obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Automatická regulace zalévání nasákavou deskou ze dřeva

Přirozenou změnu rozměrů dřeva vlivem vlhkosti lze využít k automatickému vypínání a spouštění zálivky. Dřevo mění svůj objem v závislosti na vodních srážkách, teplotě, vlhkosti vzduchu.

Regulace prostřednictvím dřevěné desky může mít uplatnění zejména při trvalé kapkové zálivce nebo při zálivce ke kořenům.

Voda ze sudu

Pro nízkotlakový zdroj, tedy třeba vodu vedenou hadicí z nádrže, se hodí dřevěná deska široká asi 12 cm, která je zasazena v rámu z U profilů. Jedna volná hrana desky tlačí na stěnu elastické hadice (např. vzdušnici z jízdního kola) a reguluje tak průtočnost (obr. 1).

Dřevěná deska v rámu Dřevěná deska v rámu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vodovod

Ale i regulaci závlahového systému napojeného na vodovod lze založit na značné síle vlhnoucího dřeva. Jen je třeba ji delší pákou přenést přímo na výtokový ventil vodovodu (obr. 2). Změnou poměru ramen převodové páky lze činnost zařízení přizpůsobit konkrétním potřebám.

Šikovný zahrádkář jistě najde řadu dalších řešení.

Mechanismus regulace Mechanismus regulace Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Výběr dřeva

Důležité je, aby regulační dřevo bylo volně přístupné

  • povětrnosti,
  • dešti,
  • větru,
  • slunci.

Dřevěná deska nesmí být natřená, mořená ani jinak povrchově upravená. Dřevo se nejvíce rozpíná ve směru tečny k letokruhům, proto je nejvhodnější výřez ze širokého krajového prkna (obr. 3).

Z běžně dostupného dřeva se nejvíce roztahují březová, buková a modřínová prkna, a to až o 8 %.

Akční letáky