Tavná lepicí pistole je chytré, bezpečné a užitečné zařízení s přesným dávkováním roztavené lepicí hmoty. Pistole jsou různě velké a mají určité odlišnosti ve tvarování a také v dávce uvolňovaného materiálu pro lepení. Pistole mají tvar písmene T a tavné lepicí tyčinky jsou dlouhé válečky hmoty různých průměrů, barev a hustoty.

Jak tavné lepicí pistole fungují

Jakmile dojde k připojení tavné lepicí pistole do zdroje elektřiny, uvnitř pistole vlivem vysoké teploty prostředí dojde k natavení části tyčinky. Stiskem spouštěče se dostává otvorem v dávkovacím hrotu pistole část lepidla ven z přístroje a nanáší se na slepovanou plochu. Podle potřebného množství lepidla je třeba opakovat pomaleji nebo naopak rychleji stisky spouštěče, aby uvolnil dostatečné množství lepidla.

Výkon přístroje určuje jeho cenu

Mezi nejlevnějšími pistolemi k lepení jsou asi jen stokorunové rozdíly, zatímco přístroje na profesionální úrovni jsou k pořízení za několik tisíc korun. Ty už dosahují ale nejen vyšších výkonů, navíc je možné je komfortněji ovládat, přesněji jimi lepidlo dávkovat. Nedochází tak odkapávání lepidla na okolní plochu. Celkově mají tyto profesionální přístroje lépe vypracované konstrukční detaily. Některé mají například výměnný hrot s ochranou proti kapání lepidla. Zahřívají se na teplotu až 195°C. Dočasně se dají používat i tam, kde není přístup k elektřině, neboť mají odnímatelnou šňůru, fungují na akumulátor. Takové typy pistolí se hodí pro pravidelné kutilské práce, pro lepení nábytku, oprav dřeva nebo keramiky, pro slepování skla, kovů, plastů, kůže, ale i různých kombinací odlišných materiálů. Jejich cena se pohybuje v rozpětí 800-1200 Kč.

Mnohostranné využití tavné pistole

Tavné lepící pistole jsou určeny k rychlému slepení čistých, suchých a nemastných materiálů pomocí horkého tavného lepidla. Pro vytváření jednodušších výrobků například z papíru, pro modelařinu nebo zdobení dekorací se bude hodit spíše menší pistole, u níž vystačíte s menším výkonem. Při složitějších úkonech jako je lepení lamel nebo lišt, podlahářských pracích, při instalaci okenních parapetů anebo dřevěného nábytku se doporučuje volit mezi výrobky vyšší cenové kategorie, které zajistí dostatečnou výdrž a umožní výkonnější práci díky robustnější konstrukci.

Lepí během několika sekund

Pistole umožňuje dávkování lepidla doslova v kapkách a na druhou stranu i v celých pruzích nebo velkých bodových spojích. Za tepla nanášené a do tekutého stavu roztavené lepidlo lze aplikovat pochopitelně i na větší plochy. Materiál je díky němu slepený během několika sekund, a to i takové druhy, pro něž byste museli shánět speciální lepidla.

Volte odpovídající tavné tyčinky

Tavné lepicí tyčinky se liší nejen materiálovým složením, ale i svým průměrem a délkou nebo dekorativními efekty. Na drobnější dekorace využijete spíše zajímavě zbarvené tavné tyčinky případně vylepšené o flitry (glitry). Dají se různě kombinovat, a tak výsledný efekt může být opravdu zajímavý. Materiál je možné zvolit i podle toho, jakou odolnost požadujete u lepeného spoje. Je třeba počítat s tím, že teplota u zatěžovaného spoje by neměla překročit tavicí teplotu lepidla. Obvykle je barva běžných lepidel pro tavné pistole mléčně bílá. Jakmile vytvrdnou, dají se opracovávat, klidně i brousit.

Práce s pistolí je snadná

Nejprve je třeba vložit do pistole náplň v podobě tavné tyčinky, a pak teprve pistoli zapnout. Poté je třeba vyčkat několik minut, než se lepidlo z tyčinky roztaví a začne lepit. K lepení je pistole připravená v momentě, kdy lze spoušť pistole zmáčknout, tyčinka se v pistoli posouvá a z trysky kape lepidlo. U dražších modelů signalizuje připravenost pistole k lepení světelná dioda. Dobrou pomůckou při práci je miniaturní stojánek podepírající pistoli, který využijete v pauzách mezi lepeními. Jestliže vaše pistole zmíněný stojánek nemá, používejte pevnou nehořlavou podložku na odkládání pistole v pauzách mezi lepením. Pro to, abyste pistoli nepoškodili, je důležité, aby při lepení byla tryska pistole vždy níže, než pažba pistole. Tak nedochází k zatékání lepidla do mechanismu pistole.