Dekorativní sákrové kvítí

Baví vás obměňovat dekorace a máte náladu i na experimenty se sádrou a věcičkami vlastní výroby. Vytvořit tyhle dekorace je ohromně snadné a výsledkem jsou květy, které vypadají lépe než plastový základ. Nevěříte?

Názornou ukázku ve formě krátkého videa najdete na YouTube kanálu DW Euromaxx a podívat se na ni můžete také zde.

Zdroj: Youtube

Co dál se sádrovými květy?

Jak vidíte, práce se sádrou je velmi snadná. Jak hezké budou květy záleží jen na volbě umělých květin, jejich velikosti a různorodoti. Pamatujte, že sádra rychle tuhne. Do hmoty je vhodné namočit květ celý a sádra musí být poměrně tekutá. Postupujte vždy podle návodu na obalu, nicméně vězte, že k výrobě těchto sádrových květin je nutné řidší konzistence, než se běžně používá. Vyzkoušejte si tedy raději trošku, než se pustíte do rozmíchání velkého množství.

Se ztuhlými květy zacházejte opatrně. Sádra sice vytvoří zdánlivě pevnou krustu, ale textilní květ uvnitř není kostrou, která by mohla čelit zmáčknutí nebo neopatrnému ohnutí. Sádrové květiny jsou proto velmi křehké.

Pokud vás bílá nebo našedlá barva sádry nudí, snadno můžete výtvory také obarvit, a to ideálně barvami ve spreji. Ty se výborně hodí právně na takové dekorace a v hobby marketech najdete širokou paletu velmi hezkých barev, které odpovídají trendům v bytovém designu.

Další dekorace ze sádry

Co na to říkáte? Se sádrou problém nemáte, ale květinky nejsou nic pro vás? V tom případě stačí jen zapátrat na internetu po nějaké inspiraci a stovky nápadů se na vás jen pohrnou. Za jednu z nejoblíbenějších dekorací, ke které se navíc prodává celá sada, díky níž snadno a rychle vytvoříte jedinečný majstrštyk, se považují například odlitky dětských rukou, otisku nožky, ale také držící se ruce partnerů.

Pokud vám o vzpomínku na dětské prstíčky nejde a místo zvěčnění partnerské lásky hledíte spíš na uměleckou stránku věci, brzy zjistíte, že stejné sady se dají použít k zajímavějším odlitkům všeho nač si vzpomenete.

Pokud se vám nechtějí speciální sady pořizovat, ale tvar rukou vás stále zajímá, použijte jako formu odlitku rukavice. Sádru můžete také nalít do gumové rukavice, kterou než zatuhne naaranžujete do ruky držící v dlani svíčku nebo naopak rukavici postavte a prstíky pěkně poodtáhněte od sebe.

Z dlaně se svíčköu můžete mít hezký svícen, z postavené rukavice zase stojánek na odkládání hodinek, náramků, prstenů a dalších šperků.

Máte formu? Odlitky nemusejí být jen sádrové

No a pak jsou tu samozřejmě různé nádobky, misky a drobnosti k jejichž odlívání si můžete koupit silikonovou formu nebo si zkuste vlastní udělat. Od sádry je pak jen krůček k betonu a cementovým květináčům a dekoracím, lampám a zarážkám dveří, malé silikonové formičky se hodí i na lití pryskyřice, vosku nebo glycerinové mýdlové hmoty.

Až vás dekorace omrzí, do silikonu můžete lít také čokoládu nebo vtlačit marcipán, fondán nebo svařený cukr.

Související články

Zdroje: irecept.cz, artfulmoms.com