Díky nevšedně vyhlížejícím květinám a doplňkovému materiálu můžeme vytvářet aranžmá, které vypadají nádherně a zároveň neotřele. Obdivujete-li úchvatný tvůrčí svět aranžování květin, seznamte se se třemi kandidáty, které lze využít k tvorbě originálních květinových kompozic.
Wax nebo waxflower
Opuč háčkovitá (Chamelaucium uncinatum) patří k myrtovitým rostlinám. Pěstuje se v teplých klimatických oblastech, například ve Středomoří. Hlavním producentem této krásky je Izrael. Endemiticky se vyskytuje ve třinácti druzích v jihozápadní Austrálii. Rostliny mají keřovitou formu a její kvetoucí větvičky používají se k vazbám kytic, protože vydrží dlouho čerstvé. Keře jsou mírně aromatické a stálezelené. Podle druhu dosahují od těch nejmenších s výškou 15 cm, až po ty nejvyšší dosahující 3 metrů. Listy většiny druhů jsou jemné, čárkovité, květy mají bílou, žlutou, zelenou, růžovou, purpurovou nebo červenou barvu.
Ve vazbách se využívají jako doplňkové květiny nebo jako výplňová zeleň, ovšem rozhodně nehrají vedlejší roli. Zjemňují celou kompozici, dodávají jí další rozměr a barvu. Pokud se rozhodnete si ji sami pěstovat, počítejte s tím, že o ni budete muset pečovat jako o nádobovou rostlinu. V létě ji můžete letnit, ale na zimu bude potřeba ji přenést do bezmrazé místnosti. Starší rostliny jsou velmi působivé.
Kontryhel snadno vypěstujete
Svěže zelená barva a jemná květenství spolu s kulatými lístky kontryhele měkkého (Alchemilla mollis) vnesou do každé kytice život a zjemnění. Díky velkému množství zeleně, kterou vám ve vazbě poskytne právě kontryhel, získá kytice venkovský vzhled. I když do ní začleníte růže nebo gerbery, kytice díky kontryhelu bude svěží, rozjásaná a plná života.
Jen mějte na paměti, že stonky kontryhele jsou křehké a při vázání musíte kytici držet v ruce volně. Pevným stiskem by mohlo dojít k jejich poškození a navíc výsledek vašeho snažená by jen těžko dosáhl otevřeného vzhledu a příjemného přirozeného tvaru.
Nezapomeňte, že stejně jako z hlavních květin kompozice, kterými jsou tu růže, musíte i z výplňových rostlin, v našem případě z kontryhelu odstranit spodní lístky až do výšky vody ve váze. Lístky by ve vodě začaly zahnívat a rostlina by se tak celá brzy znehodnotila.
Jícnovka - kráska v pastelových barvách
Eustoma neboli jícnovka se v současnosti nejvíce pěstuje v Japonsku a na Novém Zélandě. Název eustoma má původ v řeckém sousloví „krásná ústa“. Pokud vám ani jeden z jejich názvů nic neříká, pak ji možná znáte pod jménem lisianthus. Její jemnost v nás evokuje dojem, že se jedná o luční květinu. Opak je pravdou, je dnes jednou z nejpěstovanějších květin pro aranžérské účely. V 80. letech si prošla velkou změnou. Tehdy byla šlechtěna v Nizozemí, a to nejen za účelem vzniku nových barevných variant, ale hlavně pro zvýšení počtu korunních lístků.
Při aranžování do vázy se doporučuje zkrátit stonky eustomy pod tekoucí vodou o 2 centimetry šikmým řezem. Při pravidelné výměně vody a poskytnutí květinové výživy vám ve váze vydrží až 2 týdny. Přednostmi eustomy jsou něžné pastelové barvy, dlouhá životnost a hlavně svěží vzhled květů zvonkovitého tvaru. Ty se dají využít jako pro slavnostní, tak i každodenní vazby. Zkuste například zkombinovat bílou eustomu s rudými růžemi a medvědí trávou (Xerophyllum tenax). Vznikne nezapomenutelně krásná květinová vazba. Eustoma ve fialové, růžové či bílé barvě se velmi často objevuje i ve svatebních kyticích nevěst a družiček. A není divu, její půvab je nevšední a hodný obdivu.