Pomůcky a materiál

  • skořápky od vajíček
  • barvy na vejce nebo akrylové barvy
  • zbytky svíček
  • čajové svíčky
  • knoty
  • nádobku na rozpuštění vosku
  • kalíšky na vajíčka nebo likérové sklenice

Postup

Vajíčko, jehož skořápky posléze použijeme k výrobě svícnů, omyjeme saponátem a zbavíme značky ještě před rozbitím!

Rozmícháme barvy na vejce dle návodu. Pro zajímavé odstíny lze použít i obyčejné potravinářské barvy.

Pastelové odstíny lze docílit nátěrem akrylovými barvami.

Poloviny skořápek vkládáme do barvy a necháme je namočené tak dlouho, dokud nezískají žádaný odstín. Někdy se vytvoří zajímavé efekty, na povrchu skořápky totiž barvy „chytají“ jinak než uvnitř.

Než nabarvené skořápky oschnou, připravíme si zbytky svíček a vosků, které necháme rozpustit ve vodní lázni (podobně jako se rozpouští čokoláda).

Připravíme si knoty: Můžeme zakoupit už hotové knoty pro výrobu gelových svíček s kovovými terčíky. Levnější variantou je obyčejný bavlněný knot. Ten si však ještě před použitím upravíme ponořením do horkého vosku a následným vytvrdnutím. Bude se nám s ním lépe pracovat.

Knoty umístíme do skořápek a přelijeme je horkým voskem. Vosk přidáváme nadvakrát, nejprve nalijeme asi 1 cm pro uchycení knotu, necháme zatvrdnout a pak doléváme zbytek.

Můžeme zvolit i rychlejší variantu — čajovou svíčku, ze které odstraníme kovový obal, upravíme její velikost dle skořápky a vložíme do skořápky. Tato svíčka ovšem nebude hořet tak dlouho jako výše uvedená (kovový terčík, do kterého je upevněný knot, má tendenci propálit se svíčkou až na dno skořápky a uhasit knot).

Hotové svíčky ve skořápce umístíme do kalíšků na vejce nebo do likérových skleniček případně dalších vhodných nádobek, které doma najdeme…

Foto autorka