Příroda má v tomto směru bohatou zásobu možností. Rostliny okrasné listem zmírní působení křiklavých barev a umožní jednotlivým kvetoucím rostlinám lepší uplatnění. Na výběr je celá škála: smil řapíkatý, popenec obecný, vrbina penízková, dichondra, plektrantus, pilea, povijnice vykrajovaná, zelenec chocholatý, asparágus, rdesno hlavaté, krásnohlávek, psineček výběžkatý nebo koleus.

Stříbrolistý smil řapíkatý

Je to velmi vzrůstná rostlina, kterou lze bez obav sestřihnout. Brzy obrazí znovu a rozvětví se. Smil řapíkatý (Helichrysum petiolare) není zimovzdorný. Zatímco první části stonků rostou vždy vzpřímeně, později se prodlužují ve stonky převislé. Odrůdy se stříbřitými nebo žlutě panašovanými listy jsou vhodné pro slunná stanoviště. Při pravidelném a vydatném hnojení dochází u smilů k bujnému růstu. Nechcete-li aby zastínil ostatní rostliny, hnojte raději opatrně. Žlutolisté odrůdy jsou choulostivé na prudké slunce. Aby nedošlo k jejich popálení, volte je spíše na polostinná stanoviště.

Panašovaný popenec obecný

V balkonových truhlících, nebo v závěsných nádobách vytváří popenec obecný (Glechoma hederacea) výhony dlouhé až 2 metry. Ty jsou hustě olistěné, a proto působí v truhlících velmi zajímavě. Na horních listových osách počátkem léta vykvétají drobné fialové kvítky. Popence sice dávají přednost polostinným nebo stinným polohám, ale budete-li udržovat zálivku v truhlíku rovnoměrně vlhkou, nebudou mít rostliny potíže ani s umístěním na slunném místě. Panašovaný popenec obecný ‘Variegata‘ je plně zimovzdorný.

Dichondra aneb stříbrný déšť

U převislých výhonů dichondry můžeme očekávat délku až 80 cm. Květy této rostliny jsou tak malé, že pro celkový efekt nejsou významné. U dichondry je třeba dávat pozor na přemokření, které nesnáší. Vyžaduje spíše slunná až polostinná stanoviště. Dá se přezimovat. Před umístěním do světlých bezmrazých prostor je třeba ji seříznout. Mezi nejznámější patří kultivar ‘Silver Falls‘.

Pilea k výsadbě do truhlíků, mís i záhonů

Nezastupitelnou rostlinou ideální pro kombinaci s kvetoucími letničkami je pilea. Této rostlině vyhovuje stejný substrát, jaký se používá pro balkonové květiny. Preferuje spíše vlhčí stanoviště, nesnáší ale přemokření ani sluneční úpal. Pilea svým celkovým vzhledem trochu připomíná kapradí. Dá se přezimovat na světlém místě s teplotami okolo 10°C.

Svěže zelená vrbina penízková

Výhony vrbiny penízkové (Lysimachia nummularia) dosahují na délku až 50 cm. V našich podmínkách roste jako trvalka. Rozkvétá žlutými květy a její listy mají svěží světle zelenou barvu. V nádobách tvoří zajímavé dlouhé převisy. Má ráda železité půdy a je možné ji pěstovat buďto samostatně anebo v kombinaci s kvetoucími letničkami vhodnými do polostínu. Vypadá skvěle ve společnosti rostlin, jako jsou Coleus blumei, Fuchsia hybrida, Begonia tuberhybrida nebo Impatiens.

Povijnice vykrajovaná limetková, vínová

Ipomoea purpurea – povijnice nachová i Ipomoea batatas – povijnice batátová nabídnou společným výsadbám netradiční barvy díky svým velkým listům. Stejně tak dobře působí jako převislé rostliny v truhlících nebo závěsech, ale také jako vinoucí se rostliny kolem opory. Vínovou barvu listů nabídne povijnice nachová a jablečno-limetkovou barvu zase povíjnice batátová. U obou je důležitá pravidelná zálivka a přihnojování. Pozor ale na přemokření, které není žádoucí.