Kde se vzala decoupage

Výraz découpage pochází z francouzštiny a jeho význam je vystřihování nebo stříhání. A právě na vystřihování z ubrousků a následném lepení výstřižků se zakládá celá tato technika. Na originální výrobky s ubrouskovým motivem se pro aplikaci na různé materiály využívají odlišné druhy speciálních lepidel. Všechny druhy lepidel po zaschnutí zprůhlední. Často jsou k dostání jak v lesklém, tak v matném provedení. Pro výraznější nebo zajímavější efekt je možné využít ještě krakelovací lak, který způsobí popraskání povrchové barvy na zdobeném předmětu. Ten pak získá vzhled jakéhosi zestaření či patiny. Další vychytávkou, která decoupage posune o třídu výš, je trojrozměrná ubrousková technika. Pro 3D efekt využívá vrstvení materiálů, například modelovací hmotu, reliéfní nebo strukturovací pastu, případně oboustrannou pěnovou lepicí pásku a papír.

Co budete pro práci potřebovat

Základní forma decoupage je natolik jednoduchá, že ji zvládne každý, a to i začátečník nebo dítě. Nejprve je třeba zvolit vhodný předmět, který chceme zdobit, a pak pro něj vybrat papírový ubrousek s odpovídajícím motivem. V zásobě musíme mít dále štětec, nejlépe jemný a plochý, lepidlo podle materiálu, jehož povrch hodláme zdobit a ostré nůžky na vystřihování motivů.

Jak při práci postupovat

Pro začátek je vhodné vybrat ubrousek s jednoduchým motivem. Jestliže jste si ale vybrali motiv složitější, a motiv má stejnou barvu podkladu, jako je barva dekorované věci, nemusíte motiv z ubrousku složitě vystřihovat. Vystřihnete jen kus motivu vcelku podle velikosti zdobeného předmětu. Z vystřiženého motivu odstraňte dvě spodní vrstvy ubrousku. Na předmětu, který chcete zdobit, naneste v požadovaném místě pomocí štětce lepidlo a do této plochy vlepte ubrousek tak, že pod ním nezůstanou žádné vzduchové bubliny. Na vymačkání bublin můžete použít jemnou houbičku, nebo další plochý štětec. Postupujte jemně, ať ubrousek neroztrhnete. Nechejte dobře zaschnout a poté znovu přelakujte lepidlem. Motiv díky tomu dokonale splyne s dekorovaným předmětem.

Jaké dárky pomocí ubrouskové techniky

Ženy a dívky uvítají různě zdobené krabičky na šperky nebo květináče zdobené metodou decoupage. Mužům můžete pomocí ubrouskové techniky vyzdobit krabičku na doutníky nebo cigarety. Těm, kdo rádi pracují na zahradě, pomocí speciálního lepidla na textil a vhodného motivu na ubrousku, vytvořte pěknou zahradní zástěru, díky níž už se hned tak neušpiní. Formou decoupage můžete vytvářet také různá přáníčka, například k Vánocům a na nich vyzkoušet metodu 3D decoupage. Přidejte také nějakou z vánočních ozdob nazdobenou ubrouskovou technikou.

Nazdobit můžete také skleničky, lahve, porcelánové talíře nebo misky. Velmi pěkně vypadají technikou decoupage zdobené dřevěné tácky a podnosy nebo pozinkované konvičky na zalévání pokojových květin. Ubrouskovou techniku lze také uplatnit na zdobení rámů k zrcadlům, na věšáky, dřevěná ramínka, lustry, dřevěné bedýnky nebo papírové krabice, dřevěné kolíčky na prádlo, na šanony, šuplíky u komody nebo stínidla lamp. Dřevěný zahradní nábytek získá díky technice decoupage zcela jiný vzhled.

Aby předměty lépe odolávaly vlhku, dešti a otěru, nalakujte je ještě po zaschnutí obou vrstev lepidla speciálním bezbarvým lakem.