Zajištění truhlíků na balkoně řešíme důsledně.
Zdroj: frantic00 / Shutterstock.com

Bezpečné upevnění truhlíků na parapet a zábradlí

S výsadbou okrasných letniček do truhlíků bychom měli řešit také otázku bezpečnosti. Toto bychom si měli uvědomit nejen v rodinném, ale i bytovém domě, kde jsou nádoby s výsadbou umístěny velmi vysoko. Jak nejlépe zabezpečit nádoby s rostlinami proti pádu?

Zajištění truhlíků a květináčů proti pádu musíme vyřešit velmi důkladně. Při letních bouřkách, které často doprovází silný nárazový vítr, dochází k jejich shození z parapetů. Kromě škody na našem majetku může padající předmět způsobit i vážný úraz či škodu dalším osobám. Zvlášť, pokud je pod okny chodník či jiný veřejný prostor, měli bychom se mít na pozoru. Pád květinového truhlíku může vyústit v těžké nebo smrtelné zranění osoby v prostoru pod okny. Důsledkem nedostatečného zajištění květin v nádobách pak pro majitele bytu může začít kolotoč nepříjemných soudních sporů.

Balkon s důkladně zajištěnými nádobami, všimněte si fixace truhlíků na zábradlí. Balkon s důkladně zajištěnými nádobami, všimněte si fixace truhlíků na zábradlí. Zdroj: vicspacewalker / Shutterstock.com

Upevnění truhlíků na parapet

Jednoduchou verzi upevnění truhlíků a jiných nádob proti pádu představuje dřevěný plůtek. Ten si můžeme v případě dostatečné manuální zručnosti vyrobit podomácku. Pokud je však dům zateplen, upevnění pak realizujeme navařením nebo lepením na parapet. Při vrtání totiž riskujeme poškození zateplení. U dřeva před montáží neopomeneme ochranu před povětrnostními vlivy. Dva nátěry lazurou a máme připraveno na mnoho let. Nátěr necháme schnout nejméně den.

Zabezpečení truhlíků by nemělo působit rušivě. Zabezpečení truhlíků by nemělo působit rušivě. Zdroj: Tonic Ray / Shutterstock.com

Pokud se nám nechce vrtat nebo vyrábět fixturu na upevnění truhlíků, nabízí se možnost koupě rozpěrné tyče. Její montáž je jednoduchá: spočívá pouze v jejím rozepření po délce stěny. Pořizovací náklady jsou sice vyšší než u jiných držáků, avšak efekt je zajištěný a nerezové provedení garantuje velmi dlouhou životnost.

Zajímavou volbu prezentuje neviditelný držák truhlíků. Jde o systém dvojice stavitelných háčků, které se z jedné strany upevní za okenní rám a jejich délka se poté nastaví dvěma stavěcími šrouby s maticemi. Jde o estetické řešení, protože držák není viditelný, avšak skvěle plní svoji funkci. Pokud nelze držák umístit na okenní rám, pak existuje adaptér, který se lepí na parapet a díky němu lze tento systém využít.

Držáky na zábradlí balkónu

Podobně jako držák na parapet ze dřeva i zde můžeme uplatnit svoji fantazii a vyrobit si řešení, které nám bude vyhovovat, a to jak z hlediska estetiky, tak funkčnosti a bezpečnosti.

Truhlíky na zábradlí řeší zavěšení i bezpečnost jednoduše. Truhlíky na zábradlí řeší zavěšení i bezpečnost jednoduše. Zdroj: StockOption / Shutterstock.com

Pro zavěšení truhlíků na zábradlí můžeme sáhnout po ocelovém profilu, jež si doma pomocí svěráku naohýbáme do potřebného tvaru. Zde však nemůžeme použít běžný plech tloušťky 2 mm, protože se pro tuto funkci nehodí. Zvolíme tak materiál o minimální síle 5 mm, který bude vyhovovat a nebude se deformovat pod váhou plných nádob. Samozřejmostí je po naohýbání profilů provést nátěr základovou a finální barvou k prevenci koroze.

Z běžných možností nákupu je vhodným prostředkem pro zajištění truhlíků na zábradlí balkonu koupě držáků z termoplastického materiálu. Pro náročnější uživatele, kteří požadují plnou nastavitelnost po stránce velikosti nádoby i tloušťky zábradlí, existují stavitelné držáky z lisovaných ocelových profilů.

Akční letáky