Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak vyrůstá a čím se živí ryba, kterou si většina z nás dopřeje na talíři alespoň jednou v roce, a to na Štědrý den? Jistě: jde o docela obyčejného kapra, kterého jsou podle mínění mnoha z nás doslova plné rybníky.

Není to sice tak jednoduché, ale pravdou je, že jde o nejznámější a také nejběžnější rybu v naší republice a zároveň o nejčastěji vysazovanou rybu do sportovních vod. Je tedy jasné, že pokud se rybářům poštěstí a na háčku se objeví úlovek, nejpravděpodobněji půjde právě o kapra.

Co ale tohoto tvora dovedlo až k velikosti, v jaké se dostane na talíř? 

Co jste o kaprech ještě nevěděli? Možná vám to prozradí video na youtube od MRK | Stále na rybách:

Zdroj: Youtube

Je to všežravec

Kapr je k podivu mnoha lidí všežravec (jako třeba prase), který si dokáže vybrat jak z rostlinné, tak i z živočišné stravy. Pravdou ale také je, že jsou jedinci, kteří se soustředí více na jeden z těchto typů, ale nezáleží to tak docela na jejich osobních preferencích, jako spíš na podmínkách, v nichž žijí. Pokud se kapr vyskytuje v přirozenějším prostředí řek a potoků, pak jde o domov plný živočišného krmiva.

Záleží na podmínkách

Nemůžeme si ale představovat kapra jako krvelačnou šelmu, jeho potravu v takových podmínkách tvoří převážně hmyz, jeho larvy a drobní korýši a měkkýši, které najde u dna vodního toku. V uměle vytvořených rozlehlých vodních nádržích jako jsou přehrady a podobně, je tomu ale přece jen trochu jinak. 

Kapr – "vegetarián"

S trochou nadsázky je možné konstatovat, že v přehradách najdeme spíše kapry, kteří by se směle mohli označit za vegetariány. Hlavní složkou jejich potravy jsou zde řasy a vodní rostliny, což má v konečném efektu částečný vliv i na chuť jeho masa, jejímž nositelem je tuk.

Mohou-li si ale kapři samotní vybírat, budou vyhledávat oba typy potravy, a to jak tu živočišnou, tak i rostlinnou a podle toho je rybáři také přikrmují. Produkční chovatelé ryb, a tedy samozřejmě i kaprů, mají ale také dobrý trik, jak zvýšit obsah přirozeného živočišného krmiva v rybnících. Jak toho dosahují? 

Vyletněný rybník je výživnější

Kvalitu a hlavně chuť kapřího masa ovlivňuje, jak bylo uvedeno, množství tuku a podmínky, v nichž žijí. Aby měly ryby dostatečný výběr drobných živočichů, kteří tvoří část jejich potravy, provádí se takzvané letnění rybníků.

Jde o část letního období, kdy je rybník částečně vypuštěn, podmínky v něm se částečně mění, což prospívá jak rostlinnému, tak i živočišnému složení. Z pohledu kaprů pak jde o výrazné rozšíření nabídky na rybničním jídelníčku. 

Proč jíst kapry?

Proč bychom se vlastně o kapry měli více zajímat? Kromě toho, že jde o součást přírody, která je zajímavá sama o sobě, mělo by se jejich maso stát častější součástí naší stravy. Je dokázáno, že právě kapří maso má v mnoha ohledech lepší nutriční hodnoty než maso ryb z dovozu, které běžně konzumujeme jako třeba filé pořízené v obchodních řetězcích.

Máte-li tedy alespoň občasnou možnost navštívit rybáře a koupit kapra, určitě byste neměli takovou příležitost minout.

Související články

Zdroje: www.rybo.cz, www.trebonskykapr.cz, www.rybarstvi.eu, crsmsodry.cz