Zdobené kraslice všemi způsoby k Velikonocům prostě patří. Každoročně zkoušíte něco nového, abyste neměli pro koledníky vajíčka na jedno brdo? Tak pro vás máme zapomenutou techniku s válením horkých vajec ve voskovkách. Výsledkem budete jistě mile překvapení!

Kraslice

Jedná se o vyfouknuté vejce ozdobené všemi možnými technikami. Tato vejce jsou nedílnou součástí velikonočních svátků. Již v daleké historii se vejce považovalo za symbol života a zrození, což se přeneslo i do křesťanství a velikonočního veselí. Vyjadřuje plodnost a znovuzrození.

Barvená vejce se věnují koledníkům za to, že dívky a ženy pořádně vyšlehají pomlázkou. Pokud si kdysi dívka na nějakého chlapce myslela, měla pro něj nachystané plné červené vajíčko. A naopak prázdnými skořápkami či šnečími ulitami se zdobila Morana. Ta sloužila k symbolickému vynášení smrti ze vsi a k vítání přívětivější části roku.

Vesmírná mlhovina

Časově nenáročná technika, kterou zvládne opravdu každý. Pokud máte děti, vytáhněte jim ze šuplíku několik barevných voskovek. Dále si připravte struhadlo, tácek (ideální je na jedno použití) a samozřejmě vařená vejce, ale ta vařte až těsně před akcí, aby byla k dispozici ještě horká. Začněte tím, že si nastrouháte trochu voskovek na tácek, barevné fantazii se meze nekladou. Horké uvařené vejce v nastrouhaných voskovkových šupinkách vyválejte. Šupinky by se měly rozpouštět a tvořit na vejci krásnou „všehochuť“. Můžete si k tvorbě obrazců pomoci prsty.

Související články

Batikování

Oblíbené zdobení pomocí silonky a různých lístečků a kvítků z přírody. Na vejce přiložte lístky a přes vejce natáhněte silonku. Lístky v ní upravte podle sebe. Silonku svažte, zbytek silonky odstřihněte. Nyní je čistě na vás, v jakých barvách budete vejce vařit. Každopádně vařte klasických 10 minut, poté nechte vejce ve vodě klidně přes noc. Pak stačí silonku odstranit a vejce přetřít například sádlem, aby se nádherně lesklo a kresba byla co nejvíce vidět.

Na jednoduchý postup se můžete podívat zde:

Zdroj: Youtube

Pěna na holení a její kouzlo

Touto technikou budete nadšení, protože takové zajímavé obrazce budete mít jen vy!

Připravte si vyfouknutá a vymytá vejce. Dále si nachystejte pěnu na holení (stačí ta nejlevnější), pečicí papír, špejli, stojánek na vejce (stačí otočit papírový vejcovník), stěrku, tác a nějaké barvičky. Barvy mohou být akrylové, laky na nehty, potravinové barvivo, tekuté vodovky, apod. Tác postříkejte pěnou na holení, uhlaďte stěrkou a nakapejte vámi vybrané barvičky. Nadešel čas na špejli. Tou vytvořte různorodými pohyby do pěny všelijaké ornamenty. Vajíčko chyťte zezdola i shora a opatrně postupně „namáčejte“ do ornamentů. Odložte (i s nánosem) do připraveného vaječníku, kde je nechte odpočinout cca 10 minut. Po odpočinku by měla vejce být krásně pomalovaná, zbytky pěny opatrně odstraňte.

Postup naleznete zde:

Zdroj: Youtube

Zdroje: nasregion.cz, prozeny.blesk.cz