Výběr a barvy oblečení, které každý z nás s oblibou nosíme, o nás mnohé vypovídá. Nejen to, jací jsme, ale i to, jakou míváte náladu. Víte, že můžete oblečením ovlivnit i stav vašeho zdraví? Barevný výběr a ladění totiž ovlivňuje čakry, které se v našem těle nacházejí.

Jak harmonizovat čakry v našem těle pomocí barev se dozvíte i z následujícího videa:

Zdroj: Youtube

Co to jsou čakry

Čakry společně s energiemi jsou důležitou součástí východních náboženství a esoteriky. Jedná se o energetická centra, která se vyskytují v našem organismu v blízkosti páteře. Proudí v nich energie, a to v kruhu. Otáčí se buď doleva, nebo doprava, v horní části našeho těla se otáčí rychleji. Jakmile čakra změní svůj směr, vypovídá to o tom, že energie neproudí dovnitř, ale ven. Hinduismus uvádí, že je v lidském organismu 88 tisíc čaker. Které jsou ty základní a jak je můžete stimulovat výběrem odstínu oblečení?

Kořenová čakra - červená

První čakra se vyskytuje zhruba 2 cm nad koncem kostrče a má červenou barvu. Jakmile dojde k jejímu zablokování, pocítíte to brzy nedostatkem energie, sobeckostí, majetnickými skony a někdy i agresí. Na zdraví se často tento nedostatek projevuje obezitou, zánětem močového měchýře, průjmy a také impotencí.

Pokud ji potřebujete zharmonizovat, noste červenou barvu. Pomůže vám to najít psychickou stabilitu a vnitřní rovnováhu. Získáte opět sílu, spokojenost a potřebnou vitalitu. Dokonce přes tuto čakru podpoříte dobré zdraví svalů, kostí, zubů, nehtů, páteře, tlustého střeva, prostaty a konečníku. Pozitivně ovlivníte i tvorbu krve, stavbu buněk a činnost nadledvinek.

Sakrální čakra - oranžová

Druhá čakra se nachází mezi první čakrou a pupíkem a je označována také jako sexuální. Je totiž zdrojem sexuální energie, přitažlivosti a tvořivých sil a má tak velký význam při rozmnožování. Pokud je její energie v harmonii a energie proudí plynule, jsme otevřenější, příjemnější a více sexuálně uvolnění.

Naopak - při zablokování dochází k sexuální chladnosti a potlačování emocí. Působí především na zdraví pohlavních orgánů, na správný menstruační cyklus, hýždě, ledviny, močový měchýř, na veškeré tekutiny v těle a také na prostatu. Sakrální čakru ovlivňuje barva oranžová, která by měla být v oblasti podbřišku.

Solar-plexus čakra - žlutá

Třetí čakra se nachází dva prsty nad pupíkem. Její stav ovlivňuje naši vnitřní vyrovnanost a spokojenost. Pokud je zablokovaná, jsme bez ambicí a motivace a často neklidní. Solar-plexus má vliv na nemoci jater, cukrovku či kýlu. Ovlivňuje nervový systém, spodní část zad, trávicí systém, dutinu břišní, žaludek, žlučník, játra, slinivku břišní, slezinu a zrak. Pokud chcete tedy některou z těchto potíží zahnat, volte oblečení ve žluté barvě a užívejte si sluníčka.

Léčitelská čakra - červená a žlutá

Čtvrtá čakra se nachází mezi pupíkem a srdcem a je zdrojem sebedůvěry a schopnosti působit na vnější svět. Utváří etické principy, vnitřní uvědomění a také jistou schopnost duševní samoléčby. Zodpovídá za celkové fyzické zdraví. Nebojte se tedy zářivých barev červené a žluté. Jsou zdrojem pro čtvrtou, tedy léčitelskou čakru.

Srdeční čakra – zelená

Pátou čakru najdete uprostřed hrudníku, v rovině srdce a je pod vlivem barvy zelené. Je napojená na mezilidské vztahy a lásku. Pokud je srdeční čakra v harmonii, budete otevření, soucitní a ochotní. V opačném případě dojde k útlumu pocitu lásky a schopnosti ji dávat i přijímat.

Magická čakra – žlutá a hnědá

Šestá čakra je mezi čakrou srdeční a krční a je zdrojem magické energie, která probouzí skryté schopnosti a skryté síly. Ochraňuje před špatnými energiemi negativně naladěných lidí. Je zodpovědná za imunitu našeho těla a podpořit ji můžete nejen barvou žlutou, ale i hnědými odstíny.

Krční čakra – světle modrá

Sedmou čakru najdete v rovině štítné žlázy, mezi ohryzkem a krční jamkou. Rozvíjí tvořivost, vnímání, vyjadřování krásy, radost z přírody a umění. Proto je nazývána čakrou hudebníků, básníků, výtvarníků a tvůrčích osobností.

V případě její blokace se můžete často octnout v situaci, že se nemůžete vyjádřit, často se „zasekáváte“ a v hovoru jste nejistí. Tato čakra je totiž napojena na komunikaci a vyjadřování. Působí na hrtan i hltan, horní část plic, průdušky, krk a šíji, uši, spodní čelist, hlasivky, paže a štítnou žlázu. Stejně tak zodpovídá za kvalitu sluchu. Nabuďte ji tedy světle modrým šátečkem kolem krku.

Čelní čakra, neboli třetí oko – tmavě modrá

Osmá čakra je poměrně známá a vyskytuje se uprostřed čela, nad kořenem nosu mezi obočím. Je spojována s duchovními silami, vůlí, pamětí a intelektuální činností mozku. Ten, kdo má tuto čakru v pořádku, je lépe otevřený všem novým poznáním. Když je zablokovaná, můžete trpět bolestmi hlavy, záněty horních cest dýchacích a poruchami zraku. Třetí oko posilujte tmavě modrou barvou.

Temenní čakra, neboli korunní čakra – bílá a fialová

Devátá čakra se vyskytuje na temeni hlavy a působí na velký mozek a epifýzu, tedy šišinku mozkovou. Je považována za centrum nejvyšší dokonalosti a duchovních kvalit každého jedince. Pokud jsou všechny ostatní čakry v harmonii, postupně se vyvíjí a jedná se o stav její naprosté harmonie. Dává nadhled a jasnozřivost. V opačném případě je spojována s depresemi, epilepsií, senilitou a schizofrenií. Korunní čakra vyzařuje bílou nebo fialovou barvou.

Související články

Zdroje: www.stastnezeny.cz, www.shanti.cz, www.schamanka.cz