Pavlína Kourková - Kresba
Zdroj: Pavlína Kourková / Foto

Vánoční dárky plné příběhů

Své blízké si přejeme obdarovat něčím speciálním. Jednou z možností, jak vnést do dárku duši, je jeho ruční výroba. Někteří z nás se do toho pouští svépomocí a originální dárky vyrábí sami. Co ale dělat v případě, že na to naše síly nestačí, na náročnou výrobu nemáme čas či nám chybí dostatek zručnosti, a přesto chceme druhé potěšit unikátem?

Když nechceme darovat zvířátka z kaštanů

Ručně vytvářené věci mají nepopiratelné kouzlo. Vždycky budou naprosto jedinečné, i při použití stejného materiálu a výrobního procesu se nikdy nestane, že by dva předměty byly zcela totožné.

Jehelníčky ani kaštanová zvířátka však darovat svým blízkým zřejmě již nechceme a propracovanější dárek často sami vyrobit nezvládneme. Kde tedy hledat a na co se při hledání zaměřit?

Pavlína Kourková - Kresby Pavlína Kourková - Kresby Zdroj: Pavlína Kourková / Foto

Staňte se součástí příběhu

Co chcete svým dárkem říct? Pro koho je určený? Za každým ručně vyrobeným předmětem stojí příběh. Příběh materiálu, ze kterého byl následně produkt vytvořen, příběh člověka, který s ním pracoval a otiskl do něj kus sebe. Vnášíme jej do něj i my, svým záměrem, se kterým dárek předáváme. Pokaždé, když se budete rozhodovat, čím druhému udělat radost a od koho daný předmět koupíte, zamyslete se, jaké poselství byste obdarovanému chtěli předat. Lidé, kteří s láskou tvoří své výrobky, na nich zanechávají skutečně osobitou stopu, je tedy dobré vybírat pečlivě.

Porozhlédněte se kolem

Výhodou digitálního věku je bezesporu to, že o se o šikovném tvůrci může v mžiku dozvědět celý svět. Není tedy obtížné najít to, co hledáte, třeba i ve vašem okolí. Rozhoďte sítě. Třeba někdo poblíž vás maluje na hedvábné šátky, o jakých už dlouho sníte. Nebo možná vyrábí přírodní kosmetiku, kterou by vaše pleť ocenila jistě více, než směs chemikálií z drogérie. Na sociálních sítích je spousta zájmových skupin věnujících se ruční tvorbě. Je báječné podpořit svou koupí autora, který vytváří smysluplné věci.

Pátrejte po kvalitě a udržitelnosti

Michal Němec - Knižní vazba Michal Němec - Knižní vazba Zdroj: Michal Němec / Foto

Nenechte se oklamat rustikálním vzhledem výrobků z velkých řetězců navozující pocit rukodělnosti. Oproti skutečně ručně opracovaným předmětům nebývají zdaleka tak kvalitní. Máme tak hluboce zakořeněný zvyk „Když je to rozbité, neopravuj to – prostě to vyhoď“, že běžně vyhazujeme i věci, které jsou naprosto v pořádku a ani se nad tím nepozastavujeme. Ručně vyráběný předmět je však dokonalý sám o sobě. Není potřeba jej měnit, nahrazovat něčím lepším a novějším. Učí nás více přemýšlet nad tím, co kupujeme. Rukodělní autoři navíc často pracují s přírodními materiály a udržitelnými zdroji, což mimo nás ocení i příroda. To všechno je značně odlišuje od masově vyráběných produktů.

Stále vám chybí inspirace? Oslovili jsme pětici autorů, kteří tvoří s láskou a vlastníma rukama.

Vala’s Enchanted Perfumery - Osobité přírodní vůně

Vala's Perfumery Vala's Perfumery Zdroj: Vala's Perfumery / Foto

Vala’s Enchanted je dilna mladé tvůrkyně s duší umělce, čarodějky a milovnice starých tradic a řemesel. Nejprve se zabývala především tvorbou duchovních olejů, mícháním bylinných směsí a čajů a časem se posunula k tvorbě rituálních a osobních parfémů, esencí a tinktur. 

Ve svém voňavém koutku na www.valasperfumery.cz se snaží tvořit věci, které jsou vyráběny ručně, na míru a s jejich budoucím vlastníkem v mysli. Svou tvorbu vnímá nejen jako formu aromaterapie, ale hlavně jako cestu k vlastní individualitě, sebepoznání a krůček blíž k přírodě.

Vala's Perfumery Vala's Perfumery Zdroj: Vala's Perfumery / Foto

Sireen - Originální tisky z linorytu

Sireen - Tvorba linorytu Sireen - Tvorba linorytu Zdroj: Nicole Gregorová / Foto

Nicole Gregorová, vystupující pod uměleckým jménem Sireen, se věnuje vcelku netradiční technice linorytu. Linoryt je forma tisku z výšky a jak už samotný název napovídá, jedná se o rytí do lina, které se pak pomocí barvy obtiskává na papír či jinou plochu. Zcela zjednodušeně linoryt funguje jako razítko. Její tisky jsou inspirované přírodou a spojením s ní, zvířaty a pocity.

Sireen - Polštářek Sireen - Polštářek Zdroj: Nicole Gregorová / Foto

Mimo své volné tvorby vyrábí po domluvě  tisky i na zakázku – záložky, obrazy, pohlednice, ex-libris, ale i polštářky nebo dopisní sady. Vše najdete na její stránce www.facebook.com/sireenlinocut. Pravidelně také vede kurzy linorytu. Ve své tvorbě se snaží o maximální ruční práci, tedy vše překresluje, ryje, tiskne i šije pouze ručně, nepoužívá žádné tiskařské stroje.

Pavlína Kourková - Kresby inspirované přírodou

Pavlínu malování provází od dětství. Za posledních několik let svůj největší koníček proměnila ve svou hlavní profesi. Odmala tráví hodně času procházkami přírodou, která je pro ni neustálou inspirací. V její tvorbě se prolínají realistické, přírodní motivy se světem fantazie.

Pavlína Kourková - Náušnice Pavlína Kourková - Náušnice Zdroj: Pavlína Kourková / Foto

V poslední době se věnuje detailním velkoformátovým botanickým ilustracím. Malováním jednoho obrázku často stráví několik týdnů. Námětem její tvorby bývají rostliny, které potkává na procházkách. K novinkám v její tvorbě je malba ptáčků.

Pavlína Kourková ilustrovala několik knih a spolupracuje s celou řadou firem zabývajících se výrobou bylinných produktů. Mimo tisků svých obrazů nabízí na svých stránkách www.kourkova.cz také autorské výrobky  s vlastními motivy – pexesa, zrcátka, magnetky, šperky a další.

Ričizhor - Autentické šperky z polodrahokamů

Krása polodrahokamů a minerálů Richarda učarovala před pěti lety, kdy je začal jako samouk zpracovávat. Převážně je zasazuje do nerezové a chirurgické oceli v kombinaci cínu a stříbra.

Ričizhor - Šperk Ričizhor - Šperk Zdroj: Ričizhor / Foto

Richardova tvorba se zakládá hlavně na kvalitě polodrahokamů. Ta v kombinaci s pečlivou ruční prací, při které kameny sám brousí a leští, vytvoří vždy unikátní a originální šperk. Jeho výtvory najdete na www.fler.cz/ricizhor

Michal Němec - Zápisníky na míru

Michal Němec se zabývá ruční tvorbou zápisníků a diářů na přání. Na jeho stránkách www.facebook.com/kniharmn si můžete vybrat z různých materiálů, formátů, barev kůží a mnoha druhů papíru, včetně ručního. Mimo jiné nabízí tisk na desky ve zlatě či stříbře, slepotisk, případně malbu motivů dle přání zákazníka. Novinkou v jeho nabídce je vazba a tisk knih, a to včetně sazby a korektury.

Michal Němec - Knižní vazba Michal Němec - Knižní vazba Zdroj: Michal Němec / Foto

Akční letáky