Automatika pro kurník: závaží a kladky

Používám jednoduché řešení už léta: Slepice si ráno, když přijdou k východu kurníku, samy dvířka otevřou. Večer dvířka zavíráme ručně.

Zařízení se skládá z nášlapné desky kyvně uložené nad dnem vstupního otvoru do kurníku. Na desce je shora přišroubována lišta z tvrdého dřeva, opatřená výřezem pro záchytné oko dvířek a šikminou, po které záchytné oko při zavírání dvířek naběhne do výřezu.

Záchytné oko je z drátu a je upevněno na vnitřní straně dvířek.

Dvířka mají panty (buď na horní straně nebo na bočních stranách) a z venkovní strany očko pro upevnění lanka (nebo řetízku), které vede přes kladku k závaží.

Podobně je uspořádána i nášlapná deska. Pohon celého zařízení obstarávají dvě závaží (používám je raději než pružiny, protože závaží se na rozdíl od pružin neunaví a lze je velice snadno vyladit na potřebnou sílu).

Nad nášlapnou desku při zavřených dvířkách upevníme zarážku, která při zavřené i otevřené poloze udržuje správnou polohu spojovacích částí. Dvířka zavíráme lankem.

Zatím se mi nepodařilo slepice přesvědčit, aby za sebou večer zavíraly, zabývám se tedy myšlenkou, jak to vyřešit automaticky.

Zdeněk Neubauer, Vidonín

1 - nášlapná deska, 2 - záchyt dvířek, 3 oko na dvířkách, 4 - dvířka, 5 - lanka, 6 - kladky, 7 - závaží, 8 - madlo a lanko ručního závaží

Automatické ovládání kurníku časovým spínačem

Protože na chalupu jezdím jen o víkendu, sestrojil jsem pro slepice automatické ovládání kurníku. Je řízeno denním časovým spínačem, který se běžně prodává. Otevírání a zavírání lze tedy nastavit podle potřeby.

Dvířka vyrobíme ze tří kusů na sebe sešroubovaných plexiskel tak, aby po obvodu vytvořily drážku, kterou je nasuneme do rámu svařeného z páskoviny a úhlového profilu. Dvířka se musí v rámu volně pohybovat.

Doprostřed horní části dvířek upevníme kousek železného hranolku se závitem M8 a na kraj dvířek kousek hranolku na ovládání koncových spínačů. Dvířka zvedá a spouští motorek ze stěračů (12 V), u něhož použijeme i původní převody, ale zrušíme doběhový kontakt. Změnou polarity se mění i směr otáčení.

Motorek upevníme na horní část rámu, aby osička převodovky směřovala kolmo dolů, protože ji závitovou kulatinou M8 musíme spojit s hranolkem na dvířkách. Koncové spínače umístíme tak, aby rozpínaly v horní a dolní poloze.

Celé zařízení vložíme do kurníku a horní část kvůli slepicím zakryjeme sololitovou deskou.

Elektrickou část tvoří 12 V trafo s usměrňovačem, relé na přepínání polarity a spínací hodiny. Do kurníku ještě umístíme 12V žárovkou, která svítí při zavírání a otevírání dvířek.

Miroslav Zavázal, Plzeň

Slepice si samy otevřou a automat je nakrmí

„Samočinné otevírání kurníku jsem doplnil o automatické krmení, a tak kvůli slepicím nemusím brzy ráno vstávat,“ píše Jaromír Helíšek z Roštína. „Otevřou si samy kurník tím, že se za rozbřesku nakupí u dvířek a svou vahou uvolní záklopku, čímž si otevřou průchod.

Současně s uvolněním průchodu ale slepice krátkodobě sepnou tlačítko schodišťového časového spínače, který spustí na nastavenou dobu motorek zásobníku zrní.

Množství krmení lze nastavit − buď výškou sypací trubice, nebo dobou, kdy pracuje motorek (časový schodišťový spínač má nastavitelnou dobu sepnutí).

Motorek jsem použil z vyřazeného kotoučového magnetofonu.

Vibrující zásobník

Zásobník má excentricky na hřídeli upevněná závaží, která po roztočení hřídele fungují jako vibrátor. Pokud je zařízení v klidu, zrní v násypce samo ucpe sypací otvor a zamezí sypání. Vibrace po zapnutí motorku poruší rovnováhu a zrní začne padat ven pod zásobník. Sypací část je volně zavěšená, aby se mohla vibracemi pohybovat. Sypací systém je nutné zajistit nejen proti povětrnostním vlivům, ale hlavně proti vynalézavým vrabcům.

Ve dne mohu navíc ručně několikrát spustit dávkování, večer posbírám vajíčka, doplním zásobník zrním, slepicím uzavřu průchod a tím všechno nachystám na ráno.“

Jaromír Helíšek, Roštín

Jednodušší otevírání kurníku

Dvířka jsou z prkna, které se volně posunuje v plechových lyžinách. Ty jsou přišroubované na vnější straně kurníku a umožňují, aby dvířka svou vahou sjela dolů.

Před dvířky uvnitř kurníku je položené prkénko, které tvoří jakousi houpačku, protože má zespodu přišroubovanou úzkou lištu.

Kurník zavřeme tak, že dvířka vytáhneme nahoru a spodním okrajem je opřeme o hranu houpačky. Když ráno slepice stoupne na druhou stranu houpačky, překlopí ji, dvířka se z hrany vysmeknou a sjedou dolů.

Všechno musíme vyzkoušet a doladit, třeba i tím, že přihneme lyžiny, anebo na vnitřní dolní hranu dvířek přišroubujeme krátkou zaoblenou lištu.

Václav Čermák, Třemošnice

Složitější otevírání kurníku

Komu se nechce brzy ráno vstávat, může si vyrobit automatické otevírání kurníku, jako jsem to udělal já. Večer drůbež zavřu a ráno si otevře sama. Stačí, když jedna ze slepic šlápne na nášlapku.

  1. nášlapka
  2. stěna kurníku
  3. pružina
  4. zvedací dvířka
  5. podlaha kurníku
  6. západka

Výroba je jednoduchá a levná, neboť potřebujeme pouze páskovinu 20x3 mm, drát o síle 5 mm, pružinu a 10 vrutů.

Karel Hercík, Děčín