obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Aranžérsky zajímavé rostliny - eustoma, kontryhel a wax

O některých rostlinách ani netušíme, jak skvěle mohou působit v nejrůznějších aranžmá, v kyticích nebo květinových dekoracích. Tentokrát vám představíme eustomu, kontryhel a wax.

Díky nevšedně vyhlížejícím květinám a doplňkovému materiálu můžeme vytvářet aranžmá, které vypadají nádherně a zároveň neotřele. Obdivujete-li úchvatný tvůrčí svět aranžování květin, seznamte se se třemi kandidáty, které lze využít k tvorbě originálních květinových kompozic.

Wax nebo waxflower

Opuč háčkovitá (Chamelaucium uncinatum) patří k myrtovitým rostlinám. Pěstuje se v teplých klimatických oblastech, například ve Středomoří. Hlavním producentem této krásky je Izrael. Endemiticky se vyskytuje ve třinácti druzích v jihozápadní Austrálii. Rostliny mají keřovitou formu a její kvetoucí větvičky používají se k vazbám kytic, protože vydrží dlouho čerstvé. Keře jsou mírně aromatické a stálezelené. Podle druhu dosahují od těch nejmenších s výškou 15 cm, až po ty nejvyšší dosahující 3 metrů. Listy většiny druhů jsou jemné, čárkovité, květy mají bílou, žlutou, zelenou, růžovou, purpurovou nebo červenou barvu.

Opuč - Chamelaucium uncinatum – bilé Opuč - Chamelaucium uncinatum – bilé Autor: Shutterstock.com / ghostkaa

Opuč (Chamelaucium uncinatum) – růžové květy. Opuč (Chamelaucium uncinatum) – růžové květy. Autor: Archiv ireceptar.cz

Ve vazbách se využívají jako doplňkové květiny nebo jako výplňová zeleň, ovšem rozhodně nehrají vedlejší roli. Zjemňují celou kompozici, dodávají jí další rozměr a barvu. Pokud se rozhodnete si ji sami pěstovat, počítejte s tím, že o ni budete muset pečovat jako o nádobovou rostlinu. V létě ji můžete letnit, ale na zimu bude potřeba ji přenést do bezmrazé místnosti. Starší rostliny jsou velmi působivé.

Kontryhel snadno vypěstujete

Kontryhel měkký (Alchemilla mollis).Kontryhel měkký (Alchemilla mollis).Autor: Shutterstock,com / ikuyan

Svěže zelená barva a jemná květenství spolu s kulatými lístky kontryhele měkkého (Alchemilla mollis) vnesou do každé kytice život a zjemnění. Díky velkému množství zeleně, kterou vám ve vazbě poskytne právě kontryhel, získá kytice venkovský vzhled. I když do ní začleníte růže nebo gerbery, kytice díky kontryhelu bude svěží, rozjásaná a plná života.

Jen mějte na paměti, že stonky kontryhele jsou křehké a při vázání musíte kytici držet v ruce volně. Pevným stiskem by mohlo dojít k jejich poškození a navíc výsledek vašeho snažená by jen těžko dosáhl otevřeného vzhledu a příjemného přirozeného tvaru.

Nezapomeňte, že stejně jako z hlavních květin kompozice, kterými jsou tu růže, musíte i z výplňových rostlin, v našem případě z kontryhelu odstranit spodní lístky až do výšky vody ve váze. Lístky by ve vodě začaly zahnívat a rostlina by se tak celá brzy znehodnotila.

Kontryhel působí i v záhoně skvěle. Kontryhel působí i v záhoně skvěle. Autor: Shutterstock.com / Edda Dupree

Jícnovka - kráska v pastelových barvách

Eustoma neboli jícnovka se v současnosti nejvíce pěstuje v Japonsku a na Novém Zélandě. Název eustoma má původ v řeckém sousloví „krásná ústa“. Pokud vám ani jeden z jejich názvů nic neříká, pak ji možná znáte pod jménem lisianthus. Její jemnost v nás evokuje dojem, že se jedná o luční květinu. Opak je pravdou, je dnes jednou z nejpěstovanějších květin pro aranžérské účely. V 80. letech si prošla velkou změnou. Tehdy byla šlechtěna v Nizozemí, a to nejen za účelem vzniku nových barevných variant, ale hlavně pro zvýšení počtu korunních lístků.

Eustoma neboli jícnovka nabídne širokou škálu barev. Eustoma neboli jícnovka nabídne širokou škálu barev. Autor: Shutterstock.com / CMNK

Růže a kontryhel jdou k sobě skvěle. Růže a kontryhel jdou k sobě skvěle. Autor: Shutterstock.com / NAPA

Při aranžování do vázy se doporučuje zkrátit stonky eustomy pod tekoucí vodou o 2 centimetry šikmým řezem. Při pravidelné výměně vody a poskytnutí květinové výživy vám ve váze vydrží až 2 týdny. Přednostmi eustomy jsou něžné pastelové barvy, dlouhá životnost a hlavně svěží vzhled květů zvonkovitého tvaru. Ty se dají využít jako pro slavnostní, tak i každodenní vazby. Zkuste například zkombinovat bílou eustomurudými růžemi a medvědí trávou (Xerophyllum tenax). Vznikne nezapomenutelně krásná květinová vazba. Eustoma ve fialové, růžové či bílé barvě se velmi často objevuje i ve svatebních kyticích nevěst a družiček. A není divu, její půvab je nevšední a hodný obdivu.

Akční letáky