obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Cisterna, podvozek a sklápěcí korba na přívěsném vozíku

„Všechno je z vyřazeného materiálu nebo z kovošrotu. Za elektrorozvody, barvu a osvětlení jsem dal asi 1000 Kč,“ uvedl Zdeněk Neubauer z Vidonína v popisu multifunkčního přívěsu, vyrobeného pro malý traktor.

Cisterna

Roury byly původně součástmi sušičky na obilí a mají sílu plechu 2 mm.

Jako čela jsem přivařil opotřebované talíře z kombajnu na brambory a otvory ve středech talířů zaslepil plechovými čtverci.

Na horní stranu nádrží jsem přivařil plechové rámečky (2x200x200 mm) opatřené závěsy pro plechová víka s uzávěrem (plnicí otvory).

K čelům nádrží jsem na spodní straně přivařil úhelníky (50x50 mm) tak, aby jedna strana směřovala dolů (slouží jako zarážka po naložení na podvozek), a válce jsem svařil k sobě v místech, kde se dotýkají na obou čelech.

cisterny cisterny Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na horní stranu nádrží jsem přivařil dvě spojky z pásoviny (5x30 mm) a na čela trubky (∅ 55 mm, délka 200 mm), které slouží jako pouzdra pro nohy. Na nich nádrž stojí, když je mimo podvozek. Na zadní straně jsou svisle, na přední vodorovně, aby nepřekážely při nakládání na podvozek. Nohy jsou z trubek (∅ 50 mm), do spodních konců jsem zavařil matice M20 a jako protikus slouží šroub M20x150 s uříznutou hlavou a s uprostřed přivařeným kouskem trubky jako vratidlo pro šroubování. Díly volně zapadají do podložek sloužících proti zaboření. V horní části trubek jsem vyvrtal otvory pro zajišťovací kolíky.

Upevnění je spolehlivé, unese 900 kg (obsah nádrží 750 l, váha prázdných nádrží 130 kg). Zadní část nádrží je dole propojena potrubím ústícím do T kusu a opatřeným kulovým vypouštěcím ventilem.

(Blatníky jsem podle polohy kol přidal až po naložení nádrže na podvozek.)

Podvozek

Rozřízl jsem oj z autovleku a opět jsem ji svařil tak, aby vznikl uzavřený obdélníkový profil opatřený v přední části původním okem pro zavěšení k malotraktoru.

podvozek podvozek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dvě nosné části na horní straně sloužící k uložení nádrže jsem svařil z U profilů (50x50 mm), podobným způsobem vznikla i náprava pro kola 5,50/16 (kvůli místu jsem použil kola 5,50/15).

Nápravu jsem vůči rámu vyztužil dvěma trubkami směřujícími dopředu a podvozek vpředu jsem doplnil sklopnou nohou s otočnou vidlicí pro kolečko o průměru 120 mm.

Na zadní straně podvozku jsou držáky pro koncová světla a dva držáky hydraulických válců.

hydraulické válce hydraulické válce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Korba

A protože byl podvozek využitý jen zčásti, zhotovil jsem ještě korbu (1000x1000x450), která má vzadu odklápěcí čelo s horními závěsy.

korba na podvozku korba na podvozku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Korba je sklápěna dvěma čepy, třetí čep slouží k upevnění hydrauliky. Válce zvednou 300 kg. Podvozek nebrzdí, ale jelikož jsem použil původní kola z automobilu i původní bubny, nebyl by problém brzdění dořešit.

Foto autor

Akční letáky