tvarování a možnost opravy, pokud se nám výsledek úplně nelíbí.

gutaperčová páska – prodává se obvykle v šířce 13 či 26 mm (světle a tmavě zelená, bílá). Touto páskou snadno omotáte vše, co toužíte zakrýt (např. stonky, drátky). Použít ji můžete nejen na suchý materiál, ale i na živé rostliny. Důležité je pásku namotávat tak, aby se částečně (stačí 2 mm) překrývala.

tavná lepicí pistole - pistole roztaví lepicí hmotu, kterou nanesete na povrch, který chcete spojit. Hmota po krátké době vytuhne. Tavnou pistoli oceníte zvlášť při přidávání drobnějších ozdob, které není možné přichytit drátem.

Tip redakce: Techniku uchycení zvolte podle použitého materiálu, ale také s ohledem na finální umístění dekorace. Pro venkovní prostor je lépe předejít vrtochům počasí (vítr, vlhkost) a vše důkladně připevnit drátkem.

Inspirujte se u profíků

Při vytváření adventní výzdoby se můžete inspirovat u profesionálních floristů a aranžérů. Možná budete překvapeni, kolik zajímavých detailů může adventní věnec osvěžit. Všímejte si rozmístění svíček, použití přízdob (mašle a další drobnossti), kombinace barev a tvarů zeleně. A jak vidíte na snímku, nemusíte se bát sáhnout ani po sukulentu. Ve fotogalerii najdete ještě další inspirativní fotografie advetních věnců, za které děkujeme Janě Třasákové (SEMPRA PRAHA a.s., stř.Holice).