Letničky patří k těm nejoblíbenějším kvetoucím rostlinám, které nám vytvářejí půvabné oázy zeleně na našich balkonech a terasách. Jejich okrasný charakter a poměrně nízké nároky na pěstování z nich činí stále oblíbenější obyvatele truhlíků, závěsů a nejrůznějších dalších pěstebních nádob. Máte chuť zkusit za okny i něco jiného, než osvědčené muškáty, petúnie, begónie či verbeny? Představíme vám 5 rostlin. Některé jsou atraktivní samy o sobě, jiné je vhodnější kombinovat s dalšími.
Tařicovka přímořská neboli lobulárie či laločnice
Pod všemi těmito názvy se skrývá půvabná bíle, růžově nebo fialově kvetoucí Lobularia maritima. Její drobné květy tvoří polokulovitá květenství. Polštářovitě rostoucí kultivary se vyjímají v mísách, kde se rozrostou obvykle do šířky 40 cm, zatímco velkokvěté převislé kultivary volíme spíše pro výsadbu do truhlíků a závěsných nádob. Rostliny nesnesou přemokření, a pokud dojde k pauze v kvetení, je vhodné provést zpětný řez.
Sanvitálie plazivá aneb vitálie poléhavá
Sanvitálie plazivá (Sanvitalia procumbens) je asi 20 cm vysoká letnička, která může růst jak vzpřímeným, tak poléhavým způsobem. Velké množství drobných květů o velikosti kolem 2,5 cm zaplaví od května do září každou z těchto rostlin. Pro její pěstování lze využít substrát na balkonové květiny. Nutná je pravidelná zálivka i hnojení. Samostatně se vysazuje do závěsných košů. V truhlících skvěle doplní výsadbu žlutě, bíle a modře nebo červeně kvetoucích rostlin.
Vějířovka nezlomná
Vějířovité květy fialové, bílé nebo růžové barvy působí velmi netradičně a zajímavě. Vějířovka (Scaevola aemula) dorůstá na výšku cca 20–30 cm a vyžaduje kyselou propustnou půdu. Doporučujeme rovněž pravidelnou zálivku a časté přihnojování. Pozor ale na přemokření. Při něm bývají vějířovky často napadány škůdci. Vzhledem k samočisticí schopnosti této květiny není třeba odstraňovat odkvetlé květy. Velmi dobře vypadá v kombinaci se verbenami, dvojzubcem, lilkem jasmínovým, hledíkovkami a ostruhatkami. Vějířovky se hodí jak do závěsných květináčů, tak do truhlíků.
Bakopa aneb sutera
Bakopy (Bacopa syn. Sutera difusus) dobře snášejí slunce i polostín, ne však tvrdý úpal. Vyhovuje jim lehčí a mírně kyselá půda. Přihnojujeme je hnojivem s vyšším obsahem železa. Zaléváme pravidelně, ale nepřemokřujeme. Jedná se o samočisticí rostlinu. Její stonky jsou poléhavé, až 1 metr dlouhé. Kvete nejčastěji drobnými bílými květy. Existují i kultivary s růžovými a modrofialovými květy. Bakopy vyniknou jak samostatně vysazené v závěsných květináčích, tak ve smíšených truhlících. Hodí se k verbenám, lobelkám, pelargoniím, petúniím a vějířovkám.
Tořivka skalní
Tořivky (Streptocarpus saxorum) jsou ideálními rostlinami pro samostatnou výsadbu do závěsných košů. Jejich nároky na zálivku jsou zcela minimální, a tak je třeba chránit je před deštěm. Po přelití jim uhnívají kořeny. Tořivky mají ochlupené listy rostoucí v přízemní růžici. Jejich fialové květy jsou trubkovité, velké cca 3cm a vyrůstají na kocích 20 cm dlouhých stonků. Tořivky vyžadují teplé chráněné místo. Pozor však na horký úpal. Pěstujeme je v propustném, mírně kyselém substrátu. Občas přihnojujeme.