obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Čím přilepit zrcadlo, lištu či panty? Ukážeme, jak to jde lepidlem Pattex

Lze přilepit zrcadlo na zeď, obložení stěny nad deskou kuchyňské linky, panty pro skleněná dvířka, přechodovou lištu, parapet či odpadlou nohu stolu? Tady je několik tipů na spolehlivé řešení.

[Komerční prezentace]

Než se pustíte do lepení

Na samém začátku je třeba vědět, že lepidlo bude držet lepený předmět jen v tom případě, že jej nanesete na čistou plochu zbavenou prachu a mastnoty.

Zárukou úspěšného lepení je samozřejmě i výběr správného lepidla. Vybírejte vždy podle toho, co budete lepit. Na obalu lepidel naleznete důležité informace o tom, které materiály lepidlo lepí, zda je vhodné pro lepení do interiéru nebo také do exteriéru, zda odolává vlhkosti, či dokonce zda lepí i pod vodou a podobně.  

Zárukou úspěšného lepení je samozřejmě i výběr správného lepidla. Zárukou úspěšného lepení je samozřejmě i výběr správného lepidla. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lepení zrcadla

Máte obavy, že lepidlo neudrží zrcadlo na stěně? Lepení zrcadla má sice svá pravidla, ale když je dodržíte, budete se řídit návodem a vyberete si vhodné lepidlo, máte vyhráno.

Nejdůležitější je kvalita podkladu a správné lepidlo

Podklad, na který budete lepit, musí být pevný. Skvěle drží nalepené zrcadlo na obkladech nebo na  vnitřní straně dveří šatní skříně.

Pro kvalitní přilepení zrcadla vybírejte montážní lepidlo, které je určené pro lepení zrcadel. Lepidla určená pro jiné materiály by totiž mohla naleptat rubovou zrcadlovou vrstvu a tím znehodnotit jeho lícovou odraznou stranu. Takto vzniklé skvrny na zrcadle se již nedají opravit.

Lepení zrcadla Lepení zrcadla Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Aby zrcadlo při lepení nesklouzávalo, je důležité vybrat lepidlo s velkou počáteční pevností. Například Pattex One For All, které má jak vynikající přilnavost, tak vysokou okamžitou pevnost. Díky těmto vlastnostem přilne zrcadlo během chvilky k podkladu a ze stěny nesjíždí.

Další výhodou je snadná aplikace z kartuše, to znamená, že není potřeba velké síly, lepidlo se vytlačuje velmi lehce. S pomocníkem, jakým je Pattex One For All, je lepení pohodlnější a rychlejší.

Aplikace lepidla

Montážní lepidlo nanášejte v pruzích; je vhodnější aplikovat pruhy svisle, protože se pod zrcadlem méně drží voda.

Nanášení lepidla na druhou stranu zrcadla. Nanášení lepidla na druhou stranu zrcadla. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lepidlo naneste z druhé strany na plochu zrcadla a následně pevně přitlačte na určené místo. Díky vysoké počáteční pevnosti jej nemusíte fixovat. Zrcadlo se udrží na svém místě a nebude sjíždět.

V koupelně je značná vlhkost, proto s ní musíte počítat i při výběru lepidla. Pattex One For All odolává vlhkosti, je vhodný pro lepení nejen v interiéru, ale i v exteriéru.

Lepení pantů skleněných dvířek 

Kvalitní skříňky se skleněnými dvířky často používají lepené panty. Kvůli průhlednému sklu je potřeba vybírat lepidlo, které přes sklo nebude vidět, aby nepůsobilo nevzhledně. Ideální je čiré lepidlo, které vytvoří zcela průhledný slep, a není tak vůbec patrné. Navíc je důležité, aby lepidlo dokázalo unést vyšší hmotnost, zejména když se jedná o větší plochu dvířek, která jsou těžší. Takovým příkladem je Pattex One For All Crystal.

Lepení pantů skleněných dvířek Lepení pantů skleněných dvířek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Snadno s ním přilepíte průhledné materiály, jakými jsou různé druhy čirého, pískovaného či barevného skla nebo plexiskla či některých plastů. Módní skleněné obložení v kuchyni či koupelně, skleněné nebo plastové průhledné koupelnové doplňky, skleněné hranoly, skleněné úchyty k šuplíkům nebo ke skříním, či zmíněné panty ke skleněným dvířkům, to vše hravě zvládnete a slepeného spoje si ani nevšimnete.

Postup

Lepidlo naneste do jednoho bodu na očištěný pant. Přitiskněte na předem zakreslené a změřené místo. Pant přitiskněte. Když se na krajích objeví přebytečné lepidlo, odstraňte je. Konečné vytvrzení proběhne do 24 hodin. Můžete nainstalovat dvířka a je hotovo.

Lepení pantů skleněných dvířek Lepení pantů skleněných dvířek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

I na první pohled náročnější lepení může být s šikovnými pomocníky snadné. Prohlédněte si další ukázky a nápady, jak lepidla Pattex využít v domácnosti.

Více informací na  www.pattex.cz

Akční letáky