Celá příroda ani zahrada ovšem neusíná. Některé rostliny odpočívají, jiné jsou stále a nezdolně zelené. Některá zvířata upadají do hlubokého spánku, jiná jsou čiperná po celou zimu. Zahradníci si mohou vybrat – odpočívat i využít podzimní čas k tvoření ještě krásnější zahrady a k péči o ni. A stejně, jako se můžete spolehnout na koloběh roční doby, je tu i odvěký cyklus Luny. Váš pomocník i rádce.
1. 11. ubývající Měsíc prochází znamením Blíženců. Péči proto ocení především rostliny, které pěstujete pro krásu květů. Otužilé astry mnoha druhů kvetou až do zimy, ty vláhomilné z nich můžete zalít, pokud dostatečně nezaprší. Rovněž jiřinky zdobí podzimní zahradu až do příchodu prvních mrazů, ty však vyzvedněte ze země, jakmile jejich natě spálí první mráz. Někdy k tomu dochází již v říjnu, za teplých podzimů však až v listopadu. Pokud jsou hlízy chráněné mulčem, nemusíte se o ně bát – lehký mrazík je nezničí. Poté je uložte na chladné, ale bezmrazé místo.
2.–3. se ubývající Měsíc ocitá pod vlivem Raka, který je spojen především s listy rostlin. Mnohé rostliny okrasné listem jsou vláhomilné a čím více humusu v půdě jim dopřejete, tím budou krásnější. Velmi jim proto prospějete nastýlkou ze spadaného listí, která tvorbu humusu podporuje, půdu při svém postupném rozkladu hnojí a zároveň chrání kořeny rostlin před zimou. Listy jedněch rostlin tak pomáhají listům jiných.
4.–6. prochází ubývající Měsíc ohnivým znamením Lva, který je spojován především s plody rostlin. Pozdní ovoce, jablka a hrušky, je třeba sklidit před příchodem mrazů. Ovšem mišpule, jeřabiny, dřínky, rakytník nebo trnky jsou nejsladší po zmrznutí. Proto je můžete bez obav sklízet, i pokud mráz zahradu již políbil. Za příznivého počasí můžete vysadit poslední ovocné stromky a keře – dny plodu je v ujmutí podpoří, a pokud je vhodné počasí, na docházející Měsíc raději nečekejte, ačkoli je k výsadbám příhodnější.
7.–8. ubývající Měsíc putuje znamením Panny, která působí především na kořeny rostlin. Než půda promrzne, je vhodný čas pro sběr léčivých kořenů, které po období hojnosti nastřádaly spoustu síly. Využít můžete nejen křen, který poslouží v kuchyni i jako lék při nachlazení, ale i kořeny pampelišky, čekanky, a pokud je pěstujete, tak i rozchodnice nebo parchy saflorové zvané maralí kořen. Můžete je usušit do zásoby a připravit z nich léčivé odvary. Pampeliška prospěje játrům, čekanka trávení, rozchodnice a maral zaženou podzimní i zimní únavu.
9.–11. prochází ubývající Měsíc znamením Vah, které bdí nad kvetoucími rostlinami. Připravte si pro choulostivější trvalky, dvouletky i kvetoucí dřeviny ochranu proti holomrazům, které mohou kdykoli přijít. Všem v takovém případě prospěje lehká ochrana z chvojí.
12.–13. ubývající Měsíc putuje Štírem, přičemž 23. nastává novoluní. Něco končí a něco začíná. Štír je znamením spojeným s listy rostlin, které nyní hojně opadávají. Ideální čas na založení kompostu, ve kterém listí skvěle využijete pro další život zahrady. Všechno listí však není nutné hrabat. Na výsadbách trvalek a cibulovin pod stromy ho ponechte jako přirozenou ochranu. Zbytek listí zkompostujte.
14.–15. se čerstvě přibývající Měsíc ocitá pod vlivem ohnivého Střelce. Opět nastal čas na péči o keře a stromy, především ty ovocné. Můžete je zamulčovat a chránit tak kořeny před případnými holomrazy. Také ochranu před okusem zvěří je třeba nachystat včas. Za příznivého počasí můžete plododárné dřeviny stále ještě vysazovat.
16.–17. putuje přibývající Měsíc znamením Kozoroha, který vybízí k péči o půdu. Pokud je na vaší zahradě těžká a jílovitá, záhony připravované na příští rok zryjte a obohaťte je kompostem, případně vylehčete pískem. U lehké a kvalitní středně těžké půdy si rozmyslete, zda rytí skutečně přinese více výhod než nevýhod. Můžete jen odstranit případné plevele a půdu nechat odpočívat pod vrstvou kompostu a mulče.
18.–19. přibývající Měsíc prochází vzdušným znamením Vodnáře, který je spojen především s květy rostlin. Nestihli jste vysadit cibulky pro jaro plné narcisů či krokusů? Ještě to můžete napravit, zvláště narcisy pozdní výsadbu snesou, jen na jaře pokvetou o něco později. Sází se hluboko, špička cibule by měla být nejméně 10 cm pod povrchem půdy. Vrstva zeminy je důležitá, chrání cibulky před výkyvy teplot. Jako další ochrana poslouží vrstva mulče, nejlépe listí. Podobně jako ostatní cibuloviny i narcisy nejlépe vyniknou ve skupinkách.
20.–21. putuje přibývající Měsíc znamením Ryb. Opět se můžete věnovat co nejlepšímu využití spadaného listí, které je v rukou prozíravého zahradníka cenným darem. Péči si zaslouží i zahradní jezírko – listy spadané na hladinu vypadají půvabně, ale vyplatí se je pravidelně sbírat síťkou, aby se jich u dna nehromadilo příliš mnoho.
22.–24. se přibývající Měsíc ocitá pod vlivem ohnivého Berana. Můžete se věnovat plodům zahrady – zkontrolovat ovoce uskladněné ve sklepě, zpracovat její poslední dary. Pod stromy posbírejte spadané plody, zvláště pokud jsou nemocné nebo nahnilé. Pár zdravých však můžete nechat ptákům.
25.–26. prochází Měsíc znamením Býka, spojeného se zemí a kořeny.
Zelenina už je dávno sklizená, výjimku může tvořit otužilá ozimá a také kořenová. Pastinák, kořenová petržel, černý kořen, křen i mrkev vydrží v kvalitní půdě a pod ochranou mulče až do jara. Můžete je díky tomu sklízet postupně během zimy, pokud je neukryje sníh nebo zmrzlá půda.
27.–28. prochází přibývající Měsíc znamením Blíženců, přičemž 27. nastává úplněk. Na konci listopadu je příležitostí k setí či sázení jen velmi málo. Tento výjimečný den však můžete využít i jinak. Blíženci vybízejí k tomu, abyste procítili spojení se vším živým na své milované zahradě. A magický úplněk toto propojení ještě prohloubí. Pokud si přejete proměnit své vize v konkrétní činy, vyvěste ptačí budky. A jestli se na zahradu již další nevejdou, ty stávající vyčistěte a zkontrolujte. Ptáci potřebují prostor, budky pro většinu druhů (sýkorky, brhlíci aj) nelze vyvěšovat blízko sebe, jen vrabci klidně hnízdí pospolu. Ovšem čím je zahrada rozmanitější, tím více ptačích rodinek uživí.
29.–30. putuje čerstvě ubývající Měsíc znamením Raka. Ne všechny listy opadaly. Především mladší stálezelné rostliny, jako jsou rododendrony, buxusy, skalníky, aukuby, hlošiny či cesmíny, mohou v zimě trpět suchem. Za bezmrazého počasí jim proto dopřejte zálivku, a to větší dávkou vody najednou – aby se vláha dostala až ke kořenům.
Zdroj: časopis Receptář