Původní selský nábytek byl často opatřen ochrannou vrstvou šelaku nebo vosku. Oprava šelakové politury je práce pro zkušeného odborníka, zvlášť pokud nám záleží na tom, aby komoda měla originální vzhled a hodnotu renovovaného starožitného nábytku.

Ovšem nový lakovaný, voskovaný nebo olejovaný povrch dokážeme starému nábytku dát sami. Tedy – pokud nás ta práce bude bavit a s nářadím a lakováním se nepotkáme prvně v životě.

Vosk nebo olej?

Pomocí ředidla se pokuste rozlišit, zda je povrch navoskovaný nebo naolejovaný.

  • Hadřík navlhčete ředidlem a přejeďte jím po skrytém rohu nábytku. Rozpustí-li se povrchová vrstva a zanechá-li stopu na látce, je navoskovaná. Je-li stopa kluzká, ale hadr nešpiní, jde o olejový nátěr.

Čím odstranit plísně, houby a staré nátěry

Napadl dřevo na půdě červotoč nebo houba?

Použijeme některý z přípravků na dřevokazný hmyz a plísně (Lignofix, Červostop apod.)

Následně pečlivě očistíme povrch a zbavíme nábytek původního nátěru.

Vosk odstraní terpentýnový olej, který naneseme na povrch nábytku a vyčkáme, až se vrstva uvolní. Polituru z šelaku rozpouští líh.

Co je šelak?

Tradiční ochranný lak či politura se vyrábí z výměšků jihoasijského polokřídlého hmyzu červce lakového. Samička jimi chrání larvy. Výměšky se k dalšímu zpracování sbírají z větviček. K dostání bývá šelak s voskem i bez. Šelakový povlak dodává dřevu hedvábně matný až lesklý vzhled a také odolnost.

Retuš

Malá poškození řešíme neviditelnou retuší poškozené části tak, že původní nátěr v místě poškození pouze doplníme a nepřekrýváme jej novou vrstvou. Lze použít i lak na nehty a velmi jemně místo za mokra zabrousit.

Chemií, horkem, bruskou

Kompletní povrchová úprava nábytku vyžaduje stoprocentní odstranění původního nátěru.

Povrch očistíme od mastnoty a špíny (použijeme běžný kuchyňský odmašťovač) a po vyschnutí vrstvu odstraníme chemicky – louhem či odstraňovačem starých nátěrů (například P 8212), který naneseme na plochu, necháme působit po dobu udanou v návodu. Po uvolnění nátěr seškrábneme špachtlí. Uspějeme i s horkovzdušnou pistolí.

Nábytek poté přebrousíme excentrickou či vibrační bruskou. Místa, kam se přístroje nedostanou, dočistíme ručně smirkovým papírem nebo (pokud jej máme) vhodným nástavcem na některý model multifunkčního mikronářadí.

Tmel, vosk, olej, lazura, lak

Povrch zbavíme prachu, vytmelíme poškozená místa, po zatvrdnutí tmelu je opět přebrousíme, očistíme a pak už jen zvolíme, zda povrch upravíme voskem, olejem, lakem nebo lazurou.

  • Vosky se prodávají přírodní i v různých barvách (bílá, okrová, světle až tmavě hnědá). Nanášejí se štětcem nebo hadříkem po celé ploše nábytku, nechají se asi 24 hodin působit, a pak se rozkartáčují.

Zdobení malbou

Tradiční selský nábytek byl často zdoben barevnou malbou. Tu dnes snadno zrealizuje i méně zručná malérečka, když použije vhodný motiv z kupované šablony.

Malujeme například akrylovými hobby barvami na nábytek, natřený základovou barvou. Teprve po zaschnutí povrch přelakujeme transparentním lakem.

Jak na krakelování?

Patinu dodáme nábytku také krakelováním, což je oddělení barev speciálním lakem, který vytvoří vzhled popraskaného povrchu.

  1. Povrch nebo jeho část natřeme základní barvou. (Nebo krakelovací lak naneseme přímo na dřevo.)
  2. Počítejme s tím, že tmavé praskliny ve světlém základu docílíme použitím tmavého základu a světlého vrchního nátěru a opačně: Na světlé praskliny na tmavém podkladu potřebujeme světlý základ. Po zaschnutí podkladové barvy rovnoměrně naneseme tenkou vrstvu krakelovacího laku.
  3. Po zaschnutí laku natřeme v jedné vrstvě plochu vrchní barvou. Dbáme na to, abychom ji nanášeli kolmo na nátěr krakelovacím lakem. Lak se postará o to, aby vzniklo popraskání. Čím je vrstva silnější, tím méně prasklin se na povrchu objeví.

Léto na chalupě (hel)