Musíme prohlédnout úplně všechno!
„S moly v potravinách mám bohaté zkušenosti. Zabíjení dospělých motýlků nemá valný význam, jsou jen špičkou ledovce, vajíčka už nejspíš stejně nakladli.
Vajíčka a larvy jsou v dózách s potravinami. Hlavně v mouce, ovesných vločkách, mandlích, rozinkách a podobně. Chce to pevné a těsné uzávěry, protože motýlci prolezou i velmi úzkými škvírami.
Přítomnost vajíček poznáme podle jemných vlákének, kterými je potravina v dóze protkána.
Musíme prohlédnout úplně všechno, zapadnutý poloprázdný sáček čehosi stačí k vylíhnutí hejnečka dospělců další generace a jsme znovu na počátku.
Je třeba pravidelně jednou týdně všechnu mouku prosít, mandle a vločky prohlédnout, potraviny, kde jsou vlákénka nebo již červíci, vyhodit (úplně vyhodit, to znamená vynést z bytu nebo spláchnout, nestačí je vysypat do odpadkového koše).
Též jsem dávala návnadové misky s oblíbenými potravinami (ti moji moli měli nejraději ovesné vločky), aby si je motýlci vybrali ke kladení vajíček. Vyhazovat týdně malou misku vloček je lepší, než vyhazovat celou dózu.“
Anna Seryjová, Olomouc
Postřik, levandule, pryskyřice
„Problém s moly jsme začali v našem panelákovém bytě řešit asi před šesti roky, předtím jsme je třicet let neměli. Likvidovali jsme je, ale stále se vraceli a téměř vždy na stejná místa. Přistoupili jsme proto k dezinfekci.
V prodejně pro zahrádkáře jsem koupil postřik proti hmyzu (Metation, Actelic), připravil jsem dvě deci roztoku a namočeným hadříkem jsem přetřel místa, kam moli sedali. Do této oblasti pak už nikdy nelétali.
Chodím do lesa, takže jsem si z kmenů smrků (kde to bylo vidět), naškrábal pryskyřici a nasypal ji do kelímků, natrhal jsem také kousky větviček z modřínu, jedle, borovice a smrku (dlouhé asi 12 až 15 cm) a vsunul jsem je do válečků od toaletního papíru.
Balíčky a kelímky s pryskyřicí jsem rozmístil po bytě. Když pryskyřičná vůně vyprchá, vyměním jehličnany za čerstvé. Moli téměř zmizeli. Píši úmyslně téměř, protože tak jednou za 5 až 6 týdnů se objeví dva moli (zřejmě létají v páru), kteří se snaží sednout na místa, kde zmíněná opatření působí nejméně.“
Pavel Dunaj, Brno