Pro honosnější design zabaleného dárku někdy stačí maličkost, která vás nebude stát ani korunu. Nemusíte kupovat drahé blyštivé ozdůbky, stačí vám papír a nůžky. Pod provázek zabaleného dárku jemně vložíte „sněhovou“ vločku. Její výrobu si možná ještě pamatujete ze školky nebo školních lavic prvního stupně. Není to nic složitého.

Papír velikosti A4 ustřihněte tak, aby z něj zbyl čtverec. Přeložte jej šikmo na půl, rozložte a poté k přeložením naznačenému středu složte ostré cípy, až se dotknou hrany papíru. Nezáleží na tom, jde-li pravý přes levý cíp nebo obráceně. Odstřihněte vrchní část. Nyní stačí papír různě prostříhávat. Ostřižením máte uvnitř schovanou šesticípou hvězdu, kterou dekorujete. Na závěr rozložte a vsuňte pod provázek dárku.

Vánoční kudrlinky? A proč by ne…

Kroucení papírků neboli quilling může být jednoduchý tak, že ho zvládne i pětileté dítko. Stejně tak může jít o složité obrazce, na které si nikdo bez výtvarného talentu a nekonečné trpělivosti netroufne. Je jedno, na které části škály se nacházíte. Po zabalení dárků je právě tato výtvarná technika velmi efektním způsobem zdobení. Stačí vám proužky papírku a tlustší jehla, kolem které se papírek omotává. A samozřejmě lepidlo, kterým na závěr pásky přichytíte k sobě a i k povrchu. Na ukázku přinášíme jednoduchou podobu quillingu, pokud by vás zajímaly složitější, či se chcete dozvědět více o výrobě ladných kudrlinek, podívejte se na náš článek o tvoření z papíru.

Visačka, která zachutná

Pokud se vám nelíbí jmenovky na dárky, které jsou k mání v papírnictvích a supermarketech, zkuste vyrobit vlastní. Postupů jsou miliony. Co ale zkusit nějaký originální? Perníčky k Vánocům neodmyslitelně patří. Málokoho ale napadne dekorovat s nimi dary. Může jít buď o ozdobu, nebo může perníček namísto vymalování nést jméno majitele dárku. Pro ty zručnější (případně máte-li v rodině příbuzné charakteristického zjevu) lze navrhnout i výrobu panáčků podle toho, jak kdo vypadá. Je-li maminka jediným členem rodiny s na blond odbarvenými vlasy a tatínek je jediný, kdo má vousy, bude to hračka. Vyrobit perníčky dá sice víc práce, než vystřihnout a popsat přeložený papírek, nicméně efekt je zaručen. Recept na perníčky si můžete přečíst zde, v tipech na doma vyráběné vánoční dárky.

Čarujeme s přírodou

Pro dekoraci můžete vyrazit i do přírody. Větvičky jehličnanů, různé trvanlivé bobule (třeba šípky) a klidně i hezky vypadající listí, dokážou při vhodném naaranžování zvednout dárek zabalený do obyčejného laciného hnědého papíru o několik tříd výš. Dobrou službu vám překvapivě udělá i šiška. Pokud bydlíte v místech, kde se do přírody nestihnete za světla dostat, můžete nasušit tenké plátky citrusů a přidat k nim celou skořici. Máte-li doma hodně košatou kapradinu, můžete do vánočního balení zapojit i ji. Pár stvolů zajisté může postrádat.

Dárek bez krabičky?

Některé dárky se z různých důvodů nedávají do krabičky. Co s nimi? Dejte je do pytlíčku. Jednoduchý látkový pytlík zvládne ušít každý – stačí do U obstehovat látku, otočit naruby, vložit dáreček a nahoře zavázat mašlí. Pokud doma nemáte látku, můžete udělat pytlík i z papíru. Přehnětě papír napůl, založte delší stranu, slepte a poté přehněte budoucí pytlíček dole a opět slepte.

Krabička na míru

Namísto balení do papíru můžete dárek vložit rovnou do dárkové krabičky. Postupů je i tady celá řada – pokud zvládáte origami, můžete si ji složit, stejně tak si doma můžete vzít v podstatě jakoukoliv krabičku od čajů a podobně a polepit ji vánočním papírem. Chcete-li mít estetickou a velkou tak, jak si sami přejete, můžete se inspirovat tou vyfocenou níže. Použijte tvrdší papír, stejný tvar a v cípech udělejte dírky. Vystřihněte, složte cípy k sobě jako škapulíř a svažte. Skvělé je, že pokud si dáte záležet, může krabička sloužit ještě několik let.

Možná přemítáte, zda některý z výše uvedených nápadů ocení i vaše ratolesti. Perníčky snad ano, všeobecně ale malé děti preferují jasné barvy, obrázky a trochu kýče. Na závěr proto slevíme z dospěláckého vkusu. Chcete-li dětem udělat radost jásavým obalem a nemáte příliš času na jeho výrobu, zkuste třeba tyhle tašky. Růžová pro holčičku, modrá pro kluka – stačí doma vytisknout, složit a máte vystaráno. Veselé Vánoce!