obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Decking: využití tropických dřevin bangkirai, merbau a cumaru

Čím tvrdší dřevo, tím lépe odolává dešti, mrazu, slunci i větru. Dřeva z tropických oblastí jsou až třikrát tvrdší než dub. Oproti dřevinám mírného pásma ovlivňuje změna počasí jejich objem jen minimálně.

Rošty z tropických dřevin (tzv. decking) můžeme například položit jako podlahu na terasu a kolem bazénu, nebo je postavit jako zástěny u altánů a pergol. Možností je nepřeberně. Výhodou je pěkný vzhled a velice dlouhá životnost. 

Jak při pokládce postupujeme?

Plochu opatříme drenáží (např. štěrkem), zpevníme ji a vyrovnáme, položíme podkladní hranoly a na ně přišroubujeme prkna. Ta mají po obou stranách protiskluzovou úpravu z jemného nebo hrubého drážkování, proto je prakticky jedno, kam která strana přijde.

tropické dřevo tropické dřevo Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mezi prkny však musíme nechat čtyř až osmimilimetrové mezery, aby se dřevo při změnách teplot nekroutilo (v létě sesychá a v zimě či na jaře nabobtnává). Podkladní hranoly volíme z téhož materiálu. Běžné dřevo (např. ze smrku nebo borovice) by totiž už po několika letech začalo ztrácet své vlastnosti a podlahu bychom museli celou předělat. S hranoly z exotických dřevin nic takového nehrozí.

Předvrtáme otvory a ve vzdálenostech asi 500 mm prkna přišroubujeme nerezovými zápustnými vruty minimálně 5x50 mm (pozinkované vruty nejsou vhodné).

Některé systémy nabízejí tzv. neviditelné uchycení — k nosným hranolům se přišroubují plastové spojky, do kterých se jednotlivá prkna pak upevní bočními drážkámi.

Ceny prken ze dřevin tropických oblastí začínají zhruba na 1100 Kč za m² a hranolů na 130 Kč za běžný metr. Lze je také objednat i s pokládkou na klíč.

Podlahy nebo zástěny před a po zimě (optimální je 3 až 4x ročně) ošetřujeme speciálními lněnými oleji, které dřevo impregnují a zpomalí přirozený proces stárnutí.

tropické dřevo, decking tropické dřevo, decking Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ze kterých st­romů jaké dřevo a odkud?

Dřeviny mají podobné vlastnosti, proto je spíš vybíráme podle barvy a kresby než podle stromů, ze kterých pocházejí. Na trhu jsou například: 

Bangkirai — stromy (Shorea laevis) rostou v Indonésii; dřevo je tvrdé, pružné a odolné, světle až středně hnědé, místy žlutavé.

Cumaru — stromy (Dipteryx odorata) rostou v Brazílii, Venezuele a v Kolumbii; dřevo je těžké, pevné, tvrdé a žlutohnědé s nazelenalým žíháním. Někde je k dostání pod názvem brazilský teak.

Garapa — stromy (Apuleia leiocarpa) rostou v Brazílii, dřevo je těžké, tvrdé, hnědé, žlutohnědé nebo oranžově hnědé. Říká se mu také brazilský jasan.

Tabebuia rosea Tabebuia rosea Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ipe — stromy (Tabebuia heptaphylla) rostou v Argentině, Brazílii nebo Paraguay; dřevo je těžké, velmi pevné a houževnaté, má barvu hnědočernou až olivově hnědou s jemným žíháním.

Macaranduba — stromy (Manilkara huberi) rostou převážně v Brazílii; dřevo je velmi těžké a odolné, je hnědé dočervena nebo dofialova a tmavě žíhané.

Merbau — stromy (Intisia bijuga) rostou převážně v Indonésii, v Barmě, Vietnamu nebo v Kambodži; dřevo je tvrdé, nesesychá a je odolné, barvu má světle nebo tmavě hnědou až načervenalou s jemnými žlutými žilkami, je slabě lesklé.

Foto Mouse Oleum, s. r. o.

Akční letáky