kachlový stolek patří k nejstarším exponátům
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Čím vyčistit a ošetřit pláty kamen

Jak správně pečovat o pláty na kamnech, případně o plotýnky elektrického vařiče, čím kov čistit a co dělat, aby nerezivěl a dlouho vydržel? Na dotaz čtenářky Receptáře odpovídají tři uživatelé klasických sporáků či topidel na pevná paliva.

Omastkem

Naše maminka (ročník 1911) používala tuto metodu: Pláty na sporáku natřela omastkem a nechala tuk „vpít“. Tuk špínu rozpustil a železo nakonzervoval. Potom pláty vytřela dosucha hadrem.

Když se zatopilo, trochu to zavonělo, ale zmiňované pláty slouží dodnes, i když k jiným účelům. Okolo plátů byl rám, ten se čistil jen solí na mokrém hadříku. Vše tedy bez chemie a za pár korun.

Já používám elektrický vařič a ten je už asi také z jiného materiálů. Plotýnky rezavějí. Zachraňuji je právě tím, že na ně kápnu trošku jedlého oleje, který nechám působit.

Jaroslava Šobíšková, Neveklov

stará kamna stará kamna Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Octem a nátěrem

Jsou-li pláty rezavé, jako odrezovač postačí obyčejný ocet. Poté je řádně očistíme drátěným kartáčem. Očištěné pláty natřeme grafitovou pastou, ale lze použít i vypalovací silikonovou barvu. Každopádně po prvním zatopení musíme řádně větrat.

Jan Pavlíček, Chotěboř

Broušením, stříbřenkou, olejem i máslem

Pláty je zapotřebí dobře ošetřovat od prvopočátku, dokud jsou zachovalé. Staré pláty s hloubkovou korozí už nikdy nebudou pěkné, ty by bylo nutné nejprve přebrousit strojní bruskou. Pravidelnou údržbu lze provádět suchým nebo mastným způsobem.

pláty kamen se starými žehličkami pláty kamen se starými žehličkami Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Při suché údržbě pláty nejprve dobře odmastíme a očistíme od rzi smirkovým plátnem zrnitosti 60, potom plochu natřeme vypalovací stříbřenkou (na komínové roury) a nátěr čas od času obnovíme.

Nebo pláty před zatopením lehce potřeme jedlým olejem, případně zbytky másla z prázdného obalu. Takto je nutné pláty ošetřovat vždy, když na ně vyteče voda. Při pravidelném ošetřování mají přirozený kovově opálený vzhled a další čištění není nutné.

Josef Musil, Ledeč nad Sázavou

Akční letáky