Děti barvení, a potom hlavně hledání, velikonočních vajíček milují
Zdroj: Africa studio / Shutterstock.com

Vesmírná mlhovina: Zapomenutá duhová technika barvení vajec, co zvládne i dítě

Kraslice jsou s velikonočními svátky nedílně spojeny již od dob raného křesťanství. Mají symbolizovat plodnost a znovuzrození. České dívky a ženy jimi obdarovávají koledníky za tzv. pomlazení, čili vyšlehání pomlázkou. Jelikož se věřilo v magickou moc vajec, malovala se různými magickými ornamenty. Zkuste si jednu z technik i vy. 

Dětem se nejvíce líbí co nejbarevnější vajíčka, na jejichž výrobě se mohou podíet, Dětem se nejvíce líbí co nejbarevnější vajíčka, na jejichž výrobě se mohou podíet, Zdroj: profimedia.cz Velikonoční vajíčka se zdobila různými způsoby, velice populární bylo a stále je použití vosku. Naše babičky však nepoužívaly barevné vosky, ale obyčejný včelí vosk z hořící svíčky, který se nanášel pomocí tenkého předmětu na skořápku. Vytvářely se různé vzory a po obarvení se buď vosk odstranil nebo se nechal jako ozdobný reliéf. Postupem času ale do zdobení vajíček přišly i nové techniky. Jednou z nich je použití barevných voskovek, které na skořápce vytvoří nádherný vzor připomínající vesmírnou mlhovinu. (Zdroj: cs.wikipedia.org)

Válení vajíčka

Výhoda této techniky je, že je časově nenáročná, jednoduchá a navíc si ji můžete, podle vlastích požadavků, vylepšit. Potřebovat budete barevné voskovky, struhadlo, talířek, který můžete zašpinit, nebo tác či noviny a buď uvařené vejce nebo vyfouknutou skořápku.

Nejdříve na struhadle nastrouhejte požadované barvy a nasypte je na talířek nebo podložku. Vezměte ještě horké uvařené vejce a ve voskových šupinkách jej začněte válet. Vosk by se měl rozpouštět a vytvářet barevné fleky.

Pokud máte vyfouknutou skořápku, nebojte se jí vložit na chvíli do mikrovlnky. Ohřeje se a vy ji pak můžete opatrně, aby se nerozbila, ve voskovkách vyválet. Pomozte si klidně i prsty a vosk rozetřete, než vám vajíčko vychladne. (Zdroj: g.cz)

Tradiční vyškrabávání

Technika voskové mlhoviny je skvělá zábava pro vás i vaše děti. Procvičuje jemnou motoriku a kreativitu. Pokud chcete dětem ukázat další tradici zdobení kraslic, můžete zkusit vyškrabávání.

České kraslice jsou díky své jedinečnosti populární všude ve světě České kraslice jsou díky své jedinečnosti populární všude ve světě Zdroj: profimedia.cz

Vajíčko nasaďte a špejli a na chvíli ho podržte nad svíčkou, vosk se tak nahřeje a změkne. Poté si vezměte starou propisku a začněte vyškrabávat libovolné motivy. Naši předci se u zdobení kraslic inspirovali především zvířecí a rostlinnou říší.

Vyškrabované vzory Marie Kordulová, Ratíškovice Vyškrabované vzory Marie Kordulová, Ratíškovice Zdroj: Jan Malý

Pokud chcete, aby se zapojily i děti, vyškrabte jim na vajíčko například jen obryszvířátka a nechte je, aby detaily samy dotvořily.

Akční letáky