Svíčka je trvanlivější a přitom se chová obdobně jako mýdlo. Tento princip můžeme použít všude tam, kde nám vadí tření, případně vrzání, například u dveří, oken, zásuvek stolů a podobně.

Někdy nám však může dělat potíže klasické promazávání pantů oken a dveří. Abychom je při tom nemuseli vysazovat a znovu nasazovat, vrtáčkem o malém průměru provrtáme každý pant a otvorem pak budeme podle potřeby dovnitř vmačkávat vazelínu nebo kapat olej.

Proti zlodějům

Dobře promazané panty však mohou usnadnit práci zlodějům, které neuslyšíme, pokud přijdou, případně snadno vysadí dveře, jestliže nebudeme doma. Proto dveře nebo okna lehce upravíme:

  1. Shora v pohyblivém pantu provrtáme otvor vrtákem o průměru 2,5 mm a ve vrtání budeme pokračovat až do jádra pevného pantu.
  2. Tímto otvorem můžeme panty po vytočení šroubku i promazávat.

    Vyměníme vrták za průměr 3,5 mm a provrtáme jen pohyblivou část, aby tudy prošel šroubek o průměru 3 mm.
  3. Závitníkem 3 mm vyřízneme v jádru pevného pantu závit a šroubek do něj našroubujeme tak, aby se pohyblivý pant lehce protáčel, ale nešel vysadit.

Proti průvanu

Lehce fungující panty ovšem také způsobují, že se dveře či okna při průvanu nekontrolovaně pohybují, ozývá se známé práskání. Někdy to může způsobovat i ne zcela svislý sklon zárubní. Gumové zarážky sice nejsou žádným objevem, ale dveře v klidu neudrží.

Proto dovnitř do gumové zarážky vlepíme kulatý magnet (například z malého reproduktoru či ze sluchátek) a na hranu dveří přišroubujeme kovový plíšek (lze použít i plíšek z magnetek na nábytek). Funkce je zřejmá, dveře drží u zarážky do té doby, dokud je silnějším tahem ruky neodtrhneme.

Jiří Mika, Karlovy Vary-Stará Role